18 Maj 2018
Jakie są objawy grzybicy pochwy i jak ją leczyć?
Co to jest grzybica pochwy?
Objawy grzybicy pochwy to upławy, świąd, pieczenie, czasem ból pochwy. Grzybica pochwy jest niezwykle częstą intymną infekcją kobiet. Trzeba ją wyleczyć, by nie doprowadzić do przykrych powikłań
Grzybica pochwy atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Co robić, gdy mamy objawy grzybicy pochwy? Pierwszy krok to zastosowanie probiotyków dopochwowych z pałeczkami kwasu mlekowego. Bardzo częstą przyczyną grzybicy pochwy jest zniszczenie tych dobrych bakterii np. podczas kuracji antybiotykowej. W pochwie żyje niezliczona ilość mikroorganizmów stanowiących jej naturalną florę. Pałeczki kwasu mlekowego nadają środowisku kwaśny odczyn, który chroni przed inwazją chorobotwórczych intruzów - bakterii, wirusów i grzybów. Ale gdy pałeczek kwasu mlekowego jest za mało albo nie ma ich wcale, dochodzi do zachwiania równowagi między poszczególnymi rodzajami mikrobów. Niektóre grzyby (zwykle drożdżaki) zaczynają gwałtownie się rozmnażać. Tak dochodzi do kandydozy, popularnie nazywanej grzybicą pochwy.
Jakie są objawy grzybicy pochwy?
Pierwsze objawy grzybicy pochwy to swędzenie i pieczenie pochwy. Uczucie to może pojawiać się niezależnie od fazy cyklu, zarówno podczas, jak i po stosunku. Pacjentki odczuwają dyskomfort i miejscowe podrażnienie. Niekiedy widoczny jest obrzęk sromu.
Kolejne, charakterystyczne symptomy choroby to:
- swędzenie pochwy i sromu, miejscowe podrażnienie,
- pieczenie pochwy oraz sromu, obrzęk sromu,
- uczucie palenia odczuwane podczas stosunku płciowego i oddawania moczu,
- zaczerwienienie i opuchlizna sromu,
- ból pochwy (nie tylko w czasie stosunku),
- serowate, białe upławy pozbawione zapachu,
- upławy grzybicze – białe i gęste o kremowej konsystencji, wyglądzie twarożku i drożdżowym zapachu,
- zaczerwienienie i opuchlizna pochwy oraz sromu (swędzenie sromu),
- pieczenie podczas oddawania moczu i uprawiania seksu,
- suchość pochwy,
- zmiana wyglądu skóry w obrębie zewnętrznych narządów płciowych.
Wiele kobiet szuka opisu pierwszych objawów zapalenia grzybiczego pochwy w internecie i na forum. Tymczasem, aby rozpoznać infekcję grzybiczą, należy zwrócić uwagę na opisane objawy, w szczególności charakterystycznemu wyglądowi wydzieliny z pochwy. Oprócz wywiadu przeprowadzane jest badanie ginekologiczne. Ginekolog może zlecić wykonanie wymazu z pochwy.
Jak przebiega diagnostyka grzybicy pochwy?
Prawidłowe rozpoznanie i zlikwidowanie przyczyny dolegliwości w dużej mierze zależy od dokładnego wywiadu i badania ginekologicznego. W wywiadzie lekarskim powinien być uwzględniony:
- czas trwania objawów,
- aktywność seksualna,
- występowanie po stosunku upławów o nieprzyjemnej woni,
- stosowane metody antykoncepcji,
- ogólny stan zdrowia,
- przyjmowane leki,
- uprzednie dolegliwości o podobnym charakterze,
- oraz przebyte choroby przenoszone drogą płciową.
Pierwszym etapem diagnostyki zakażenia C. albicans jest dokładna ocena stanu krocza, pochwy, szyjki macicy oraz wyglądu wydzieliny z pochwy przez lekarza ginekologa. Często ginekolodzy mierzą przy pomocy paska pH lub papierka lakmusowego pH wydzieliny z pochwy, aby mieć pewność czy jest to niepowikłana drożdżyca (wówczas pH pochwy pozostaje zwykle w granicach 3,8–4,2). Dodatkowym badaniem może być ocena mikroskopowa polegająca na obserwacji wybarwionego wodorotlenkiem potasu rozmazu z wydzieliny z pochwy.
Jak wygląda leczenie grzybicy pochwy?
Prawidłowe leczenie powinno opierać się na starannie postawionej prze ginekologa diagnozie. Na jej podstawie lekarz dobierze dopochwową lub doustną formę leczenia preparatami dostępnymi na receptę, najczęściej są to nystatyna, klotrimazol, flukonazol. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż ok. 15 proc. C. albicans jest niepodatna na leczenie najczęściej stosowanymi preparatami dlatego istotne jest dokładne zdiagnozowanie przyczyny infekcji, co znacznie skróci czas terapii.
Po leczeniu lekiem przeciwgrzybiczym w celu uzupełnienia flory bakteryjnej powinno stosować się preparaty będące zawiesiną pałeczek kwasu mlekowego. Według niektórych danych preparaty te można stosować przewlekle szczególnie w przypadku nawrotów grzybicy. Zalecana jest także modyfikacja nawyków żywieniowych, ograniczenie spożycia cukrów oraz pokarmów sprzyjających rozwojowi drożdżycy.
W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.
W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.