Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lis082017

08 Lis 2017

Choroba Addisona - przyczyny, objawy, leczenie

Jaką chorobą jest choroba Addisona?

Choroba Addisona (cisawica) to zespół objawów klinicznych powodowanych przewlekłą niedoczynnością kory nadnerczy, w wyniku czego następuje upośledzenie wydzielania kortyzolu oraz aldosteronu. Nadnercza są parzystym organem, który produkuje hormony. Składają się z rdzenia, produkującego hormon stresu – adrenalinę, oraz zewnętrznej kory produkującej hormony sterydowe, z których kortyzol oraz aldosteron pełnią najważniejsze funkcje w organizmie. Kortyzol bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i cukrów. Aldosteron natomiast bierze udział w regulacji ciśnienia krwi poprzez wpływanie na stężenie sodu w ustroju. Niedobór lub brak tych hormonów powodował będzie poważne zaburzenia metabolizmu, które jeśli nieleczone, niechybnie doprowadzają do śmierci chorego. Dzisiejsza medycyna umożliwia w pełni uzupełnianie brakujących hormonów we krwi, dzięki czemu chorzy mogą prowadzić normalne życie.

Choroba Addisona - jakie są przyczyny choroby Addisona?

Przyczyny wystąpienia choroby Addisona (cisawicy) niedoborów hormonalnych związane są z procesem autoimmunologicznym (większość przypadków), w którym dochodzi do wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciwko tkankom kory nadnerczy, w następstwie dochodzi do zniszczenia ich struktury, co skutkuje brakiem wydzielania hormonów.
Z przyczyn odpowiedzialnych za wystąpienie choroby Addisona (cisawicy) wymienia się gruźlicę oraz inne choroby zakaźne (grzybice, AIDS), nowotwory (przerzutowe z płuc lub nerek, pierwotne - najczęściej chłoniaki), zaburzenia metaboliczne, wrodzone (np. wrodzony przerost nadnerczy, hipoplazja nadnerczy, niewrażliwość receptora ACTH), stosowanie niektórych leków zmniejszających syntezę hormonów kory nadnerczy. Również krwotoki do obu nadnerczy (np. w przebiegu sepsy lub rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego) mogą wtórnie wywołać chorobę Addisona. Należy zaznaczyć, że schorzenie występuje jedynie w przypadkach współistnienia patologii w obrębie obu nadnerczy (oznacza to, że np. nowotwór musi rozwinąć się obustronnie).

Choroba Addisona- jakie są objawy choroby Addisona?

Chorobie Addisona towarzyszą następujące objawy:

  • osłabienie i zmęczenie
  • brak łaknienia
  • chudnięcie
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • nadmierny apetyt na sól
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza po zmianie pozycji z leżącej na stojącą
  • ściemnienie skóry (niby opalenizna) na odsłoniętych częściach ciała
  • przyciemnienie blizn i piegów
  • wypadanie włosów
  • stałe odczuwanie zimna
  • częste zmiany nastroju.

Choroba Addisona- jak przebiega diagnostyka choroby Addisona?

Podstawą diagnostyki są badania hormonalne i test stymulacji kortykotropiną. Polega on na podaniu kortykotropiny i sprawdzeniu poziomu kortyzolu we krwi; jeśli poziom kortyzolu wzrasta, można wykluczyć chorobę Addisona. Badania obrazowe mają mniejszy udział w diagnostyce, jednak pozwalają na ujawnienie zwapnień czy zaników nadnerczy w procesie patologicznym.

Choroba Addisona - jak przebiega leczenie substytucyjne choroby Addisona?

Głównym sposobem leczenia jest substytucja brakujących hormonów. Substytucja GKS polega na przyjmowaniu hydroksykortyzonu. Dawkę należy dobrać indywidualnie. W momencie, kiedy dana osoba jest narażona na sytuację stresową, typu operacja, ciężkie zakażenie, konieczne jest zwiększenie dawki hydroksykortyzonu. Substytucja mineralokortykosteroidów, czyli fludrokortyzonu zależy od tolerancji tego leku. Jeśli dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia u osób wrażliwych na fludrokortyzon, należy z niego zrezygnować. Substytucja androgenowa jest również sprawą indywidualną.

 

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny