Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj282019

28 Maj 2019

Jak duże znaczenie ma wsparcie psychiczne w leczeniu choroby nowotworowej?

Co to jest psychoonkologia?

Psychoonkologia to młoda dziedzina która, łączy psychologię z onkologią. Nowotwór niewątpliwie stał się chorobą cywilizacyjną i jest drugą przyczyną zgonów w Polsce. Podstawą działań psychoonkologicznych jest założenie istotnego związku między stanem psychicznym a kondycją fizyczną człowieka. Badania jednoznacznie podkreślają znaczenie czynników psychicznych, zarówno podczas leczenia, jak i samego procesu zdrowienia. Moment pojawienia się choroby nie dotyka wyłącznie chorego, ale również jego najbliższych. Psychoonkolog towarzyszy więc i wspiera cały system rodzinny. Często sama diagnoza brzmi jak wyrok. Mimo ogromnego postępu w medycynie, diagnoza choroby nowotworowej wiąże się z dużym lękiem i silnymi, często skrajnymi, emocjami. Moment diagnozy niewątpliwie jest sytuacją kryzysową, która może przekraczać nasze dotychczasowe umiejętności adaptacyjne. Możemy czuć, że straciliśmy kontrolę i realnie zagrożone jest nasze życie i zdrowie. Sam chory, jak i jego bliscy mogą potrzebować wsparcia i to wielopoziomowego: informacyjnego, emocjonalnego.

W czym pomaga psychoonkolog?

Może pomóc w rozładowywaniu stresu, adaptacji do sytuacji choroby, ale także w łagodzeniu jej psychologicznych skutków czy wyrażaniu trudnych emocji. Może prowadzić również działania psychoprofilaktyczne, dotyczące na przykład radzenia sobie w sytuacjach stresowych, technik redukcji napięcia czy budowania nadziei i motywacji. Psychoonkolog może pomóc także w zakresie poprawy komunikacji w rodzinie czy poszukiwaniu nowych sposobów i form wsparcia.

Jak przebiega terapia psychoonkologiczna?

Spotkania z psychoonkologiem mogą mieć charakter jednorazowy, konsultacyjny, ale także terapeutyczny. Mogą się odbywać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Wszystko w zależności od potrzeb chorego i jego rodziny. Nie ma jednego szablonu działań. Każdy człowiek jest inny i inna jest jego historia. Potrzeby chorego i jego rodziny zmieniają się w trakcie choroby. Zmienia się także zapotrzebowanie na wsparcie. Psychoonkolog może także prowadzić grupy wsparcia, treningi relaksacyjne, warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem. Nie zapominajmy, że poza chorobą dzieje się codzienne życie, które też wymaga uwagi i często reorganizacji.

Czy można porównać stan psychiczny osób objętych terapią ze stanem chorych, którzy w niej nie uczestniczyli?

Nie każdy potrzebuje wsparcia psychoonkologicznego, to bardzo indywidualna kwestia zależąca od wielu czynników. Także osoby, które korzystają z pomocy psychoonkologa, korzystają z niej w różnym zakresie. Niewątpliwie jednak rośnie świadomość dotycząca psychoonkologii i coraz więcej osób chce korzystać ze wsparcia psychoonkologa. Obserwuje to szczególnie wśród rodzin osób chorujących. Umiejętności radzenia sobie z napięciem, motywacja i gotowość do leczenia znacząco wpływa na proces zdrowienia i jakość życia chorego.

W celu umówienia się na konsultację u psychoterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródło:
echodnia.eu/radomskie/rozmowa-z-psychoonkologiem-katarzyna-binkiewicz-o-wsparciu-dla-chorych-na-nowotwory/ar/12501470

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny