Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj142018

14 Maj 2018

Co to jest zespół nadreaktywnego pęcherza?

Co to jest zespół nadreaktywnego pęcherza?

Zespół nadreaktywnego pęcherza (OAB, nazywany potocznie pęcherzem nadreaktywnym) objawia się częstym, niekontrolowanym oddawaniem moczu. Jest to powszechna, choć wstydliwa dolegliwość, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn oraz dzieci. Dokładny mechanizm występowania zespołu nadreaktywnego pęcherza nie jest do końca znany. Wiadomo, że mięśnie pęcherza stają się zbyt aktywne i kurczą się mimowolnie. U zdrowej osoby mięsień pęcherza jest rozluźniony w miarę jak pęcherz stopniowo się napełnia. Kiedy jest napełniony mniej więcej w połowie, człowiek zaczyna odczuwać chęć oddania moczu. Większość osób jest w stanie wstrzymywać się od oddania płynu przez dłuższy czas, czekając na dogodny moment, kiedy będą mogły skorzystać z toalety. Natomiast u osób z zespołem nadreaktywnego pęcherza mięsień pęcherza zdaje się wysyłać mylące sygnały do mózgu. Pęcherz może czuć się pełniejszy niż jest w rzeczywistości. W rezultacie skurcze pęcherza następują zbyt wcześnie, kiedy jest stosunkowo pusty. Dana osoba musi nagle pójść do łazienki, nawet jeśli tego nie chce – i nie ma dużej kontroli nad swoim pęcherzem. Przyczyna tego stanu nie jest zbadana. Symptomy mogą być bardziej dokuczliwe u osób znajdujących się w stresie, a także po spożyciu niektórych napojów, np. kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu.

Jakie są objawy zespołu nadreaktywnego pęcherza?

O pojawieniu się dolegliwości zespołu nadreaktywnego pęcherza świadczy:

  • częstomocz – wielokrotne (powyżej 8 razy na dobę) oddawanie niewielkich ilości moczu, spowodowane bolesnym uczuciem parcia, na skutek patologicznych skurczów pęcherza
  • parcie naglące – nagła, niepohamowana potrzeba oddania moczu, wynikająca z nieprawidłowych skurczów pęcherza
  • nietrzymanie moczu z powodu parcia – mimowolny, nie dający się powstrzymać wyciek moczu, spowodowany parciami naglącymi
  • W niektórych przypadkach objawy zespołu nadreaktywnego pęcherza rozwijają się jako powikłanie chorób neurologicznych i mózgu, na przykład choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego lub po urazie rdzenia kręgowego. Objawy zbliżone do zespołu nadreaktywnego pęcherza są charakterystyczne dla infekcji dróg moczowych lub kamieni w pęcherzu.

Jak przebiega rozpoznanie i leczenie zespołu nadreaktywnego pęcherza?

Aby dokonać prawidłowej diagnozy, nalezy udac się do lekarza urologa. Lekarz urolog zleci odpoewiednie badania. W tym przypadku wykonuje się badanie moczu i test wkładkowy – mierzy się ilość wyciekającego moczu, ponieważ objawy zespołu nadreaktywnego pęcherza mogą towarzyszyć również innym schorzeniem. Ważne jest również badanie urodynamiczne. Zespół nadreaktywnego pęcherza można leczyć za pomocą: farmakoterapii, elektromodulacji, a także operacyjnie. Do zabiegów chirurgicznych są kwalifikowani pacjenci, u których metody leczenia zachowawczego okazały się nieskuteczne (otyczy to niewielkiego odsetka pacjentów, u których operacja jest traktowana jako ostateczność). Leczenie farmakologiczne polega na zwalczaniu skurczów mięśni pęcherza moczowego. Podawane są leki antycholinergiczne oraz spazmolityczne, które działają rozkurczająco na mięśniówkę gładką pęcherza moczowego. Pomocniczo stosowane są także leki alfa-adrenergiczne oraz niektóre trójpierścieniowe antydepresanty. Prowadzone są badania nad skutecznością leków blokujących kanały wapniowe w tej chorobie. Dopęcherzowo czasami podaje się środki miejscowo znieczulające (przy silnych bólach stercza). Dotyczy to niewielkiego odsetka pacjentów, u których operacja jest traktowana jako ostateczność.
Objawy zespołu naderaktywnego pęcherza mogą występować razem albo osobno, często lub rzadko. Jeśli jednak masz któryś z nich, nie wstydź się, idź do lekarza urologa. Nie zwlekaj, szczególnie gdy jednak objawy są silne.

Gdzie się udać do urologa?

Najlepsi specjalisci w dziedzinie urologia dziecięca oraz urologia dla dorsołych konsultują w Poradnii Urologii Dziecięcej oraz Poradni Nowotworów Układu Moczowego w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację u urologa, urologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny