10 Sie 2017
Zobacz jakie choroby objawiają się nocnym potem
Nocne poty, czyli nadmierne pocenie się w nocy, jest nieswoistym objawem. Może być ono zjawiskiem fizjologicznym, objawem niegroźnej infekcji, ale też symptomem groźnych chorób, w tym nowotworów. Nocne poty pojawiają się w okresie menopauzy, są charakterystyczne dla nadczynności tarczycy. Nadmierne pocenie się w nocy może być następstwem stosowania niektórych leków oraz używek.
Pocenie się w nocy – jakie są przyczyny nocnych potów?
Sporadycznie występujące nocne poty to częsty objaw, który nie zawsze oznacza początek choroby.
Mogą one występować:
- w trakcie snu w gorącym pomieszczeniu (np. w czasie letnich upałów),
- jako skutek nieadekwatnego ubioru,
- jako efekt nadmiernych emocji (np. u osób mających barwne, emocjonujące sny lub jako skutek stresującego dnia),
- po spożyciu alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Wzmożona potliwość w nocy występuje częściej u osób otyłych. Fizjologiczna potliwość w nocy występuję także u kobiet w ciąży i w okresie połogu.
Nadmierne pocenie w nocy jest bardzo częstym objawem w czasie infekcji, zwłaszcza bakteryjnych, który powikłane są wysoką gorączką lub stanami podgorączkowymi. Mogą to być infekcje błahe, jak np. przeziębienie, ale też ciężkie choroby zakaźne, jak np. gruźlica, AIDS, borelioza (choroba przenoszona przez kleszcze).
Nadmierne pocenie się w nocy jest wynikiem wysokiej ciepłoty ciała. Narastaniu gorączki towarzyszą najczęściej dreszcze i uczucie zimna. Najczęściej gorączka osiąga najwyższe wartości w godzinach wieczornych i nocnych, stąd objawy towarzyszące jej narastaniu (w tym potliwość i dreszcze), są wówczas najbardziej dokuczliwe.
Nocne pocenie spowodowane przez leki
Pocenie nocne może być skutkiem przyjmowania niektórych leków, przede wszystkim przeciwgorączkowych i napotnych. Poza tym wszystkie rodzaje leków przeciwdepresyjnych (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), wenlafaksyna i bupropion mogą być przyczyną nocnych potów. Również leki sterydowe mogą powodować nocne pocenie się.
Najczęstszą przyczyną nocnych potów jest przeziębienie i gorączka z nim związana. Zdarzają się też jednak bardziej niecodzienne infekcje wywołujące nocne poty:
- gruźlica
- zapalenie wsierdzia
- zapalenie szpiku - zapalenie w obrębie kości z powodu infekcji
- ropnie
Zakażenie niektórymi wirusami, jak np. wirusem HIV może powodować nocne pocenie
Nocne pocenie a nadczynność tarczycy
Nocne poty może powodować nadczynności tarczycy. Występują wtedy również inne objawy:
- drżenie rąk
- kołatanie serca
- nerwowość
- utrata masy ciała
Konieczne jest określenie poziomu TSH, T3 i T4 oraz wykonanie innych badań tarczycy, wskazanych przez lekarza.
Nocne pocenie jako objaw raka
Nocne poty są wczesnym objawem niektórych nowotworów, przede wszystkim chłoniaka ziarniczego. Dodatkowe objawy, które występują w tym przypadku to:
- stany podgorączkowe albo gorączka
- utrata masy ciała
Jeśli obserwujesz te objawy u siebie - nie zwlekaj z wizytą u onkologa - możesz się do niego zgłosić bez skierowania.
Pocenie nocne a hipoglikemia
Czasami przyczyną pocenia nocnego może być niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia).
Nocne poty: klimakterium czyli menopauza
Uderzenia gorąca, które towarzyszą menopauzie mogą pojawiać się również w nocy i powodować nocne pocenie się. Należy pamiętać, że zarówno uderzenia gorąca jak i inne objawy menopauzy mogą pojawić się nawet na kilka lat przed wystąpieniem klimakterium.
Bezdech senny powoduje, że pocisz się w nocy
Przyczyną nocnych potów może być także bezdech senny. Jeśli chrapiesz, masz pomiędzy chrapnięciami długie przerwy, to znak, ze trzeba zgłosić się do lekarza, by zdiagnozować przyczyny bezdechu i zacząć się leczyć. To bardzo ważne, bo bezdech senny nie tylko powoduje uczucie ciągłego zmęczenia ale też może być przyczyną nadciśnienia, kłopotów z sercem czy cukrzycy. Uważany jest też za przyczynę części wypadków drogowych.
Nocne poty: nadmierna potliwość idiopatyczna
Nadmierna potliwość idiopatyczna to nadmierna potliwość, której przyczyn lekarze nie są w stanie znaleźć. Nadmierne pocenie się występuje nie tylko w nocy, ale również w dzień.
Pocenie nocne: przyczyny neurologiczne
autonomiczna dysrefleksja - to nadmierna aktywność autonomicznego systemu nerwowego powodująca nagły napad nadmiernie wysokiego ciśnienia krwi - dotyka najczęściej osoby mające uraz rdzenia powyżej poziomu Th6
pourazowa jamistość rdzenia
neuropatia autonomiczna.
Pocenie się w nocy - czy zgłosić to swojemu lekarzowi?
Pocenie się w nocy to ważny objaw przy chorobie. Należy taką sytuację zgłosić swojemu lekarzowi rodzinnemu bądź specjaliście. Bardzo dobra Poradnia Lekarza POZ mieści się w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa, dzielnica Ursynów.
W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, endokrynologa, neurologa hematologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337