22 Cze 2020
Ból nerki ma różne przyczyny - zrób USG
Ból nerek to ból zlokalizowany po obu stronach kręgosłupa i ból w jamie brzusznej. Może pojawić się nagle lub nasilać przez dłuższy czas. Ból jednej lub obu nerek może być powodowany przez zapalenie, kolkę nerkową, a nawet guza. To ważne, by nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdy ból się pojawi. Może być bowiem zwiastunem poważnych problemów.
Ból nerek to ból występujący w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, oceniany zwykle jako ,,ból korzonków'', ból w jamie brzusznej, ból po obu stronach kręgosłupa. Jest często mylony chorobami kręgosłupa, przypisywany złej postawie, przemęczeniu, pracy w pozycji siedzącej.
Jakie są przyczyny bólu nerek?
Ból może mieć zupełnie niegroźną przyczynę lub wskazywać na poważne schorzenie. Dolegliwości bólowe mogą być wynikiem przewiania nerek. Jeśli długo siedzimy w przeciągu, jesteśmy nieodpowiednio ubrani albo wychodzimy na balkon tuż po wzięciu prysznica, możemy narazić się na tzw. postrzał, który charakteryzuje się silnym, ale krótkotrwałym bólem. Trwa on około kilku dni.
Na bóle w okolicy nerek skarżą się często kobiety przed miesiączką. Powodem nie są jednak same nerki, a hormony, które wpływają na więzadła i mięśnie. Wystarczy wtedy chwila ruchu i ból znika.
Jeśli jednak takie dolegliwości pojawiają się regularnie, warto wykonać badanie ogólne moczu. Potwierdzi ono lub wykluczy ewentualne zmiany.
Ból nerek może być jednak także objawem wielu chorób, takich jak:
- kolka nerkowa;
- ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- śródmiąższowe zapalenie nerek;
- kłębuszkowe zapalenie nerek;
- torbiel nerki;
- nagromadzenie moczu w nerce;
- rak nerki.
Jak bolą nerki?
Objawy bólu nerek są nieco inne. Przede wszystkim ból atakuje nagle i jest przeszywający, często pulsujący oraz zlokalizowany nie w środkowej części pleców, a w okolicy jednego boku. W przypadku bólu nerek, który spowodowany jest kolą nerkową, dolegliwości są tak silne, że nie można normalnie funkcjonować, a odczuwany wówczas ból porównywany jest do bólu porodowego.
Ból nerki zwykle promieniuje poziomo do drugiej nerki lub ku pachwinie. Może mu towarzyszyć, m.in. ból lub pieczenie podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu (parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz lub skąpomocz), ogólne złe samopoczucie, gorączka, krwiomocz, nietypowy zapach moczu oraz nudności i wymioty.
Bardzo często pojawia się tkliwość okolicy nerek i wyjątkowa wrażliwość na ból, która jest jasnym sygnałem dla lekarza, że przyczyną dolegliwości jest infekcja, kamica nerkowa lub niewydolność tego narządu.
Jakie badania trzeba zrobić gdy bolą nerki?
W sytuacji kiedy bolą nerki nie można lekceważyć takiego bólu tylko należy skierować się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny po dokładnym wywiadzie z pacjentem i badaniu w gabinecie lekarskim zleci badania laboratoryjne i obrazowe. Takie badania to:
- morfologia;
- badanie ogólne moczu;
- mocznik;
- kreatynina;
- jonogram;
- poziom glukozy;
- USG układu moczowego z oceną wielkości nerek;
- scyntografia;
- RTG układu moczowego.
Należy pamiętać, że lekarz rodzinny może zlecić niektóre z nich a w celu bardziej szczegółowej diagnostyki skieruje do lekarza urologa lub nefrologa w celu potwierdzenia diagnozy i dalszego leczenia.
Niektóre z tych chorób takie jak kolka nerkowa, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek wymagają jedynie leczenia farmakologicznego, natomiast w przypadku innych (rak nerki, torbiel nerki) wymagane jest leczenie bardziej specjalistyczne. Czasem, kiedy ból nerki jest bardzo uciążliwy i przewlekły, pacjent może zostać skierowany do poradni leczenia bólu.
Jaka jest rola USG nerek w chorobach układu moczowego?
USG nerek jest jednym z częściej wykonywanych badań USG. Współczesna urologia i nefrologia diagnozuje choroby układu moczowego przy pomocy badań laboratoryjnych. Jednak badania obrazowe dopełniają niejednokrotnie diagnozę. Nie należy ich zatem lekceważyć. W przebiegu przewlekłych chorób nerek badania USG są na wagę złota, a swoją informatywnością niejednokrotnie przewyższają badanie lekarskie. Dzieje się tak, dlatego że przewlekłe choroby nerek, które prowadzą do ich niewydolności. Badanie USG nerek pozwala ocenić kondycję narządów i zdiagnozować ewentualne choroby.
Co ocenia lekarz podczas USG nerek?
Lekarz podczas badania USG nerek ocenia m.in. położenie, wymiary, ruchomość, kształt nerek oraz szerokość ich miąższu w najgrubszej i najcieńszej części. Prawidłowa nerka posiada kształt zbliżony do fasoli. Położony obwodowo miąższ nerki składa się z warstwy korowej oraz rdzeniowej – w obrazie USG widoczny jest jako hipoechogeniczny obszar. Centrum nerki zajmuje układ kielichowo-miedniczkowy, którym mocz spływa do moczowodów, a także naczynia krwionośne oraz tkanka łączna. U osób starszych występuje w tym miejscu również pewna ilość tkanki tłuszczowej.
Po zbadaniu nerek lekarz ocenia nadnercza czyli gruczoły wydzielania wewnętrznego położone nad nerkami, okoliczne węzły chłonne oraz naczynia jamy brzusznej. Dodatkowo lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu pełnej oceny dróg moczowych (moczowodów, pęcherza moczowego, prostaty u mężczyzn).
Co wykrywa USG nerek?
Zmienione zapalnie nerki może cechować zatarcie zarysów oraz podwyższona echogeniczność miąższu względem otaczających narządów (wątroby oraz śledziony).
Poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego może świadczyć o zaburzonym odpływie moczu z nerki. Aby wykryć przyczynę zastoju, lekarz ocenia połączenie miedniczek z moczowodem oraz ujście pęcherzowe moczowodu. Zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego może stanowić skutek dysplazji tego połączenia lub wtórnego zwężenia przez ucisk naczyń nerkowych. Utrudniony odpływ krwi z nerki i poszerzenie miedniczki może wynikać także z anomalii anatomicznych miedniczki, stanu zatrzymania moczu, obecności guza lub obecności złogów kamieni w przebiegu kamicy nerkowej. Lekarz ocenia stopień ewentualnego poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego, określa wymiary zmienionych kielichów oraz grubość miąższu nerki. W przypadku wodonercza miąższ nerki ulega ścieńczeniu (w zastoju pozostaje w normie).
Gdy w trakcie badania zostanie rozpoznana kamica nerkowa, lekarz określa wielkość, liczbę i położenie złogów utrudniających odpływ moczu z nerki.
W razie stwierdzenia obecności zmian ogniskowych lekarz określa ich lokalizację, liczbę, wielkość, echogeniczność oraz odgraniczenie od miąższu nerkowego (guz otoczony torebką lub nie). Ponadto w badaniu dopplerowskim lekarz ocenia stopień unaczynienia zmiany.
Często spotykanymi zmianami w nerkach są torbiele. Pojedyncze małe torbiele z reguły nie są groźne i podlegają jedynie okresowej obserwacji. Rzadko występującym guzem łagodnym nerki jest angiomyolipoma (naczyniakomięśniakotłuszczak). Jeśli jego wymiary nie przekraczają 4 cm, wskazane jest monitorowanie rozmiarów guza w USG. Większe objawowe postaci angiomyolipoma mogą wymagać embolizacji lub chirurgicznego usunięcia.
Zmiany lite obecne w części centralnej nerki mogą wiązać się z obecnością nowotworu układu kielichowo-miedniczkowego (transitional cel carcinoma, TCC). Nowotwór ten nie zawsze udaje się uwidocznić w badaniu USG. W razie podejrzenia jakiejkolwiek zmiany nowotworowej lekarz ocenia także przyległe węzły chłonne, żyłę nerkową oraz żyłę główną dolną. Wszystkie zmiany lite, mnogie złożone torbiele oraz inne zmiany o niejednoznacznym obrazie USG stanowią wskazanie do wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Gdzie w Warszawie zrobić można USG nerki i odbyć konsultację u bardzo dobrego urologa?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodna, w której można odbyć konsultację u bardzo dobrego urologa oraz zrobić USG nerki. Pracują w niej bardzo dobrzy lekarze, którzy wykonają USG i zrobią bardzo dobry opis badania a także skonsultują pacjenta i zalecą dalsze leczenie.
W celu umówienia się na konsultację do urologa, onkologa lub badanie USG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
portal.abczdrowie.pl/bol-nerek-przyczyny-rozpoznanie-choroby
zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10222059/bol-nerek-czy-plecow-4-podstawowe-roznice.html
zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Uklad-moczowy/Bol-nerek-przyczyny-objawy.-Ja-poznac-ze-bola-nerki?gclid=CjwKCAjwrcH3BRApEiwAxjdPTQsPTYJSVATIxxxQRfj90iM-8VXxGzs-uKt8gjUYqmOd07YT8Uc3JhoC5HwQAvD_BwE
poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/nefrolog-czyli-nerki-do-kontroli-niepokojace-objawy-chorob-nerek-aa-ZsSm-wFhA-RKhB.html
dworska.pl/badania-usg-krakow/chirurgia-ogolna/usg-nerek