Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze192019

19 Cze 2019

Nie bądź sam z chorobą nowotworową!

Gdy dowiadujemy się, że mamy nowotwór katastrofalnie podupada nasza psychika, nie panujemy nad lękiem i strachem! Czujemy bezradność wynikającą z utraty kontroli nad własnym ciałem i życiem.
Z rozpoznaniem nowotworu wiąże się długie, obciążające organizm leczenie, często związane z oszpeceniem ciała, kalectwem, bólem oraz niepewne rokowania. 

Jak zatem radzić sobie ze stresem podczas choroby nowotworowej? 

Pacjenci, dowiadując się o diagnozie,  wprowadzają się w cierpienie emocjonalne i tworzą zaburzenia poprzez różnego rodzaju irracjonalne myśli i niezdrowy dialog wewnętrzy. Towarzyszą wtedy niepożądane, „trudne” emocje, takie jak: niepokój, strach, gniew, złość, żal, smutek. Poszukują wtedy odpowiedzi na pytanie - jak mogą radzić sobie z przykrymi emocjami, by mimo choroby nie zamykać się w sobie, ale wciąż korzystać z życia. Wspomoże Psychoonkolog i  racjonalna terapia zachowania.

Co to jest i co daje chorym racjonalna terapia zachowania?
Racjonalna terapia zachowania (RTZ) to terapia, której  jest założeniem jest, że to nie fakty wywołują nasze emocje, ale nasze przekonania o tych faktach. Założenie to jest oparte na filozofii stoickiej, której czołowy przedstawiciel – Epiktet powiedział „Nie zdarzenia nas smucą, ale to jak je widzimy“
Według twórców Racjonalnej terapii zachowania to, jakie przeżywamy emocje, w dużym stopniu zależy nie tyle od okoliczności, w których się znaleźliśmy, ile od tego, w jaki sposób myślimy o danej sytuacji.
Zdrowe, korzystne dla nas przekonania i myśli  opierają się na faktach, chronią nasze życie i zdrowie, pomagają nam czuć się tak, jak chcemy (chroniąc nas przed niepożądanym samopoczuciem) a co sie z tym wiąże wspomagają szybszy  powrót do zdrowia.
Celem terapii RTZ jest rozpoznawanie niezdrowych myśli i nawyków i zamiana ich na zdrowsze.
Przykład niezdrowego myślenia:
Np. niekorzystne są myśli typu: Znów jadę na tę okropną chemię!! 
Lepiej próbować przeformułować tę myśl na przekonanie: Chemioterapia jest lekiem, który wybiórczo działa na nietypowe komórki. Trzytygodniowe przerwy w leczeniu są czasem na wzmocnienie organizmu. O ewentualnych skutkach ubocznych będę rozmawiała z lekarzem prowadzącym, żeby ustalić leki, które zmniejszą skutki uboczne chemioterapii. Chcę zadbać o to, żeby możliwie dobrze przejść przez chemioterapię dzięki właściwej diecie, odwracaniu uwagi od kroplówki, odpoczynkowi, dbałości o sposób spędzania czasu w przerwach między chemiami. Rozumiem, że leki potrzebne są do tego, żeby maksymalnie zmniejszyć możliwość powrotu choroby.
Racjonalne myślenie, to zdrowe myślenie!!!
Nasze myśli mają wpływ na powstawanie emocji a emocje kierują nami i wpływają na nasze działania.
Fakt jest faktem, myśl jest myślą a emocja jest emocją.
Ja decyduję o tym co myślę, jak się czuję i co robię teraz w tym momencie.
Ja biorę odpowiedzialność za moje myśli, emocje i działania.
Chodzi o to aby żyć wtedy kiedy się żyje. Tu i teraz.
Mówimy o sobie: "ja się denerwuję". Zaczynam od zmiany siebie. Pozostawiam innych takich jakimi są. Zmieniam siebie za pomocą racjonalnych myśli opartych na faktach.
Metodologia terapii jest prosta do nauczania dlatego pacjenci szybko, bo już po kilku sesjach, odczuwają poprawę i uczą się technik samopomocowych, by poradzić sobie samemu w przyszłości.

RTZ - Racjonalna Terapia Zachowania - jest terapią:

  • krótkoterminową dającą długotrwałe efekty
  • można ją łączyć z innymi terapiami,
  • jest pomocna w kryzysie, kiedy terapeuty nie ma,
  • jest metodą bezpieczną,
  • jest metodą bezlekową,
  • zapobiega nawrotom problemów,
  • oparta na występujących zjawiskach, np. dialog wewnętrzny.

Dla kogo Racjonalna Terapia Zachowania?

RTZ to metoda samopomocy dla chorych i  ich Bliskich. Techniki RTZ są wykorzystywane w samodzielnym rozwiązywaniu problemów emocjonalnych.  Nauka technik samopomocy jest skuteczna, ponieważ pozwala osobie, która zgłasza problem pracować samodzielnie nawet po zakończeniu pracy z terapeutą.
To powoduje wzrost wiary we własny potencjał oraz zapobiega nawrotom.
To jest dla mnie najważniejsze – móc być zdrową/wym! Chcę sobie w tym pomóc. W trwałej zmianie przekonań wspomoże psychoonkolog.

Gdzie przyjmuje psychoonkolog?

Terapie psychoonkologiczne oparte na Racjonalnej Terapii Zachowania prowadzi
doświadczony psychoonkolog dr n. med. Ewa Anna Kosakowska w Onkolmed-Lecznicy Onkologicznej w Warszawie na Ursynowie. 

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła: wco.pl, dybinska.pl

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny