21 Sty 2021
Jak umysł wpływa na leczenie nowotworów?
W dzisiejszym świecie coraz częściej podczas wizyty kontrolnej u lekarza ludzie słyszą „podejrzewam nowotwór”, „ma Pan/Pani nowotwór”. W takiej sytuacji mamy szybko zmieniające się różne myśli i z czasem przybywa tych negatywnych, zwłaszcza gdy diagnoza się potwierdzi. Powstaje wtedy pytanie czy ma to wpływ na chorobę i jej leczenie? Jeśli tak to jaki?
Jak umysł wpływa na leczenie nowotworów?
W leczeniu nowotworów ważne są nie tylko takie metody jak leczenie chirurgiczne, chemioterapia czy radioterapia, ale bardzo duże znaczenie ma stan umysłu osoby chorej. To w jakiej formie jest umysł tak oddziałuje na osobę chorą i może przyspieszyć rozwój nowotworu i pogorszenie się stanu zdrowia lub może pomóc w leczeniu nowotworów poprzez swoje oddziaływanie na pacjenta.
Oddziaływanie umysłu na osobę chorą na nowotwór może odbywać się w sposób świadomy (pozytywne myślenie) lub nieświadomy (nawyki i system przekonań).
Umysł wpływa świadomie – przez pozytywne myślenie
Pozytywne myślenie polega na podejmowaniu dobrych decyzji i realizowaniu zgodnych z nimi zamierzeń. Zakłada ono, że to umysł kształtuje świat człowieka poprzez dokonywane wybory. Polega na nieustannym dążeniu do robienia tego, co tylko w ludzkiej mocy, uznawaniu własnych mocnych i słabych stron, cieszeniu się własnymi osiągnięciami. Pozytywnemu myśleniu towarzyszy także świadomość, że ludzie stają się coraz lepsi we wszystkim, na co zwracają naszą uwagę. Kluczowe dla ćwiczenia umysłu jest zrozumienie, że istnieje wielka różnica pomiędzy myśleniem pozytywnym, a życzeniowym. Myślenie życzeniowe to sytuacja, w której liczy się na pozytywny rezultat, lecz nic nie robi w tym kierunku. Zaś myślenie pozytywne to sytuacja, w której liczy się na pozytywny rezultat, i bardzo dużo robi, aby to osiągnąć. To coś więcej niż optymistyczna nadzieja, bowiem nadzieja ta jest całkiem realna.
Można tu powiedzieć „no dobrze ale co zrobić by myśleć pozytywnie?” Pomocne może być stwierdzenie jakie wypowiedział George Elliot: „Nigdy nie jest za późno, by stać się tym, kim moglibyśmy się stać”.
Na początek warto poznać 5 poniższych zasad i spróbować je zastosować:
- Pogódź się z przeszłością. To, co się wydarzyło, jest już za tobą. Nie pozwól się złapać w szpony przeszłych krzywd. Przeszłość ma pozostać w przeszłości. Życie przeszłością i złymi wspomnieniami prowadzi do depresji. Nie jesteś ofiarą. Przeżyłeś krzywdę, uraz, nieszczęście, ale to dodało ci sił i sprawiło, że teraz jesteś tym, kim jesteś. Przeżyłeś. Czas goi rany, żałoba mija, przychodzi akceptacja, bo życie toczy się dalej.;
- To, co myślą o tobie inni, to nie twoje zmartwienie. Skupianie się na opinii innych i narastający niepokój, że ktoś może źle o tobie pomyśleć lub osądzić niewłaściwie, zabiera dużo energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, że ludzie tak naprawdę są bardziej skupieni na sobie i nie dbają, czy twoje wystąpienie będzie perfekcyjne, czy zrobisz błąd. Wszystko da się naprawić, a jeśli lęk przed popełnieniem błędu będzie zatruwać ci życie, wtedy odruchowo będziesz unikać ważnych doświadczeń i nie zaznasz radości z nimi związanych. Nie możesz wszystkich zadowolić. Patrz na swoje potrzeby i pragnienia. Spełniając je, będziesz pozytywniejszym człowiekiem i tym optymizmem podzielisz się z innymi.;
- Nie porównuj swojego życia do życia innych. Żyj tak, jak potrafisz najlepiej. Kieruj się swoimi wartościami, życzliwością i miłością do ludzi. Tak naprawdę nieważna jest wielkość domu, drogie samochody, wyjazdy na Karaiby, jeśli człowiek nie ma zdrowia i nie czuje się kochany. Pomyśl realnie, jak chcesz, żeby twoje życie wyglądało za pięć lat i działaj, by to spełnić. Determinacja powoduje, że marzenia się spełniają.;
- Doceniaj to, co masz. Każdego wieczora wymieniaj sobie drobne i większe rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pozwoli ci to nabrać zupełnie innej perspektywy. Nie goń za nieosiągalnym, ale ciesz się z tego, co jest. To jest najprostsza droga do szczęścia.;
- Uśmiechaj się, nie jesteś w stanie naprawić wszystkich problemów. Problem, który dziś wydaje się ogromny, może stracić na znaczeniu jutro lub też może zostać rozwiązany. Nie poddawaj się i nie daj się przygnieść ciężarowi przygnębienia. Twój uśmiech wyzwoli uśmiech innego człowieka i poczujesz, że nie jesteś sam. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i uczy się z nich na przyszłość, więc nie przekreślaj innych tylko dlatego, że mają wady. Ty też nie jesteś święty. Życzliwością, tolerancją i uśmiechem przebijesz mur negatywizmu i w swoim małym świecie, na swoim podwórku, wśród przyjaciół, znajomych, współpracowników i sąsiadów zaczniesz zarażać optymizmem.
Umysł wpływa nieświadomie – poprzez nawyki i system przekonań
Umysł oddziałuje na człowieka (osobę chorą) nie tylko w sposób świadomy ale też nieświadomie. Do takiego oddziaływania zalicza się nawyki i system przekonań.
Nawyki
Posiadane nawyki bezpośrednio wpływają na potencjał człowieka w zakresie powrotu do zdrowia. Czy masz problem z robieniem tego, co powinieneś ? Czy masz nawyk jedzenia pewnych rzeczy ? Nauczyć się trzeba identyfikować to, co powinno ulec zmianie, a następnie dokonywać koniecznych zmian w sposób wzmacniający chorego, trwały i w istocie przyjemny. To zasadniczy element powrotu do zdrowia.
System przekonań
Przekonania, którym hołduje pacjent, mają istotny wpływ na końcowy wynik wszystkiego, co robi. Prosić ludzi chorych, aby zmienili swoje przekonania, zrozumieli, że mogą wyzdrowieć i żyć pełnią dającego satysfakcję życia - niezależnie od ich własnych lęków, związanych z chorobą, i negatywnych oczekiwań otaczających ludzi - znaczy domagać się niezliczonych aktów odwagi i siły osobistej. Istnieje jednak przeciwwaga dla negatywnych przekonań o raku, zakorzenionych w świadomości społecznej, przy użyciu pozytywnych przeciwstawień, podanych przykładowo poniżej.
Zamiast myśleć „rak to śmierć” można myśleć „rak jest chorobą, którą się leczy i nie zawsze kończy się śmiercią”;
Zamiast myśleć „rak jest czymś, co uderza z zewnątrz, i nie ma żadnej nadziei na jego opanowanie” można myśleć „naturalne siły obronne organizmu są śmiertelnym wrogiem raka, niezależnie od jego przyczyn”;
Zamiast myśleć „leczenie jest drastyczne, mało skuteczne, i ma wiele ujemnych skutków ubocznych” można myśleć „leczenie może być ważnym sprzymierzeńcem, ,,przyjacielem w potrzebie’’, wspomagającym naturalne siły obronne organizmu”.
Zdrowe myśli i przekonania to takie, które stosują się co najmniej do trzech zasad zdrowego myślenia. Zdrowe myślenie ma oparcie w faktach, odnosi się do obiektywnej rzeczywistości, przez co jest zgodne z prawami natury, pozwalając odzyskać z nią harmonię.
