30 Lip 2020
Łagodny przerost prostaty - przyczyny, rozpoznanie, leczenie
Czym jest łagodny przerost prostaty?
Łagodny przerost prostaty dotyczy co drugiego mężczyzny po 50 roku życia. Przyczyną tak częstego występowania tej choroby jest nie tylko postęp cywilizacyjny i starzenie się populacji ale co się z tym wiąże również zwiększenie się dostępności usług medycznych oraz społeczny wzrost świadomości zdrowotnej.
Czym jest prostata?
Prostata, jest to gruczoł krokowy, który jest elementem męskiego układu płciowego. Gruczoł ten jest wielkości kasztana i położony jest wokół cewki moczowej bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Prostata produkuje wydzielinę, która obok plemników jest głównym składnikiem nasienia.
Jaki wpływ na organizm ma przerost prostaty? Przyczyny.
Powiększanie się gruczołu krokowego jest przejawem zaburzeń hormonalnych okresu przekwitania u płci męskiej Po 50 roku życia obniża się produkcja męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Jest to spadek nieznaczny, ale odczuwalny dla organizmu tym bardziej, że nie dochodzi do spadku produkcji estrogenów (niewielu mężczyzn ma świadomość, że ich organizm produkuje hormony żeńskie – estrogeny). Zaburzenie proporcji pomiędzy poziomami tych hormonów prowadzi do pobudzenia w głównej mierze rozrostu tkanek prostaty: gruczołowej, łącznej i mięśniowej wewnętrznej części gruczołu. Powiększenie się tej części gruczołu jest punktem odniesienia dla później pojawiających się zaburzeń. Można powiedzieć, że te procesy dotyczą każdego mężczyzny ale nie u wszystkich są jednakowo nasilone.
Najważniejszą przyczyną przerostu prostaty jest starzenie się męskiego organizmu. Jest to temat rzadko podejmowany przez mężczyzn, ponieważ najczęściej nie jest przez nich akceptowany. Zmiany w wyglądzie, wypadanie i siwienie włosów, utrata sprężystości mięśni są naturalną, lecz często nieakceptowaną, częścią życia każdego mężczyzny. Do tego dochodzą zmiany w sferze psychicznej – lekkie stany depresyjne, poczucie bezradności oraz pogorszenie nastroju.
Zmiany w męskich organizmach spowodowane są przez utratę testosteronu. Od 30. roku życia mężczyzna traci go systematycznie, ale powoli. Następuje przewaga hormonów żeńskich, które stymulują rozrost komórek pościeliska. Z kolei ono pobudza rozrastanie się części gruczołowej i następuje wzrost masy prostaty. Można więc rzec, że przerost prostaty jest to naturalny skutek starzenia się męskiego organizmu.
Na przerost prostaty duży wpływ ma sposób odżywiania się. Istnieją produkty, które mogą przyspieszać rozwój choroby, m.in. są to produkty pochodzenia zwierzęcego. Z kolei wyroby pochodzenia roślinnego mogą spowolnić nadmierny rozrost. Wiadomo, że za rozwój choroby nie odpowiada nadciśnienie, grupa krwi, alkohol, papierosy i celibat. Prostata nie objawia także chorób innych narządów.
Nie ma zgodności co do wpływu aktywności seksualnej na rozwój prostaty. Niektórzy uważają, że wstrzemięźliwość seksualna może być przyczyną rozrostu gruczołu krokowego. Inni zaś stoją na stanowisku, że wczesne inicjacje seksualne mają wpływ na tę męską chorobę.
Przerost prostaty - jak rozpoznać?
Samo powiększenie się gruczołu nie może być podstawą do rozpoznania łagodnego rozrostu prostaty. Do głównych objawów przerostu prostaty ze strony dolnych dróg moczowych możemy zaliczyć: częste oddawanie moczu i oddawanie moczu w nocy oraz objawy przeszkody w oddawaniu moczu związane z gruczołem krokowym - zwolniony strumień moczu, kłopoty z rozpoczęciem mikcji (oddawania moczu), uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Dopiero wystąpienie tych elementów w różnym nasileniu pozwala na rozpoznanie łagodnego rozrostu prostaty.
Na zwiększenie się częstości rozpoznawania tej choroby istotne wpłynął rozwój techniczny. Rozpowszechnienie podstawowego badania diagnostycznego - USG oraz z badań laboratoryjnych ocena poziomu antygenu sterczowego (PSA) umożliwiły działania mające na celu wykrycie w populacji osób zagrożonych lub cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego. Pomimo tego wielu mężczyzn nie dostrzega lub stara się nie dostrzegać zbliżających się kłopotów. W ich naturze przyznanie się do problemów urologicznych może świadczyć o niepełnej wartości organizmu.
Trzy podstawowe elementy, dzięki którym lekarz urolog postawi właściwą diagnozę:
- Pierwszym z nich jest rozmowa z lekarzem o dokuczających objawach połączona często z wypełnieniem specjalnej ankiety dotyczącej objawów towarzyszących chorobom prostaty.
- Drugim składnikiem jest bezpośrednie badanie prostaty przez lekarza urologa. Badanie to wykonuje lekarz ręcznie sprawdzając przez odbyt wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu.
- Ostatnim elementem są badania takie jak: USG i poziom antygenu sterczowego (PSA) we krwi. Antygen sterczowy jest produkowany przez prawidłowe komórki gruczołu. W przypadku przerostu, poziom PSA we krwi ulega podwyższeniu. Ze względu na wysoką częstość występowania chorób gruczołu sterczowego, badanie PSA we krwi powinno być elementem standardowego badania urologicznego u wszystkich mężczyzn powyżej 50 roku życia zgłaszających się do urologa w ramach planowanej kontroli lub z dolegliwościami. Badanie USG wykonuje się, aby ocenić rozmiar i budowę prostaty, ale również aby ocenić ilość moczu, który zalega po mikcji.
Nie lekceważ objawów przerostu prostaty!
Nie reagowanie na występujące objawy przerostu prostaty może prowadzić do poważnych powikłań. Skutkiem przerostu gruczołu krokowego może być kamica pęcherza moczowego spowodowana zaleganiem moczu po mikcji w pęcherzu oraz tworzenie się pojedynczych drobnych kamieni. W przypadku, gdy odpływ moczu z pęcherza będzie bardzo upośledzony, kamienie będą się powiększać lub łączyć w większe skupiska. Zaleganie moczu występujące często z kamicą pęcherza moczowego powoduje nawracające zakażenia dróg moczowych, co w skrajnym wypadku może nawet doprowadzić do niewydolności nerek.
Niestety często zdarza się mylenie łagodnego przerostu prostaty z rakiem prostaty. Jest to najpoważniejszy problem diagnostyczny, zarówno dla mężczyzny jak i lekarza. Objawy chorobowe w postaci zaburzeń oddawania moczu o różnym nasileniu występują w obu chorobach. Tylko odpowiednie badanie przez urologa może zdecydować jaka to choroba. Zbyt często w Polsce dochodzi do sytuacji, w której pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno albo z bardzo nasilonymi objawami przerostu prostaty, albo już z powikłaniami. Zdarzają się również dramatyczne przypadki zgłaszania się już osób z zaawansowaną chorobą nowotworową, gdzie dominującą skargą zgłaszaną do lekarza są bóle związane z przerzutami nowotworu do kości.
Jak leczyć przerost prostaty?
Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego ma na celu poprawę jakości życia poprzez zmniejszenie lub likwidację w/w objawów. Ważne jest by nie zwlekać i zgłosić się do lekarza urologa, który zastosuje odpowiednie leczenie. Lekarz urolog zleci leki, które powodują lepszy odpływ moczu z pęcherza i zmniejszenie ilości moczu zostającego w pęcherzu po mikcji. Leki te mają zastosowanie w początkowym okresie choroby przy małym i średnim nasileniu objawów. W późniejszym okresie w przypadku braku poprawy pomimo leków konieczne jest usunięcie rozrośniętej części gruczołu chirurgicznie.
Obecnie najpopularniejszą, a przy tym najmniej obciążającą dla pacjenta metodą usunięcia jest wycięcie rozrośniętego gruczołu krokowego przez cewkę moczową. W obecnych czasach istotny jest aspekt wpływu rozrostu prostaty i leczenia na sprawność seksualną mężczyzny. Nasilone objawy ze strony układu moczowego pogarszają sprawność seksualną, a do niedawna uważało się, że leczenie operacyjne zaburza tą sferę na stałe. Ostatnie lata przyniosły taką poprawę technik operacyjnych, że w badaniach oceniających sferę seksualną obserwuje się poprawę na tej płaszczyźnie. Należy pamiętać, że łagodny przerost gruczołu krokowego jest chorobą częstą, postępującą, pogarszającą jakość życia i może prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych.
Tylko wczesna diagnoza przerostu gruczołu krokowego może uchronić przed poważniejszymi powikłaniami!
Wczesne podjęcie diagnostyki i leczenia na pewno złagodzi dokuczliwe objawy ale przede wszystkim uchroni przed ciężkimi chorobami. To od samych mężczyzn zależy ich zdrowie! Przerost prostaty można skutecznie leczyć aby uchronić się przed powikłaniami.
Powiększenie prostaty najczęściej jest wynikiem namnażania prawidłowych komórek, ale może być również spowodowane namnażaniem komórek o charakterze nowotworowym. Szczególnie ważne jest, aby każdy mężczyzna po 50. roku życia zgłosił się na wizytę kontrolną do lekarza urologa w celu zbadania prostaty.
Drogi Mężczyzno, jeśli dokucza Ci któryś z w/w objawów, zgłoś się do lekarza urologa.
Gdzie się leczyć w Warszawie?
Bardzo doświadczony lekarz urolog dr Robert Bakuła konsultuje w Poradni Nowotworów Układu Moczowego w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie. Na wizycie lekarz urolog dr Robert Bakuła przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, zleci odpowiednie badania oraz wykona podglądowe USG urologiczne.
W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
doz.pl/czytelnia/a212-Lagodny_przerost_prostaty_8211_objawy_i_leczenie
medme.pl/artykuly/prostata-meska-sprawa-przyczyny-objawy-leczenie,33457.html
naturalnemetody.pl/metody-leczenia-lagodnego-przerostu-stercza/