Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty192022

19 Sty 2022

Chlamydioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Co to jest chlamydioza?

Chlamydioza jest rodzajem infekcji wywołanej przez bakterię, Chlamydia trachomatis (zakażenie chlamydiami (chlamydioza) należy do najczęstszych chorób przenoszonych droga płciową). Zarazek jest przenoszony przez kontakty seksualne (zarówno dopochwowe jak i analne) - dlatego każda aktywna seksualnie osoba może zostać zainfekowana.
Do zakażenia chlamydiozą dochodzi najczęściej u młodzieży oraz młodych dorosłych w wieku od 15 do 24 lat, którzy współżyją z wieloma partnerami oraz nie stosują prezerwatyw podczas współżycia seksualnego. Infekcja może również występować u małych dzieci, u których zarazek dostaje się do organizmów podczas porodu, w trakcie przechodzenia przez drogi rodne zakażonych matek. Ponieważ chlamydioza przebiega najczęściej bezobjawowo, większość zakażonych osób jest nieświadoma choroby.
Najczęściej pacjenci dowiadują się o infekcji dopiero, gdy wystąpią powikłania – zapalenie przydatków (jajników) u kobiet lub zapalenia najądrza u mężczyzn. Warto również wspomnieć, że chlamydioza może niestety prowadzić do bezpłodności.

Jakie są przyczyny chlamydiozy?

Chlamydioza to choroba powodowana przez bakterie Chlamydia. Najczęściej choroba ta jest przenoszona w trakcie stosunku płciowego oraz seksu oralnego lub analnego. Istnieje także ryzyko przekazania chlamydiozy dziecku podczas porodu. Zakażenie to może wywołać u noworodka zapalenie płuc lub poważną infekcję oczu.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na chlamydiozę są:

  • wiek – do 25 lat,
  • seks bez zabezpieczenia,
  • stosowanie różnych technik seksualnych – seks oralny, analny,
  • wielu partnerów seksualnych.

Przyczyną chlamydiozy są również choroby przenoszone drogą płciową przebyte w przeszłości.

Jakie są objawy występujące w przebiegu zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis?

U około 75% kobiet i 50% mężczyzn chorych na chlamydiozę, chorobotwórcza bakteria nie powoduje żadnych dolegliwości, co sprawia, że bardzo często pozostaje niewykryta przez wiele lat - nie tylko niesie to poważne konsekwencje dla samego nosiciela Chlamydia trachomatis, ale naraża na niebezpieczeństwo także jego seksualnych partnerów. Większość chorych dowiaduje się o zakażeniu dopiero wtedy, gdy dojdzie do wystąpienia powikłań.
U kobiet, infekcja w początkowym etapie obejmuje szyjkę macicy i drogi wyprowadzające mocz - po około 7-14 dniach od momentu zakażenia u niektórych chorych mogą pojawiać się takie objawy jak ropne upławy, ból podczas oddawania moczu, zaburzenia oddawania moczu, krwawienia pomiędzy miesiączkami, bóle w podbrzuszu, bóle okolicy lędźwiowej, gorączka, mdłości, ból w trakcie stosunku seksualnego czy krwawienie po stosunku.
U mężczyzn natomiast najczęściej występuje sączenie ropno-śluzowej wydzieliny z cewki moczowej, uczucie pieczenia, świąd lub niewielki ból przy oddawaniu moczu, ból i obrzęk jąder czy zapalenie najądrzy (które często prowadzi do niepłodności). Jeżeli do infekcji Chlamydią doszło na skutek analnego kontaktu seksualnego, wśród możliwych objawów wymienia się ból i krwawienia z odbytu - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Często zakażenie Chlamydia trachomatis wykrywane jest u osób starających się o dziecko - jest to jedna z częstszych przyczyn nawracających poronień i niepłodności (męskiej oraz żeńskiej), infekcja zwiększa również ryzyko ciąży pozamacicznej i przedwczesnego porodu. Niewykryta i nieleczona chlamydioza może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodów, jajników i pozostałych narządów miednicy mniejszej, a także do wielu innych powikłań, takich jak bóle stawów, reaktywne zapalenie stawów (objawia się ono zapaleniem spojówek lub tęczówki, zapaleniem stawów czy zmianami skórnymi), spadek odporności, zmiany w układzie nerwowym, choroby naczyń, astma czy alergie. Ponadto, zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis zwiększa szansę zapadnięcia na inne schorzenia przenoszone drogą płciową (rzeżączka, kiła, infekcja wirusem HIV).

Jak przebiega diagnostyka i leczenie chlamydiozy?

W celu sprawdzenia, czy nastąpiło zakażenie chlamydią u kobiety lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy lub pochwy, albo próbkę moczu, u mężczyzn —  wymaz z cewki moczowej. Jeszcze pewniejszy, praktycznie na poziomie 100 proc. skuteczności, jest bardzo czuły test genetyczny PCR, który na poziomie molekularnym wykrywa DNA bakterii. Takie badanie wykonywane jest w wyspecjalizowanych ośrodkach.
W przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność chlamydii, warto wykonać także badania w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową, m.in. HIV, kiły, wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz rzeżączki.
Leczenie chlamydiozy przebiega podobnie u kobiet i mężczyzn. „Stosuje się doustne antybiotyki, najczęściej azytromycynę lub doksycyklinę. Kuracji musi się poddać także partner zakażonej osoby, w celu uniemożliwienia ponownego zarażenia i rozprzestrzeniania się choroby. Raz wyleczona infekcja ma jednak tendencję do nawrotów. Dlatego należy zachować wstrzemięźliwość seksualną aż do uzyskania pewności wyleczenia, czyli powtórnych badań diagnostycznych.

Gdzie przyjmuje bardzo dobry ginekolog?

Bardzo dobry ginekolog, który leczy infekcje intymne przyjmuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie.

W celu umówienia się nakonsultację u ginekologa skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
zdrowegeny.pl/poradnik/chlamydioza-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie-profilaktyka
pulsmedycyny.pl/chlamydioza-najpowszechniejsza-choroba-przenoszona-droga-plciowa-877214
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-przenoszone-droga-plciowa,chlamydioza---przyczyny--objawy--leczenie-i-powiklania,artykul,1587448.html
wylecz.to/ginekologia/chlamydioza/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny