03 Wrz 2018
Kiedy wykonać USG układu moczowego?
USG układu moczowego jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, nie powoduje bólu. Jego bezpieczeństwo potwierdza USG u kobiet w ciąży w celu oceny rozwoju płodu. W dzisiejszych czasach, ze względu na łatwą dostępność i tani koszt jest bardzo często wykorzystywane przez lekarzy w diagnostyce.
W badaniu tym wykorzystywane są ultradźwięki. Metoda ta umożliwia wykrywanie już niewielkich zmian w narządach. Należy zaznaczyć, że nie istnieją przeciwwskazania do wykonania tego badania. Po badaniu ultrasonograficznym, nie występują również żadne powikłania.
Kiedy wykonać USG układu moczowego?
Jednym z podstawowych wskazań są objawy, które mogą sugerować chorobę układu moczowego. Należy tu wymienić np. ból w okolicy lędźwiowej oraz podejrzenie i dalszą diagnostykę kamicy układu moczowego (kamicy nerkowej, kamicy pęcherza moczowego) czy nadciśnienia nerkopochodnego.X
Inne wskazania do USG układu moczowego to guz wyczuwalny palpacyjnie w okolicy nerkowej (diagnostyka nowotworów układu moczowego) czy problemy z oddawaniem moczu (utrudnione czy popuszczanie oddawanie moczu, nocne moczenie i inne). Badanie należy wykonać ponadto w przypadku podejrzenia choroby związanej z zajęciem układu moczowego przez bakterie czy w sytuacji zmian w wyglądzie moczu (kolor, zapach, konsystencja).
USG układu moczowego należy wykonać, kiedy mamy do czynienia z urazami jamy brzusznej różnego pochodzenia, a także w celu oceny tętnic nerkowych – USG dopplerowskie. Diagnostykę ultrasonograficzną tego typu przeprowadza się wreszcie, jeśli istnieje podejrzenie chorób prostaty oraz w celu oceny skuteczności leczenia zwężenia tętnicy nerkowej lub wewnątrznaczyniowej embolizacji.
USG układu moczowego wykonuje się także w celu kontroli po zabiegach (biopsji nerek, drenażu torbieli, ropnia i innych). Badanie wykorzystywane jest ponadto do oceny po przeszczepie nerki. Bywa, że lekarze w czasie diagnostyki ograniczają się jedynie do oceny pęcherza (USG pęcherza moczowego) lub nerek (USG nerek).
Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?
USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego).
UWAGA! ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak aby ocenić układ moczowy,wymagane jest wypełnienie pęcherza w możliwie maksymalnym stopniu.
W dniu badania:
Na badanie należy stawić się z pełnym pęcherzem.
Na 1,5-2h przed badaniem należy wypić 1-1,5 l. niegazowanego płynu i nie oddawać moczu przed badaniem.
Na badania należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy lub wyniki innych badań - dotyczących tego problemu.
Gdzie wykonać USG układu moczowego?
USG układu moczowego można wykonać wszędzie gdzie wykonuje się badanie USG. jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.
W celu umówienia się na USG układu moczowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337