Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie032018

03 Sie 2018

Czy picie alkoholu powoduje choroby wątroby?

Jakie funkcje ma wątroba?

Wątroba to narząd, który pełniąc wielorakie funkcje, odpowiada za utrzymanie równowagi organizmu. Wątroba:

  • wytwarza żółć niezbędną do procesów trawienia,
  • jest odpowiedzialna za produkcję czynników krzepnięcia krwi,
  • magazynuje witaminy i żelazo,
  • bierze udział w procesach odpornościowych organizmu,
  • odpowiada za neutralizację i usuwanie szkodliwych i toksycznych substancji z organizmu, które sa m.in dostarczanez alkoholem.

Dlaczego picie alkoholu szkodzi wątrobie?

Podczas procesów metabolicznych alkoholu etylowego powstają toksyczne substancje prowadzące do uszkodzenia wątroby, a dokładniej hepatocytów – komórek tworzących jej miąższ. Najsilniejszą toksyną jest aldehyd octowy. Alkohol prowadzi do przebudowy komórek wątrobowych i ich włóknienia.
Kobiety są bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie alkoholu – toksyczne dawki są mniejsze, a postęp uszkodzenia szybszy.
Etanol jest substancją, która bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do organizmu, ale tylko niewielka część zostaje usunięta z moczem i wydychanym powietrzem. Reszta trafia do wątroby, która bierze na siebie cały ciężar metabolizowania alkoholu. Dzięki enzymowi – dehydrogenazie alkoholowej, etanol zostaje najpierw przekształcony do aldehydu octowego, a następnie do kwasu octowego. Powstający w wyniku przemian aldehyd octowy jest silnie trującą substancją, bardziej toksyczną od samego etanolu – składnika wódki, piwa, winna i wszelkich innych trunków. Zdolność do metabolizowania alkoholu zależy właśnie od dehydrogenazy. Organizm każdego człowieka wytwarza inną ilość tego enzymu. Alkohol spożywany okazjonalnie, w niewielkich ilościach, nie jest szkodliwy, jednak jego nadużywanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jeżeli alkohol spożywany jest często, wątroba  regularnie jest uszkadzana, co skutkuje rozwojem alkoholowej choroby wątroby. Jej etapami są: alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz alkoholowa marskość wątroby.

Jakie mogą wystąpić choroby od nadmiernego spożywania alkoholu?

Alkoholowe stłuszczenie wątroby
Alkoholowe stłuszczanie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Choroba zazwyczaj nie objawia się żadnymi szczególnymi symptomami, może pojawić się ogólne osłabienie i utrata wagi. Prawie wszyscy alkoholicy maja stłuszczenie wątroby. W przypadku zaprzestania spożywania napojów procentowych narząd się regeneruje i wraca do swojego wcześniejszego stanu. Jednak, jeśli chory nie zaprzestanie spożywania alkoholu zaczyna rozwijać się przewlekły stan zapalny.

Alkoholowe zapalenie wątroby
Alkoholowe zapalenie wątroby jest to już dosyć poważna dolegliwość objawiająca się głównie znaczną bolesnością powiększonej wątroby. Ponadto pojawić się może apatia, zmęczenie oraz nudności, biegunki i wymioty. Czasem dochodzi także do wodobrzusza i żółtaczki, a nawet do uszkodzenia mózgu.Alkoholowe zapalenie wątroby może mieć przebieg łagodny i ciężki. Jeżeli stan zapalenia jest łagodny, to w przypadku abstynencji wątroba może się jeszcze zregenerować. Ciężki stan zapalenia może prowadzić do nagłych poważnych komplikacji takich jak: alkoholowa marskość wątroby, piorunująca niewydolność wątroby, a nawet śmierć.

Alkoholowa marskość wątroby
Alkoholowa marskość wątroby można określić jako zabliźnianie się wątroby – twarda tkanka łączna zastępuje miękka tkankę, następuje zwłóknienie narządu. To najpoważniejsza choroba wątroby związana z nadużywaniem alkoholu. Symptomy marskości są podobne do tych, które występują przy zapaleniu wątroby. Ocenia się, że 10-20% alkoholików ma marskość. Zmian które zaszły w wyniku choroby nie można cofnąć, powodują one ograniczenie funkcji wątroby. Zaprzestanie picia alkoholu może pomóc zatrzymać dalsze niszczenie organu.
Należy wspomnieć, że powyższe rodzaje uszkodzeń nie muszą przechodzić płynnie etapami jedno w drugie, gdyż stłuszczenie wątroby może prowadzić od razu do marskości, a zapalenie wątroby może od razu kończyć się śmiercią.
Powikłaniem u chorych w przebiegu marskości wątroby może być rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na całym świecie.
Wątroba jest wytrzymała. Wybacza słabość do tłustego jedzenia i łykania leków bez opamiętania, dzielnie broni organizm przez tym, co trafia do niego z zewnątrz. Umie się regenerować i zastępować uszkodzone fragmenty. Kiedy jednak musi mierzyć się z alkoholem powoli staje się bezsilna. Ważne by w porę zareagować i nie dopuścić do marskości a następnie do raka wątroby.

Jak wygląda leczenie gdzy wątroba jest chora?

Podstawą leczenia chorej wątroby jest przede wszystkim odpowiednia dieta, leki oraz całkowita rezygnacja z alkoholu. W najgorszych przypadkach konieczny może być przeszczep chorej wątroby na zdrową.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny