Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz072021

07 Wrz 2021

Operacja stulejki u mężczyzn - opis, wskazania, zalecenia

Jaka jest charakterystyka operacji stulejki?

Prącie jest zbudowane z trzonu wypełnionego ciałami jamistymi oraz żołędzi (główki), która jest przykryta fałdem skórnym zwanym napletkiem. Napletek odgrywa ochronną rolę dla wrażliwego żołędzia prącia. Napletek zarówno w formie spoczynku jak wzwodu powinien lekko i bez bólu dać się ściągnąć z żołędzi do tzw. rowka zażołędnego. Rowek ten znajduje się między żołędzią,  a trzonem prącia. W stanie wzwodu napletek powinien cały lub jego większa część rozciągnąć się wzdłuż prącia. Po odsłonięciu napletka na czubku żołędzi widać cewkę moczową, a od spodu wędzidełko czyli fałd skórny łączący napletek z żołędzia. Fałd ten uniemożliwia zsunięcie się napletka zbyt daleko poza obszar rowka zażołędnego. Najczęstszym schorzeniem w budowie napletka  jest stulejka czyli zwężenie ujścia napletka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi prącia (stulejką całkowita) lub utrudnia ściąganie napletka (stulejka częściowa).

Stulejką nazywa się również takie przypadki kiedy zwężenie napletka jest na tyle małe, iż utrudnia jego ściąganie, przy którym pęka i czasami pojawiają się krwiaki powodując ból.  Za stulejkę uważa się również taki stan w którym napletka da się ściągnąć, ale w trakcie wzwodu powoduje ucisk i ból. Stulejka jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia płci męskiej, niewłaściwych nawyków higienicznych (niedociąganie napletka podczas oddawania moczu i mycia), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka. W przypadku starszych mężczyzn spowodowane komplikacjami cukrzycowymi. Nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych konsekwencji  zdrowotnych i psychologicznych:

  • stany zapalne  cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych, prostatę – stulejka uniemożliwia prawidłową higienę intymną, polegającą na codziennym wymywaniu spod napletka wydzieliny tzw. mastki  oraz złogów rozkładającego się moczu;
  • martwica prącia – w przypadku współżycia lub ściągania napletka może nastąpić uwięzienie napletka w rowku zażołednym czyli powstania tzw. załupka. Może to doprowadzić do martwicy prącia. W takiej sytuacji jest wymagana natychmiastowa operacja chirurgiczna.;
  • nowotwór  – częste stany zapalne dróg moczowych powodują raka prącia;
    problemy natury psychologicznej zwłaszcza u młodych mężczyzn, którzy są niezwykle wrażliwi na sprawy związane z ich narządami płciowymi. W tym wypadku niezbędna jest profilaktyka i opieka pediatryczna od najmłodszych lat;
  • problemy zdrowotne partnerek – badania wskazują, iż partnerki mężczyzn cierpiących na stulejkę lub nie dbających o higienę często chorują na raka szyjki macicy;
  • problemy w życiu seksualnym – problemy ze ściągnięciem napletka powodują dużą bolesność podczas współżycia.;
  • bliznowacenie – próby ściągnięcia  napletka na siłę powoduje powstawianie  mikro pęknięcia na jego powierzchni. Są one niewidoczne dla oka uszkodzenia bliznowacieją i powodują coraz większe zwężenie napletka.

Jak leczy się stulejkę u dorosłych mężczyzn?

Leczenie stulejki u dorosłych najczęściej jest spowodowane niewłaściwą higieną. Leczenie u dorosłych polega najczęściej poprzez zabieg operacyjny. Stosowane jest znieczulenie ogólne ze względu na duże unerwienie penisa. W przypadku niewielkiej lub średniej stulejki operacja stulejki polega na poszerzeniu zbyt wąskiego ujścia napletka. Należy jednak pamiętać iż po poszerzeniu ujścia napletka istnieje duże nawrotu stulejki. Spowodowane jest to często zbyt małym poszerzeniem lub zwężeniem napletka spowodowane przez powstałe podczas operacji blizny. W zaawansowanych przypadkach poszerzenie nie jest wystarczające i wówczas przeprowadza się obrzezanie – częściowe lub całkowite usunięcie napletka. Operacja stulejki należy do skomplikowanych zabiegów ze względu na silne ukrwienie operowanego narządu. Każda ingerencja w układ krwionośny penisa może prowadzić do osłabienia lub utraty jego prawidłowych funkcji. Technika operacji stulejki metodą poszerzenia napletka polega na wykonaniu niewielkich nacięć wzdłuż prącia i ponownym ich zszyciu. Podczas tej procedury dochodzi do przecięcia niewielkiej tętnicy co wywołuje krwawienie, które natychmiast jest zatamowane przez chirurga. Napletka zostaje tak poszerzony, aby zachować jego funkcjonalność. Na koniec zabiegu zakłada szwy i kończy operację poprzez nałożenie opatrunku. Opatrunek jest tak założony aby nie utrudniać oddawania moczu. Opatrunek jest zmieniany po raz pierwszy po 24 godzinach. Przez ten czas powinien wytworzyć się skrzep i rozpoczyna się proces odtwarzania naczyń krwionośnych. Kolejne opatrunki nakładać będzie pacjent samodzielnie zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od personelu medycznego. Najczęstszy sposób zakładania opatrunku wygląda następująco:

  • po obu stronach przykładamy płatki kosmetyczne, owijamy bandażem;
  • bandaż przyklejamy taśmą papierów;
  • w celu upewnienia się, że opatrunek nie zsunie się penisa odchylamy do pionu i naklejamy 4 cm pasek plastra tak aby część plastra przykleiła się do opatrunku a druga do trzonu penisa. Z
  • drugiej strony robimy tak samo dzięki temu opatrunek nie zsunie się;
  • penis należy utrzymywać pozycji pionowej co przyspiesza okres gojenia się rany;
  • płatki kosmetyczne można nasączyć rivanolem, który pozwoli na zejście opuchlizny po operacj;
  • po każdym oddawaniu moczu należy zmienić opatrunek, a napletek delikatnie odciągać. Po oddaniu moczu należy przemyć napletek i żołądź. Lekarze sugerują różne sposoby obmywania
  • napletka – wodą przegotowaną, wodą utlenioną, rumiankiem, lub szarym mydłem. Należy ściśle stosować się do zaleceń swojego lekarza. Penis powinien utrzymywany w czystości.

Jakie są wskazania do operacji stulejki?

Stulejka jest poważnym schorzeniem często bagatelizowanym przez mężczyzn, zwłaszcza kiedy nie powoduje jeszcze zbyt dużego bólu i nie utrudnia współżycia seksualnego. Stulejka jednak szybko rozwija się i może wywołać poważne powikłania. Nieleczona wywołuje duży ból i dyskomfort oraz może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Dodatkowo wpływa negatywnie na poczucie wartości mężczyzny. Najczęstszymi wskazaniami do leczenia stulejki są:

  • problemy zdrowotne – pojawiające się stany zapalne utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mogą pojawić się zakażenia dróg moczowych i stany przedrakowe prącia.
  • nieprzyjemny zapach – zwężony napletek powoduje trudności w dbaniu o prawidłową higienę. Mężczyzna nie jest w stanie dokładnie wymyć gromadzącej się pod napletkiem wydzieliny zwanej mastką. Powoduje jej zaleganie oraz wywołuje nieprzyjemny zapach.
  • trudności w oddawaniu moczu – stulejka może doprowadzić do takiego zwężenia ujścia napletka iż może w znacznym stopniu utrudniać mężczyźnie oddawanie moczu. Może to powodować m.in. powstanie balonika pod napletkiem w którym gromadzi się mocz. Trudności w oddawaniu moczu prowadzą również do zapalenia dróg moczowych.
  • trudności seksualne – zawężony napletek uniemożliwia odwodzenie i przywodzenia napletka co może powodować znaczy ból podczas współżycia seksualnego. Trudności we współżyciu seksualny mogą wywoływać poważne problemy psychologiczne mężczyzny – wzrost frustracji, agresji i nerwice. Mężczyzna traci poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Jakie są efekty operacji stulejki?

Po operacji stulejki poprzez poszerzenie napletka wygląd prącia niczym się nie różni od wyglądu penisa u zdrowego mężczyzny – napletek dalej w całości przykrywa żołądź. Niemniej jednak poszerzenie napletka nie daje gwarancji wyleczenia stulejki. Po jakimś czasie napletek ponownie ulega zwężeniu.
Z kolei obrzezanie jest metodą dającą pełną gwarancję wyleczenia stulejki. W przypadku obrzezania czyli pozbawiania napletka penis jest dalej funkcjonalny, a powierzchnia żołędzia szybko przystosowuje się do odbierania bodźców dotykowych. Obrzezanie ma również wiele innych zdrowotnych efektów. W krajach w których obrzezanie jest praktykowane np. w USA występuje bardzo nie wiele przypadków występowania u mężczyzn stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych, raka penisa i raka szyjki macicy u kobiet.

Jakie są zalecenia po operacji stulejki?

Ze względu na możliwość zakażenia rany moczem, zwiększoną potliwość w okolicach rany zalecane jest opieka lekarska w okresie rekonwalescencji. Po operacji stulejki lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leków typowych dla pacjentów po operacjach chirurgicznych i leków przeciwbólowych. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza w sposobie dawkowania zaleconych leków.
Po operacji stulejki pacjenci powinni przynajmniej na miesiąc powstrzymać się od współżycia seksualnego. w pierwszych dniach po operacji stulejki zaleca się aby unosić penisa do góry poprzez zastosowania plastra utrzymującego prącie do góry. Ułożenie penisa do góry przyspiesza proces gojenia oraz  zmniejsza ryzyko pojawienia się krwotoków. Zaleca się również zakładanie dopasowanych, ale nie za ciasnych bokserek. W przypadku dolegliwości bólowych można zastosować kojące maści. Dobrze sprawdzają się również maści natłuszczające lub kremy glicerynowe. Jeżeli pojawią się blizny lekarz może zalecić zastosowanie odpowiednich maści zapobiegających bliznowaceniu. Pacjent samodzielnie zakłada opatrunki zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od personelu medycznego. Przy zmianie opatrunku należy zawsze przemywać penisa. Sugerowane jest również, aby po każdym oddaniu moczu przemywać napletek i żołądź rumiankiem lub przegotowaną wodą. Aby uniknąć ponownego zwężenia ujścia napletka po okresie wygojenia się rany należy systematycznie przeprowadzać ćwiczenia przywodzenia i odwodzenia napletka.

Gdzie pójść do urologa ze stulejką?

W sytuacji kiedy mężczyzna ma problem ze stulejką powinien zgłosić się na konsultację do lekarza urologa, który wykonuje zabieg plastyki stulejki.
Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna zatrudniająca bardzo dobrych specjalistów w dziedzinie urologii.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu chirurgicznego wydłużenia wędzidełka napletka skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źrodla:
zaufanekliniki.pl/operacja-stulejki

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny