10 Mar 2021
Odynofagia (ból podczas przełykania) - przyczyny, diagnoza, leczenie
Co to jest odynofagia?
Odynofagia to ból odczuwany podczas przełykania. Najczęściej odynofagia jest symptomem towarzyszącym rozwijaniu się różnych stanów chorobowych. Zaliczyć tu należy przede wszystkim stany zapalne w obrębie jamy ustnej, ślinianek, dziąseł, krtani, tchawicy, gardła, przełyku lub żołądka. Każdy z nich może skutkować wywołaniem odynofagii. Także urazy mechaniczne naruszające strukturę i tkanki górnych dróg oddechowych lub choroby nowotworowe mogą wywoływać ten objaw. W powyższych przypadkach wystąpienie odynofagii jest następstwem jednostek chorobowych występujących w różnych miejscach organizmu. Z tego powodu odynofagię można podzielić na dwa ogólne podtypy, w zależności od wywołującego je miejsca rozwijającej się choroby: odynofagia przełykowa i pozaprzełykowa.
Jakie są przyczyny bólu podczas przełykania?
Ból w trakcie przełykania nie jest chorobą, ale jej objawem. Ponieważ w procesie przełykanie uczestniczy jama ustna, gardło oraz przełyk, ból pojawiający się w trakcie czynności może dotyczyć zarówno stanów chorobowych tych narządów, jak i migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego czy ślinianek, jak również narządów układu oddechowego: krtani czy tchawicy.
Dolegliwości bólowe wywołuje nie tylko przełykanie pokarmów, ale również płynów, a nawet śliny. Dolegliwości manifestują się w różnych w różnych narządach, najczęściej w gardle, jamie ustnej czy przełyku, ale również w klatce piersiowej, w mostku.
Odynofagia może pojawiać się w przebiegu takich chorób jak:
- stany zapalne jamy ustnej (afty, nadżerki, ropowica dna),
- zapalenie gardła, zapalenie przełyku, angina ropna,
- choroba motoryki przełyku związana z upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku,
- grzybica przełyku, uchyłki przełyku, achalazja przełyku,
- rozlany skurcz przełyku,
- polekowe uszkodzenie przełyku,
- odwodnienie, przesuszenie śluzówek jamy ustnej i gardła,
- zapalenie migdałków, ropień okołomigdałkowy,
- choroba refluksowa przełyku, nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna),
- ropień języka, ropień okołomigdałkowy, ropowica dna jamy ustnej, ropień nagłośni,
- stany zapalne i owrzodzenia przełyku,
- choroby krtani i tchawicy,
- choroby ślinianek, np. nowotwory ślinianek, zapalenia ślinianek,
- choroby żołądka, np. nowotwór wpustu żołądka,
- rak gardła środkowego, rak przełyku, rak gardła dolnego, rak krtani,
- choroby OUN (guzy mózgu, udar, choroby rdzenia, stwardnienie rozsiane, niedokrwienie),
- ciało obce w gardle lub przełyku.
Jak widać odynofagia może więc wywołana zarówno stosunkowo błahymi infekcjami, jak i chorobami, które zagrażają życiu.
Jak diagnozuje się odynofagię?
W diagnostyce przyczyn odynofagii za kluczowe uznaje się przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu medycznego z pacjentem. Do rozpoznania powodu rozwinięcia się odynofagii istotne są informacje dotyczące:
- konsystencji pokarmów lub płynów, które powodują wystąpienie objawów bólowych,
- lokalizacji postrzeganego bólu,
- obecności objawów towarzyszących odynofagii (w tym trudności w połknięciu pokarmów, zgagi),
- występujących chorób.
Bardzo ważne w postępowaniu w przypadku występowania odynofagii jest wykluczenie obecności nowotworu przełyku. Wykorzystuje się do tego badanie endoskopowe. Pozwala ono jednocześnie także na wykrycie innych zmian w strukturze przełyku, które mogą stanowić przyczynę bólu. Innymi badaniami przeprowadzanymi w celu diagnostyki odynofagii są:
- endoskopowe badanie połykania,
- videofluoroskopia,
- manometria – badanie pH stosowane do rozpoznania choroby refluksowej i zaburzeń funkcji przełyku.
Jak leczy się ból odczuwalny podczas przełykania?
Leczenie odynofagii powinno opierać się przede wszystkim na próbie wyeliminowania przyczyny występowania tego objawu. Do leczenia infekcji oraz choroby refluksowej przełyku zastosować można terapię farmakologiczną. W przypadku rozpoznania nowotworu, leczenie może polegać na chirurgicznym usunięciu zajętej części narządu, radioterapii i chemioterapii.
Pomocne w łagodzeniu odynofagii u niektórych pacjentów jest unikanie picia alkoholu i palenia papierosów (podrażniają one gardło i przełyk) oraz spożywanie miękkich pokarmów. W przypadkach zaawansowanej odynofagii utrzymującej się przez dłuższy czas i uniemożliwiającej przyjmowanie wystarczającej ilości pożywienia konieczne może okazać się wprowadzenie żywienia dojelitowego.
Gdzie pójść na konsultację do onkologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest to przychodnia onkologiczna w Warszawie w której działa Poradnia Nowotworów Układu Pokarmowego. Pracują w niej bardzo dobrzy i polecani lekarze specjaliści specjalizujący się w leczeniu nowotworów układu pokarmowego.
Przychodnia onkologiczna Onkolmed Lecznica Onkologiczna to bardo dobry wybór jeśli szuka się diagnozy i leczenia nowotworów.
W celu umówienia się na konsultację u chirurga, chemioterapeuty, onkologa, radioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z,odynofagia,artykul,1733545.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/bol-przy-przelykaniu-odynofagia-przyczyny-aa-ioqy-UxqG-UT4P.html
portal.abczdrowie.pl/odynofagia
hellozdrowie.pl/odynofagia-objawy-towarzyszace-przyczyny-badania-leczenie/#odynofagia-leczenie