08 Gru 2020
Zapalenie układu moczowego - przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest zapalenie dróg moczowych?
Zakażenia układu moczowego (ZUM) są najczęściej efektem kolonizacji drobnoustrojów drogą wstępującą, rzadziej krwiopochodną lub limfatyczną. Ze względu na stosunki anatomiczne ZUM rozwija się znacznie częściej u kobiet. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z liczbą zabiegów wykonywanych na drogach moczowych. U 1÷2% pacjentów ambulatoryjnych po jednorazowym wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego dochodzi do rozwoju zapalenia układu moczowego. Czynnikiem etiologicznym w 70−95% przypadków jest E. coli, w pozostałych 5% Enterobacteriaceae i Staphylococcus saprophyticus.
Zakażenia krwiopochodne są bardzo rzadkie i występują wyłącznie wtórnie do zakażenia innego układu. Najczęstszymi patogenami są Staphylococcus aureus, Candida spp, Salmonella spp, Mycobacterium tuberculosis, Pseudomonas i Proteus.
Aby rozpoznać ZUM, należy wziąć pod uwagę objawy kliniczne i wyniki badań laboratoryjnych z uwzględnieniem posiewu moczu, którego dodatni wynik jest warunkiem rozpoznania zapalenia układu moczowego.
Istnieje kilka podziałów zapalenia układu moczowego, jednakże biorąc pod uwagę, że każda część układu moczowego i męskich narządów płciowych jest ze sobą w jakimś stopniu czynnościowo lub anatomicznie powiązana, najbardziej przydatny wydaje się podział kliniczny, uwzględniający objawy dominujące
Jakie są rodzaje zakażenia dróg moczowych?
Podział kliniczny, uwzględniający objawy dominujące:
- niepowikłane zapalenie pęcherza,
- niepowikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- powikłane zakażenie dolnych dróg moczowych z towarzyszącym lub bez odmiedniczkowym zapalenie nerek,
- posocznica moczowa,
- zapalenie cewki, stercza, jądra, najądrza.
Jakie są przyczyny zapalenia dróg moczowych?
Zapalenia układu moczowego (ZUM) to najczęstsze zapalenia bakteryjne występujące u człowieka, zwykle powoduje je Escherichia coli. Na infekcje dróg moczowych chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak z przyczyn anatomicznych najbardziej narażone są kobiety, zwłaszcza w wieku 20-30 lat aktywne seksualnie oraz po menopauzie.
Krótka cewka moczowa ułatwia zarazkom szybkie dotarcie do pęcherza. Na dodatek bezpośrednio sąsiaduje ona z ujściem pochwy i odbytem - siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one nieszkodliwe, ale przeniesione na cewkę moczową, a potem także na pęcherz i nerki mogą wywołać stan zapalny. Z kolei po menopauzie mniejsza ilość estrogenów sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone, dochodzi do atrofii układu moczowo płciowego, który jest bardziej narażony na zakażenie.
Zakażeniu sprzyjają także:
- nieprawidłowości układu moczowo-płciowego,
- cukrzyca (która zwiększa ryzyko trzykrotnie, ale tylko w przypadku kobiet),
- czynniki genetyczne,
- rodzinne występowanie,
- duża aktywność seksualna - zwłaszcza przed 15. rokiem życia,
- stosowanie substancji plemnikobójczych w postaci pianki (pięciokrotny wzrost zagrożenia),
- ciąża,
- obecność nieprawidłowych bakterii w pochwie (bacterial vaginosis, BV),
- zabiegi operacyjne,
- powikłania pooperacyjne (przetoki),
- choroby przebiegające z demencją (w dużym stopniu ze względu na konieczność cewnikowania).
Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?
Objawy osiowe infekcji dróg moczowych obejmują silny ból brzucha, zlokalizowany w okolicy nadłonowej, oraz przykre uczucie w czasie oddawania moczu. Nie występują bóle w okolicy nerek. Charakterystyczne są także częste parcie na mocz, nietrzymanie moczu u niektórych osób oraz wzrost temperatury do 38°C jako objaw stanu zapalnego.
Zdarza się, że zapalenie dróg moczowych może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz. Charakteryzuje się on obecnością bakterii w drogach moczowych, wykrywaną w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu, która nie powoduje jednak żadnych dolegliwości u chorego.
Jak rozpoznaje się i leczy infekcje dróg moczowych?
Badanie moczu, nazywane analizą moczu, może ujawnić, czy występują oznaki infekcji. Czasami konieczny jest posiew moczu, aby zidentyfikować rodzaj bakterii wywołujących zakażenie, co może pomóc lekarzowi w wyborze najlepszego leczenia. Zakażenie pęcherza jest tak częstą dolegliwością, że w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów i spełnieniu czynników ryzyka, wiele kobiet decyduje się przyjmować leki bez recepty dostępne w aptekach. Jeżeli infekcja nie jest znacznie rozwinięta, zazwyczaj pomagają, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami z ulotki.
Jeżeli objawy nie ustępują, są wyjątkowo dokuczliwe, nawracają lub się pogłębiają, lekarz może zadecydować o wdrożeniu kolejnych, szczegółowych badań, np. usg jamy brzusznej czy cystoskopię.
Zakażenie dróg moczowych leczy się antybiotykami. Leczenie wspomagające polega na piciu dużej ilości wody, przestrzeganiu higieny. Pomocne bywają też ciepłe kompresy na brzuch.
Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?
Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.
W celu umówienia się na konsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Źródła:
przegląd-urologiczny.pl/artykul.php?2339
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/infekcje-drog-moczowych-jak-uniknac-klopotu-aa-ekFu-zjgG-578p.html
portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych
zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Uklad-moczowy/Zapalenie-drog-moczowych-objawy-badania-leczenie-i-zapobieganie