Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru212021

21 Gru 2021

Endoskopowe odbarczenie nerwu pośrodkowego w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Co to jest cieśń nadgarstka?

Cieśń nadgarstka to struktura anatomiczna zlokalizowana w kończynie górnej (w obszarze od przedramienia do dłoni), przez którą przebiega nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni i naczynia. Zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) to grupa objawów o charakterze neurologicznym, takich jak parestezje oraz uczucie sztywności dystalnej części kończyny górnej, a w szczególności palców. Obecnie schorzenie częściej nazywa się zespołem cieśni kanału nadgarstka. Monotonne wykonywanie tych samych wzorców ruchowych, powtarzalnych ruchów nadgarstka, doprowadza do przeciążenia tej okolicy narządu ruchu i wywołania symptomów.

Co to jest endoskopowe odbarczenie nerwu pośrodkowego?

Metoda endoskopowa w uwalnianiu zespołu cieśni nadgarstka została po raz pierwszy opisana w 1989 r. przez I.Okutsu i J.Chow. Jest to technika mniej inwazyjna niż tradycyjna metoda otwarta. Jej ryzyko powikłań zostało określone na 2,7%, zaś skuteczność na 96,5%.
Zabieg przeprowadzany jestw  znieczuleniu miejscowym. Anestezjolog podaje pacjentowi dożylnie profilaktyczną dawkę antybiotyku i leków przeciwbólowych, zaś miejsce operowane ostrzykiwane jest środkiem znieczulającym. Po upewnieniu się, że wszystkie podane leki zaczęły działać, lekarz ustawia rękę pacjenta w wygodnej dla siebie pozycji i rozpoczyna zabieg.
Podstawową różnicą w technice endoskopowej jest rozmiar nacięcia skóry od strony dłoniowej, ok.1 cm., w jednym lub w dwóch miejscach na skórze przedramienia lub nadgarstka. W przypadku zastosowania metody z użyciem jednego cięcia (technika jednoportalowa), przez niewielki otwór zostaje wprowadzony światłowodowy endoskop z kamerką, dzięki któremu lekarz w trakcie zabiegu na stojącym obok monitorze widzi wnętrze nadgarstka. Wraz z kamerką wprowadzane są mikronarzędzia chirurgiczne. Jeśli zabieg prowadzony jest techniką 2 cięć (dwuportalową), przez jeden wprowadzany jest endoskop z aparatem optycznym, zaś przez drugi narzędzia.  Dzięki metodzie endoskopowej lekarz widzi struktury wewnątrz nadgarstka, w tym więzadło poprzeczne bez konieczności operacyjnego otwierania całego obszaru. Następnie operator podskórnie przecina więzadło poprzeczne i odsłania nerw pośrodkowy. To uwalnia nacisk na nerw i odbarcza kanał nadgarstkowy. W zaawansowanych przypadkach chorobowych zauważa się znaczne zwężenie nerwu pośrodkowego. Potwierdza to tylko konieczność wykonania zabiegu. Po wykonaniu zabiegu lekarz zaszywa portale artroskopowe, zaś miejsce przecięcia troczka (więzadła poprzecznego) po pewnym czasie się zabliźni. Operacja trwa 20-40 minut, a pacjent przebywa w klinice 1 dzień.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu operacyjnego zespołu cieśni nadgarstka?

Wskazaniami do wykonania zabiegu operacyjnego jest zanik mięśni kłębu, utrata czucia w obrębie unerwienia nerwu pośrodkowego oraz brak rezultatów leczenia zachowawczego. Zabieg operacyjny ma na celu odbarczenie kanału nadgarstka i ułatwienie przesuwania nerwu pośrodkowego wewnątrz kanału. Jest kilka metod operacyjnych, m. in. metoda otwarta i endoskopowa. O wyborze strategii decyduje lekarz biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania endoskopowego odbarczenia nerwu pośrodkowego?

przeciwwskazania do wykonania endoskopowego odbarczenia nerwu pośrodkowego obejmują:

  • infekcja miejscowa, stan zapalny skóry i innych tkanek ręki,
  • infekcje uogólnione (górnych dróg oddechowych, układu moczowego),
  • choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienia serca, choroba  wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, uczulenie, zaburzenia krzepnięcia krwi (zabieg możliwy po konsultacji i przygotowaniu do operacji przez lekarza rodzinnego). 

Jak przebiega rehabilitacja po  endoskopowym odbarczeniu nerwu pośrodkowego?

Powrót nadgarstka do pełnej sprawności po endoskopowym odbarczeniu nerwu pośrodkowego zajmuje od 2 do 6 tygodni. Czas ten jest kwestią indywidualną uzależnioną od wieku, predyspozycji organizmu do regeneracji, rodzaju wykonywanej pracy, a przede wszystkim od przeprowadzonej rehabilitacji. Obejmuje ona delikatny masaż oraz ćwiczenia dłoni, wykonywane początkowo pod okiem fizjoterapeuty, który sprawdzi ich poprawność, tak aby móc samodzielnie ćwiczyć w domowym zaciszu. Co istotne, rehabilitacja powinna być rozpoczęta jak najszybciej od momentu wykonania zabiegu, przy czym powinno pomijać się miejsca blizn pooperacyjnych do czasu ich całkowitego wygojenia. Masaże oraz ćwiczenia nie tylko zmniejszą dolegliwości bólowe, ale i znacząco poprawiają funkcjonowanie ręki, przyspieszając jej powrót do pełnej sprawności. Dodatkowym wsparciem rehabilitacji są maści zawierające w swoim składzie ekstrakty roślinne o działaniu łagodzącym i zmniejszającym dolegliwości bólowe oraz poprawiającym czucie w palcach.

Gdzie pójść na konsultację do neurochirurga?

Jest wiele ośrodków zdrowia gdzie można pójść na konsultację do neurochirurga. Najważniejsze by przyjmował tam bardzo dobry specjalista. Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie, gdzie w Poradni Nowotworów Głowy i Szyi przyjmuje pacjentów bardzo dobry neurochirurg.

W celu umówienia się na konsultację do neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
kliniki.pl/wiedza/endoskopowa-operacja-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka/
doz.pl/czytelnia/a16424-Zespol_ciesni_nadgarstka__przyczyny_objawy_leczenie_operacja_zapobieganie
solinea.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-bolesna-dolegliwosc-pracy-zdalnej/
swiatrehabilitacji.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-ciesn-nadgarstka-objawy-leczenie-operacja-rehabilitacja/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny