Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru152020

15 Gru 2020

Zapalenie jądra - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Co to jest zapalenie jądra i jakie są jego przyczyny?

Jądro jest parzystym narządem znajdującym się w mosznie, a jego czynność polega na produkcji plemników. Przylega do niego inny niewielki narząd, tzw. najądrze, którego zadaniem jest magazynowanie nasienia wytworzonego przez jądro oraz produkcja wydzieliny, która powoduje dojrzewanie plemników.
Zapalenie jądra może być spowodowane zakażeniem przez wirusy lub bakterie.

Przyczyny zapalenia jądra to:

  • Wirus świnki. Zapalenie jądra lub jąder towarzyszące wirusowemu zapaleniu ślinianek przyusznych. czyli śwince (łac. mumps), jest najczęstszą postacią zapalenia jądra. Występuje u chłopców, najczęściej przed uzyskaniem dojrzałości płciowej (poniżej 10. rż.). Także u większości mężczyzn chorujących na świnkę dochodzi do zapalenia jądra. Zapalenie może dotyczyć tylko jednego lub obu jąder (często zapalenie drugiego jądra rozwija się dopiero po kilku dniach od wystąpienia objawów zapalenie pierwszego). Wirusy do jądra dostają się poprzez krążącą krew.
  • Zakażenie bakteryjne. Najczęściej zapalenie jądra rozwija się jako powikłanie zapalenia najądrza, a zapalenie najądrza jest zwykle następstwem zakażenia układu moczowego, gdy obecna jest przeszkoda w prawidłowym odpływie moczu z pęcherza (np. choroba gruczołu krokowego, zwężenie cewki moczowej). Ta postać zapalenia najądrza jest częstsza u starszych mężczyzn oraz dzieci.
  • Choroby przenoszone drogą płciową. W tych przypadkach zapalenie jądra również jest powikłaniem zapalenia najądrza, które jest wywołane zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Typowe drobnoustroje to dwoinka rzeżączki i chlamydie. Najpierw dochodzi do zapalenia cewki moczowej, a następnie drobnoustroje wędrują do najądrza i jądra. Ta postać zapalenie najądrza dotyczy przede wszystkim młodszych mężczyzn, często o ryzykownych zachowaniach seksualnych (liczni partnerzy, kontakty bez prezerwatywy).

Zapalenie jądra często poprzedzone jest przez zapalenie najądrza, które przylega do jądra. W takich przypadkach choroba określana jako „zapalenie jądra i najądrza”.

Jakie są objawy zapalenia jądra?

Do najważniejszych objawów związanych z zapaleniem jąder, można zaliczyć przede wszystkim obrzęk jednego jądra albo dwóch, ból o różnym nasileniu, gorączkę, nudności, wymioty oraz nadwrażliwość jąder. Wspomniane objawy nie muszą występować na raz. Mogą pojawiać się stopniowo, dlatego należy zachować czujność. Ból jądra może być zlokalizowany nie tylko w samym jądrze, ale może też promieniować do pachwiny i krocza. Jądra są twarde, obrzęknięte, nieco powiększone. Moszna może być zaczerwieniona i obrzęknięta. W przypadku zakażenia bakteryjnego, może wystąpić wydzielina z cewki moczowej. Opisane dolegliwości mogą dotyczyć zarówno jednego, jak i dwóch jąder.

Jak rozpoznać zapalenie jądra?

Identyczne objawy kliniczne, jakie wywołuje zapalenie jądra, mogą także występować w przebiegu skrętu naczyń biegnących w powrózku nasiennym, czyli w przebiegu skrętu jądra. Brak dopływu krwi powoduje zawał, a następnie martwicę niedotlenionych tkanek jądra. Jest to bardzo poważne schorzenie prowadzące w razie braku leczenia do amputacji jadra. Dlatego też opisanych wyżej objawów nie wolno nigdy lekceważyć, zwłaszcza u młodych chłopców.
Konieczna jest szybka konsultacja lekarska, specjalista może bowiem przy pomocy ultrasonografu dokonać szybkiej oceny przepływu krwi w naczyniach powrózka nasiennego i wykluczyć jego skręt. Inną pomocną cechą różnicującą oba stany chorobowe jest ulga powodowana przez uniesienie jądra w przebiegu zapalenia. Jest to jednak tylko dodatkowe kryterium, nie należy polegać na nim w różnicowaniu chorób ani rezygnować z dokładnego badania lekarskiego.

Jak leczyć zapalenie jądra?

Kiedy lekarz postawi diagnozę, konieczne będzie leczenie polegające na przyjmowaniu antybiotyku. Jedynie przy świnkowym zapaleniu jądra nie stosuje się atybiotykoterapii.
Aby zmniejszyć ból, obrzęk i inne dolegliwości, dodatkowo stosować można doustnie leki przeciwbólowe i miejscowo zimne okłady. Im wcześniej wdrożone leczenie, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia. Jeśli zatem wystąpi ból prawego lub lewego jądra i inne opisane wyżej objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku wczesnego wdrożenia leczenia, dolegliwości powinny ustąpić całkowicie po upływie około dwóch tygodni.

Jakie są powikłania zapalenia jądra?

Zaniechanie leczenia lub jego niepodjęcie może prowadzić do zagrażających zdrowiu, a nawet życiu komplikacji. Na powikłania szczególnie narażeni są mężczyźni chorzy na cukrzycę, mocznicę oraz choroby zakrzepowe. Do najczęstszych należą: ropień jądra, zapalny wodniak jądra, zanik jądra, martwica jądra, pozapalna niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie z jądra i bezpłodność.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna działa też Poradnia Urologii Dziecięcej, w której konsultowane są dzieci.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
mp.pl/pacjent/urologia/168193,zapalenie-jadra
urolog-warszawa.pl/zapalenie-jadra-leczenie-przyczyny/
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/guz-jadra/
zdrowie.tvn.pl/a/zapalenia-jader-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie-powiklania-i-profilaktyka
facetpo40.pl/klinika-ciala-i-ducha/zapalenie-jadra-czyli-co-moze-oznaczac-bol-jader-i-podbrzusza/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny