Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie282019

28 Sie 2019

Czy torbiel jajnika może przekształcić się w nowotwór?

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to zmiana, która tworzy się wewnątrz jajnika, na jego ścianie lub całkiem na zewnątrz (wówczas z jajnikiem związane są przez szypułę).
Torbiel na jajniku może się pojawić u kobiety w różnym wieku. Zmiany najczęściej mają okrągły lub owalny kształt, cienkościenną otoczkę, wnętrze wypełnione jest płynem o różnej gęstości. Torbiel jajnika może rozwinąć się w jednym lub obu jajnikach. Mogą być one pojedyncze albo mnogie. Torbiele są zmianami łagodnymi i nie można ich mylić z rakiem jajnika. Objawy torbieli jajnika zwykle nie występują i do ich rozpoznania dochodzi najczęściej przypadkowo, w trakcie rutynowego badania USG. Czasem się może zdarzyć,że  zmiany osiągają tak duże rozmiary, że pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia czy zwiększona częstość oddawania moczu. 

Jakie są rodzaje torbieli jajnika?

Torbiele jajników wywołane są przez różne przyczyny. Wyróżniamy torbiele czynnościowe, endometrialne i dermatoidalne.

Torbiele czynnościowe

Torbiele czynnościowe związane są z hormonalnymi zaburzeniami w przebiegu cyklu miesięcznego. Zdiagnozowanie takich zmian zwykle nie wymaga leczenia. Podlegają one obserwacji i najczęściej dochodzi do ich samoistnej regresji w ciągu kilku następnych cykli okresowych. Jeżeli zmiany są duże i wysyłają dolegliwości, może zostać zalecona hormonoterapia.

Torbiele endometrialne

Torbiele endometrialne związane są z endometriozą. Jest to choroba, której istotą jest odszczepianie się fragmentów endometrium (błony śluzowej macicy) i ich wszczepianie się w różne okolice miednicy i jamy brzusznej. Jednym z miejsc mogą być jajniki. Zawartość tych torbieli stanowi skrzepnięta krew, co sprawia, że mają one brązową barwę i nazywane bywają torbielami czekoladowymi.

Torbiele dermatoidalne

Torbiele dermatoidalne (skórzaste). Przyczyna ich powstawania do tej pory nie została ostatecznie określona. Ich zawartość stanowią elementy nierozwiniętego płodu (tkanka tłuszczowa, tkanka kostna i inne).

Torbiel jajnika a rak jajnika.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Choć większość torbieli jest łagodna, niektóre mogą przekształcić się w nowotwór. Rak jajnika to choroba związana z nieprawidłową przemianą komórkową. Rak jajnika bezwzględnie wymaga leczenia. Rak jajnika może dawać przerzuty miejscowe, węzłowe i odległe.
Ryzyko nowotworu wzrasta po menopauzie. Po okresie przekwitania, co roku powinno  wykonywać się  USG transwaginalne. Przy podejrzeniu nowotworu jajnika konieczne jest badanie krwi oceniające stężenie markera nowotworowego CA125. W przypadku podejrzenia raka jajnika , torbiel usuwa się w całości i poddaje badaniu histopatologicznemu.
Każda torbiel jajnika powinna być kontrolowana i leczona zgodnie z zaleceniami  ginekologa.

Gdzie się  udać do lekarza o lekarza ginekologa?

Doświadczeni  lekarze ginekolodzy konsultują w poradni ginekologicznej, która  mieści się w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie.

 

W celu umówienia się na konsultację z ginekologiem skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

 

Źródło:
www.hellozdrowie.pl/jakie-moga-byc-konsekwencje-torbieli-na-jajniku/
/kobieta.interia.pl/zdrowie/news-torbiele-jajnikow-jaka-przyczyna-taka-terapia,nId,1053646#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny