06 Sie 2017
Jak rozpoznać ostre i przewlekłe zapalenie prostaty?
Co to jest zapalenie prostaty?
Zapalenie prostaty występuje także pod nazwą zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie stercza. Jest to choroba występująca zazwyczaj u mężczyzn w wieku ok. 40-50 lat. Sygnałem zapalenia prostaty, zgłaszanym przez dużą grupę mężczyzn, jest trudność w oddawaniu moczu. Czasem może pojawić się całkowite zatrzymanie moczu. Ostre zapalenie stercza, jak i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego objawiają się podobnie, różni się jedynie nasilenie i czas ich występowania. Termin „zapalenie gruczołu krokowego” obejmuje również stany chorobowe określane wspólnym mianem „zespołu bolesnej miednicy”.
Zapalenie prostaty – jakie są przyczyny i objawy zapalenia stercza?
Zapalenie prostaty jest najczęściej spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Bakterią wywołującą to schorzenie jest pałeczka okrężnicy. Mówimy wtedy o bakteryjnym zapaleniu prostaty. Bakterie okrężnicy mogą być przenoszone drogą płciową lub przez krew z jelita. Czasami do baku teryjnego zapalenia prostaty dochodzi w wyniku wtórnego zakażenia bakterią znajdującą się w układzie moczowym. Jeśli przyczyna choroby jest niejasna, mówi się wtedy o niebakteryjnym zapaleniu prostaty. Oprócz bakterii, zapalenie prostaty wywołać może również wiele innych czynników, takich jak siedzący tryb życia, stres czy aktywne życie seksualne mężczyzny przy częstej zmianie partnerki seksualnej. Objawy charakterystyczne dla zapalenia prostaty pojawiają się nagle – wtedy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem prostaty – lub rozwijają się powoli i trwają przez dłuższy czas – mówimy wówczas o przewlekłym zapaleniu prostaty.
Do typowych objawów w przewlekłym zapaleniu prostaty (zapalenia stercza) należą:
- wysoka temperatura,
- silne bóle w okolicach krocza i podbrzusza,
- trudności w oddawaniu moczu,
- bolesne i częste parcie na mocz,
- uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu,
- powiększony gruczoł krokowy,
- ból i obrzęk prostaty,
- zatrzymanie moczu.
Objawy zapalenia prostaty (gruczołu krokowego) są podobne jak w przypadku postaci ostrej zapalenia prącia, jednakże częściej dochodzi do nasilenia bolesnych objawów. Trudności w oddawaniu moczu to niejedyny problem, jaki wiąże się z zapaleniem prostaty. Poza tym objawem może pojawić się także problem w postaci przedwczesnego lub bolesnego wytrysku. Przewlekłe zapalenie prostaty wiąże się z obniżeniem jakości nasienia lub zabarwieniem spermy krwią. Wszystkie te czynniki powodują obniżenie libido i sprawiają, że mężczyzna może nie mieć ochoty na seks.
Rzadką odmianą zapalenia stercza jest prostatodynia, która charakteryzuje się cieżkim przebiegiem. Jej objawy obejmują silne bóle stercza, bóle w okolicach krocza i podbrzuszu. Pojawiają się silne zaburzenia mikcyjne (częstomocz i osłabienie siły strumienia moczu). Występują: rozdrażnienie, zniechęcenie, przygnębienie i niepokój, nerwica. Obecne są także zaburzenia funkcji seksualnych. Choroba charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzenia.
Zapalenie prostaty - jak przebiega leczenie zapalenia gruczołu krokowego?
Leczenie zapalenia prostaty (stercza) jest uzależnione od rodzaju zapalenia, jednak najczęściej stosowanymi metodami leczenia są:
- antybiotykoterapia
- odpowiednia dieta – unikanie alkoholu, ostrych potraw, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów
- higiena miejsc intymnych
- ograniczenie kontaktów seksualnych
- masaż stercza i inne metody fizykoterapeutyczne
- podawanie leków niesteroidowych.
Celem leczenia zapelenia gruczołu krokowego (stercza) jest pozbycie się infekcji i zapobieganie powikłaniom. W czasie leczenia zapalenia prostaty (stercza) oprócz antybiotyków stosuje się też leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i zmiękczające masy kałowe. Proces leczenia zapalenia prostaty może trwać do kilku tygodni. W przypadku zaburzeń mikcyjnych stosowane są także leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne i leki cholinolityczne. Zaleca się wtedy dużo odpoczynku. Nie należy unikać wizyty u lekarza, ponieważ zwlekanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak posocznica, przewlekłe zapalenie prostaty bądź ropień prostaty. W takich przypadkach niezbędna jest operacja. Aby tego uniknąć, mężczyźni w wieku 40 lat lub powyżej powinni poddawać się wczesnym badaniom odbytnicy, podczas których sprawdzany jest gruczoł krokowy. Zaleca się ograniczenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawienie krążenia w okolicy prostaty, a także wyeliminowanie używek typu: tytoń, napoje alkoholowe, kofeina, ostre i niezdrowe potrawy. W leczeniu, oprócz leczenia farmakologicznego stosowana jest także psychoterapia.
Teraz kiedy poznaliśmy czym jest zapalenie prostaty, pojawia się pytanie gdzie iść po diagnozę. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do swojego lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i zrobi podstawowe badania. W sytuacji gdy wyniki badań będą niepokojące skieruje nas do specjalisty – lekarza urologa w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Wiele z Państwa zada sobie pytanie dokąd się udać do lekarza? Lekarzy w końcu jest tak wielu. Najlepsi urolodzy konsultują w Warszawie na Ursynowie w przychodni Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
W celu umówienia się na konsultację u urologa, urologa dziecięcego skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337