Związek pomiędzy ciałem a umysłem
Aby zmobilizować umysł do wsparcia chorego na nowotwór do aktywnego leczenia choroby trzeba sięgnąć po dodatkowe działania. Przydatne są tu afirmacje i techniki wyobrażeniowe.
Afirmacje
Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które rzeczywiście wzmacniają chorych – ich postanowienia, ich ducha, ich zamiary, marzenia i plany, a nawet ich fizyczne ciało. Pomagają im również uwierzyć w swójpotencjał. Pozytywne nastawienie tworzy energię, która w jak najbardziej wymierny sposób zmienia rzeczywistość osoby chorej.
Afirmacje są sprawdzoną i skuteczną metodą samorozwoju i samodoskonalenia. Są wręcz niezbędnym narzędziem, jeśli chce się „przeprogramować” swój umysł z nawyków negatywnego myślenia. W tym celu niezbędne jest stworzenie w umysłach nowych, pozytywnych szlaków neuronowych, które nie tylko przełamią negatywne wzorce myślenia i działania, ale wpiszą w umysły wzorce pozytywne, które będą dobrze służyły.
Afirmacje nie mogą być dowolnie sformółowanymi zdaniami gdyż nie przyniosą oczekiwanego skutku. Muszą być tworzone według określonych zasad:
- afirmacja musi być dla osoby jasna, zrozumiała i jednoznaczna;
- należy stosować jak najprostszą konstrukcję zdań;
- treść musi być pozbawiona ograniczeń czy niepotrzebnego warunkowania;
- afirmacje muszą być jednoznacznie pozytywne;
- działać mogą tylko afirmacje oparte na rzeczywistości, zgodne z prawami rządzącymi wszechświatem;
- w miarę możliwości unikać należy zaprzeczeń, nawet tych pozytywnych;
- nie należy być zachłannym;
- używać należy właściwego czasu i stopniowania afirmacji;
- trzeba starać się dać coś w zamian;
- dobierać afirmacje należy w zgodzie ze swoją świadomością.
Techniki wyobrażeniowe
Technika wyobrażeniowa polega na stwarzaniu lub odtwarzaniu sobie w głowie konkretnych doświadczeń, poprzez kreację mentalnych obrazów, dźwięków, smaków, zapachów itd.
Umysł wpływa przez medytację
Medytację można określić jako trening świadomości czy też praktykę, która opiera się na ćwiczeniu umysłu, a nierzadko wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości. Słowo medytacja wywodzi się z łacińskiego słowa “meditatio”, które oznacza zagłębienie się w myślach, namysł czy też rozważanie.
Medytacja określa wiele różnych praktyk, dlatego jest wykorzystywana do zwiększania energii życiowej, relaksowania się czy rozwijania uczuć takich jak miłość, cierpliwość czy współczucie. Medytacja nie jest wynalazkiem czasów współczesnych. Jej korzenie sięgają do epoki antycznej, w której stanowiła część tradycji religijnych oraz wierzeń społeczeństwa. Obecnie zaś medytacja jest podstawą religii Wschodu, a więc buddyzmu, konfucjanizmu, hinduizmu czy buddyzmu. Medytacja to także jeden z filarów, popularnej i w naszej części świata, jogi. Osoby, które poddają się medytacji, tłumaczą, żę pomaga im ona oczyścić umysł. Jednocześnie medytację wykorzystuje się w niwelowaniu rozmaitych problemów zdrowotnych, dotyczących zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej człowieka.
Gdzie pójść na konsultację do psychoonkologa w mieście Warszawa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia w mieście Warszawa, gdzie działa Poradnia Zdrowia Psychicznego. Przyjmują w niej bardzo dobrzy specjaliści z zakresu psychiki i onkologii. Na konsultacji u psychoonkologa można dowiedzieć się jak leczyć raka i jak sobie radzić z chorobą wykorzystując przy tym siłę swojego umysłu. Jest to bardzo ważne wsparcie przy stosowaniu innych metod leczniczych.
W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła: