Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi192021

19 Kwi 2021

Skręt szypuły jądra - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest skręt szypuły jądra?

Podłużna struktura, która połączona jest z jądrem i zaopatruje je w naczynia, nerwy i nasieniowód, to powrózek nasienny. Dzięki powrózkowi męskie gonady są dotlenione, odżywione i mogą spełniać swoją rolę. Gdy dochodzi do obrotu jądra wokół własnej osi, dokonuje się również skręt powrózka nasiennego. Obrót skierowany jest zazwyczaj do wewnątrz. Taki stan powoduje ucisk naczyń krwionośnych i niedotlenienie męskiej gonady. Gdy nie dokona się operacyjnego odkręcenia jądra w odpowiednio szybkim czasie, dojdzie do martwicy i konieczności jego usunięcia.
Istnieją dwa rodzaje skrętu jądra. Podział dokonany jest na podstawie położenia skręconego powrózka względem osłonki pochwowej – wewnętrznej osłony obejmującej jądro, najądrze i część powrózka nasiennego. Wyróżniamy skręt wewnątrzosłonkowy oraz zewnątrzosłonkowy. Niektórzy wyróżniają jeszcze skręt pomiędzy najądrzem a jądrem.

Jakie są przyczyny skrętu szypuły jądra?

W normalnych warunkach jądra przemieszczają się swobodnie wewnątrz moszny, ponieważ otoczone są one bardzo solidnie tkankami, które je podtrzymują. Czynnikiem wyzwalającym skręt szypuły jądra jest najczęściej gwałtowny ruch lub skok w trakcie uprawiania sportu, który prowadzi do urazu pachwiny. Również okres szybkiego dojrzewania i wzrastania wpływa na pojawienie się tej dolegliwości.
Inną przyczyną jest temperatura otoczenia - skręt jądra najczęściej występuje w okresie zimowym. Moszna mężczyzny znajdująca się pod ciepłą kołdrą lub kocem jest rozluźniona, a gdy zostaje następnie wystawiona na chłodne powietrze może dojść do skurczu, który wynika z nagłej zmiany temperatur. Skręt najczęściej występuje w jednym z jąder - dlatego wyjątkiem jest dwustronne skręcenie jąder.
Tkanka łączna w mosznie u mężczyzn ze skrętem jąder jest znacznie słabsza, z tego powodu jądra mają swobodę ruchu i zwiększa się tym samym ryzyko skręcenia powrózka nasiennego. 
Skręt szypuły jądra może zaatakować w każdej chwili, nawet bez większej aktywności fizycznej. Jednak to właśnie urazy sportowe prowadzą najczęściej do powstania choroby. 

Jakie są objawy  skrętu szypuły jądra?

W przypadku skrętu jądra następuje ból jądra oraz wrażliwość na dotyk, nie występuje natomiast gorączka ani zaczerwienienie. Mogą pojawić się nudności, wymioty, obrona mięśniowa. Gdy badanie przebiega w pozycji stojącej, pojawia się charakterystyczny ból przy podnoszeniu jądra. Objawy podobne są do schorzenia, jakim jest zapalenie najądrza. 

Jak przebiega diagnostyka skrętu jądra?

Wystąpienie nagłego bólu w mosznie i jej obrzęk powinny być sygnałem alarmowym do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza. Każda minuta od wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia jest bezcenna. Zbyt późno podjęte leczenie może skutkować między innymi utratą jądra i bezpłodnością.
Rodzice z dzieckiem lub sami chorzy powinni być jak najszybciej skierowani do lekarza urologa. Jego rolą jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki i wykluczenie innych przyczyn bólu i obrzęku moszny, szczególnie chorób nowotworowych, oraz jak najszybciej doprowadzenie skręconego jądra do jego naturalnej pozycji. U małych dzieci nagłe obrzmienie moszny połączone z bólem jądra powinno być traktowane jako potencjalne skręcenie jądra, dopóki się go definitywnie nie wykluczy.

Badania jakie wykonać powinien urolog

Ultrasonografia (USG) z użyciem techniki dopplerowskiej – poprzez ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych jądro można określić stopień ich zwężenia. W początkowym okresie skrętu widoczna jest niedrożność żył odprowadzających, do których z czasem dołącza się zamknięcie tętnic i całkowity brak ukrwienia jądra. Jest to bezbolesna metoda oceny stanu jąder, do wykonania której nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań i sama nie powoduje żadnych działań niepożądanych.
Rzadziej stosowane metody diagnostyczne:

  • Scyntygrafia jąder – jest to metoda obrazowa, w której używane są specjalnie oznaczane radioaktywnymi izotopami pierwiastki promieniotwórcze, które wprowadzane są do organizmu pacjenta, a następnie za pomocą specjalnych rejestratorów oceniane są miejsca ich gromadzenia. Podczas skrętu jądra podany farmaceutyk w określony sposób gromadzi się w skręconym jądrze (tzw. „zimne strefy”). Jednak ze względu na małą dostępność i stosunkowo długi czas oczekiwania rzadko jest wykonywana.
  • Rezonans magnetyczny również ma ograniczone zastosowanie. Pozwala on na uzyskiwanie obrazów skręconego jądra.
  • Rentgen jamy brzusznej – służy głównie do wykluczenia obecności kamienia w cewce moczowej, który zatykając ją, może dawać podobne do skrętu jądra objawy.

Jak leczyć skręt jądra?

W przypadku potwierdzonego skręcenia jądra jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie chirurgiczne. Celem zabiegu operacyjnego jest odkręcenie jądra i powrózka nasiennego, a co za tym idzie przywrócenie prawidłowego przepływu krwi. Następnie specjalnymi szwami mocuje się jądro do ściany moszny co ma zapobiec nawrotowi patologii. Ze względu na ryzyko skręcenia również w obrębie drugiego jądra stosuje się profilaktyczne umocowanie również tego jądra do moszny. Ma to zapobiec ewentualnym powikłaniom skrętu drugiego jądra.
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Niestety w niektórych przypadkach niemożliwe jest przywrócenie prawidłowego ukrwienia jądra. Zdarza się to jeżeli od momentu zamknięcia przepływu do operacji upłynie za wiele czasu i w obrębie jądra dokona się zawał, czyli odcięcie dopływu utlenowanej krwi oraz odpływu krwi odtlenowanej. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie jądra, którego dotyczy skręt aby zapobiec rozwojowi powikłać martwice, które mogą być o wiele poważniejsze niż skutki amputacji jednego jądra.
Przy podejrzeniu skrętu jądra konieczna jest natychmiastowa operacja. Po czterech godzinach od wystąpienia skrętu jadra czynność plemnikotwórcza, a tym samym płodność, jest już najczęściej upośledzona, przy zachowanej jeszcze funkcji hormonalnej. Inne powikłania skrętu jądra to zapalenie i powstanie wodniaka jądra.

Gdzie pójść na konsultację do lekarza urologa?

Jest wielu lekarzy urologów pracujących w szpitalach czy to w przychodniach. Jedną z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna gdzie działa jedna z najlepszych Poradni Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują jedni z najlepszych urologów, onkologów.
Przychodząc na konsultacje do urologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna można być pewnym, że lekarz dokładnie przeanalizuje posiadane wyniki badań przez pacjenta, jeśli to konieczne zleci dodatkowe badania i wdrąży właściwe leczenie.

W celu umówienia się nakonsultację u urologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
doz.pl/czytelnia/a14923-Skret_jadra__przyczyny_objawy_i_leczenie
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-meskich-narzadow-plciowych,skret-szypuly-jadra---przyczyny--objawy--leczenie--operacja,artykul,1577598.html
wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/bol-jader-i-podbrzusza-co-oznacza/
medme.pl/choroby/skret-jadra,395.html
portal.abczdrowie.pl/skret-szypuly-jadra

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny