Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz122017

12 Wrz 2017

Wskazania i przeciwwskazania do USG węzłów chłonnych

Czym jest USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych jest podstawowym badaniem umożliwiającym ocenę ich wielkości, struktury miąższu oraz stosunku do otaczających tkanek. USG węzłów chłonnych wykonuje się najczęściej z powodu powiększenia węzłów chłonnych, ich bolesności lub też zmian w obrębie skóry nad węzłami. Najczęstszą przyczyną limfadenopatii jest stan zapalny w okolicy danej grupy węzłów, natomiast najgroźniejszymi jej przyczynami są nowotwory pierwotne, jak ziarnica złośliwa i chłoniaki nieziarnicze, lub przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.
USG węzłów chłonnych pozwala na większą dokładność w stawianiu diagnozy. Standardowo w badaniach węzłów chłonnych stosuje się badanie palpacyjne, które pozwala na wyczucie zgrubień i powiększenia węzłów chłonnych. Jednak w przeciwieństwie do USG węzłów chłonnych badanie palpacyjne wykrywa jedynie zmiany powierzchniowe i opiera się na odczuciach lekarza, jest więc mocno subiektywne. USG węzłów chłonnych jest dużo dokładniejsze i pozwala na postawienie dokładniejszej diagnozy.
USG węzłów chłonnych pozwala na wstępne różnicowanie między węzłami odczynowymi (reaktywnymi – czyli powiększonymi w wyniku stanu zapalnego) a węzłami podejrzanymi o charakter nowotworowy, a tym samym na wstępną ocenę, które z nich wymagają pilnej diagnostyki. Węzły najczęściej wymagające USG węzłów chłonnych to m.in.: podżuchwowe, karkowe, szyjne, pachowe, pachwinowe, podobojczykowe i nadobojczykowe oraz w przestrzeni zaotrzewnowej.

USG węzłów chłonnych – jakie są najczęściej badane węzły chłonne?

Najczęściej diagnostyki ultrasonograficznej (USG) wymagają węzły:

  • podżuchwowe
  • szyjne, karkowe
  • nadobojczykowe i podobojczykowe
  • pachowe
  • pachwinowe
  • węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej (powiększone w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego), badanie tej okolicy stanowi integralną część badania USG jamy
  • brzusznej.

USG węzłów chłonnych - jakie są wskazania do USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych powinno być wykonane, gdy:

  • u pacjenta dojdzie do znacznego powiększenia węzłów chłonnych,
  • pacjent skarży się na bolesność węzłów chłonnych.

USG węzłów chłonnych - jakie są przeciwwskazania do USG węzłów chłonnych?
USG węzłów chłonnych jest bardzo bezpieczne. Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. USG węzłów chłonnych można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u kobiet w ciąży, a w razie potrzeby można je wielokrotnie powtarzać. USG węzłów chłonnych nie wymaga również żadnych przygotowań. Zasada ta nie dotyczy jedynie węzłów chłonnych, które znajdują się w jamie brzusznej. Wówczas na takie USG węzłów chłonnych należy się zgłosić na czczo.

USG węzłów chłonnych – gdzie na badanie USG węzłów chłonnych?
W mieście Warszawa najlepszy radiolog pracuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Gabinecie Ultrasonografii.

W celu umówienia się na badanie USG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny