Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty192022

19 Sty 2022

Krwawienie kontaktowe - przyczyny i leczenie

Krwawienie podczas lub po stosunku

Krwawieniem po stosunku nazywamy krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, które występuje bezpośrednio po współżyciu płciowym oraz nie jest związane z miesiączką. Mówimy w tym przypadku o tzw. krwawieniu kontaktowym. Jest to niepokojący objaw, z którym należy zgłosić się do ginekologa. Istnieje wiele przyczyn krwawienia po stosunku, z których większość stanowią łagodne stany, takie jak polipy pochwy czy szyjki macicy. Należy jednak mieć na uwadze, że najpoważniejszym schorzeniem objawiającym się w ten sposób jest rak szyjki macicy, dlatego zawsze trzeba wyjaśnić przyczynę krwawienia.

Krwawienie z pochwy niezwiązane z miesiączką jest niepokojącym sygnałem dla wielu kobiet, gdyż zawsze budzi podejrzenie poważnej choroby. Na krwawienie po stosunku składa się plamienie lub krwawienie, które nie jest związane z miesiączką i występuje podczas lub bezpośrednio po współżyciu płciowym. Objaw ten dotyczy od 0,9 do 7% miesiączkujących kobiet. Mogą mu towarzyszyć bolesne stosunki płciowe. Niekiedy zdarza się, że krwawienie z pochwy powraca pomimo braku jakichkolwiek kontaktów seksualnych. Krew z pochwy po stosunku pochodzi głównie z powierzchownych warstw dróg rodnych. Najczęstszą przyczyną krwawienia po stosunku są polipy pochwy i szyjki macicy, nadżerki części pochwowej szyjki macicy (tzw. ektropion), urazy.
Nie można również wykluczyć istnienia zmiany o charakterze nowotworowym. Wśród kobiet zgłaszających się do ginekologa z powodu krwawienia po stosunku tylko u 3-5% z nich rozpoznaje się raka szyjki macicy. Ryzyko jednak jest zwiększone u kobiet po 35 roku życia, u których krwawienia po stosunku utrzymują się dłużej niż miesiąc. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby po zaobserwowaniu nieprawidłowego krwawienia z pochwy, zarówno po stosunku płciowym, ale także każdego innego krwawienia niezwiązanego z miesiączką, zgłosić się do ginekologa, aby określić jego przyczynę i wcześnie rozpocząć leczenie.

Jakie są przyczyny krwawienia po stosunku?

Przyczyny krwawienia po stosunku mogą być różne, od zupełnie niegroźnych po poważne patologie w obrębie kobiecych narządów rodnych. Dlatego konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego w celu ustalenia powodu. Po zbliżeniu może pojawić się lekkie lub obfite krwawienie, plamienie oraz upławy z krwią
Najczęstszą przyczyną pojawienia się krwi z pochwy po stosunku jest tak zwane krwawienie kontaktowe. Powstaje ono zwykle podczas intensywnego seksu na skutek tarcia, które uszkadza błonę śluzową pochwy. Również zbyt głęboka penetracja, nieodpowiednia pozycja oraz suchość pochwy mogą spowodować, że pojawi się krew. W takim przypadku warto zadbać o dłuższą grę wstępną i dodatkowe nawilżenie (użyć lubrykantu). 
Krew po stosunku i krwawienie pomiędzy miesiączkami może być spowodowane niewłaściwie dobraną antykoncepcję hormonalną. Problem wynika najczęściej z nieodpowiedniej dawki hormonów, nieregularnego przyjmowania tabletki, a także palenia papierosów i spożywania innych leków lub ziół, które osłabiają działanie preparatu. W takim przypadku warto rozważyć zmianę metody lub środka antykoncepcyjnego. Lekkie krwawienie po stosunku pojawia się także tuż po zakończonej miesiączce.
Do innych przyczyn krwawienia z pochwy po stosunku zalicza się:

  • infekcję bakteryjną,
  • zakażenia grzybicze,
  • nadżerki szyjki macicy,
  • zmiany zanikowe śluzówki po menopauzie,
  • polipy szyjki macicy,
  • endometrioza,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • zmiany nowotworowe w narządach rodnych.

Mocne i obfite krwawienie po stosunku jest często związane z występowaniem wad anatomicznych narządów rodnych, które utrudniają współżycie. Należy do nich fałd śluzówki, nazywany przegrodą poprzeczną lub przegrodą podłużną. Charakterystycznym objawem jest ból i krwawienie po stosunku i w trakcie zbliżenia.

Krwawienie po stosunku a rak szyjki macicy

Najgroźniejszą z wyżej wymienionych przyczyn jest rak szyjki macicy. Dotyka on w Polsce co roku ok. 4 tysięcy kobiet, z których prawie połowa umiera. Tak złe wyniki leczenia związane są ze znacznym zaawansowaniem choroby w momencie rozpoznania dużej części przypadków tego nowotworu w naszym kraju. Jedynie regularne badania cytologiczne wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy pozwalają na wczesne wykrycie stanów przedrakowych oraz raka i zwiększają szanse na wyleczenie. W krajach, w których zgłaszalność kobiet na profilaktyczne badania cytologiczne jest wysoka np. w Szwecji, umieralność z powodu raka szyjki macicy jest niska.
Jednym z głównych objawów raka szyjki macicy jest krwawienie podczas stosunku. Dzieje się tak, ponieważ zmiana chorobowa zlokalizowana w okolicy szyjki macicy posiada patologiczną powierzchnię, która wywołuje krwawienie. Przy podejrzeniu nowotworu konieczne jest wykonanie badania kolposkopowego lub cytologicznego. Ponadto niekiedy należy wspomagać się badaniami dodatkowymi, np. ultrasonografią. Nie należy zapominać o wywiadzie lekarskim z pacjentem.
Leczenie raka szyjki macicy to długotrwały proces obejmujący najczęściej zabieg operacyjne oraz radioterapię i chemioterapię. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, która pozwala na wdrożenie możliwie szybkiego leczenia i poprawę rokowań.

Rak pochwy

Krwawienie po stosunku może wskazywać również na raka pochwy, który jest rzadkim nowotworem żeńskich narządów płciowych. Rak pochwy objawia się nie tylko krwawieniami po stosunku, ale również bólem podczas oddawania moczu oraz upławami podbarwionymi krwią. Wydzielina wydostająca się z pochwy ma zazwyczaj nieprzyjemny zapach. Nowotwór pochwy wywoływany jest wirusem HPV, a stanem przedrakowym jest śródnabłonkowa neoplazja pochwy.
W przypadku nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy wykonuje się histeroskopię diagnostyczną. Wskazaniem do badania może być również leczenie niepłodności oraz nawracające poronienia.

Upławy a stosunek seksualny

Rzadko mówimy o upławach spowodowanych samym stosunkiem seksualnym. Często bowiem możemy zaobserwować sytuację, gdy po stosunku sperma wypływa z dróg rodnych, a oprócz tego pojawiają się śluz, który stanowi naturalny lubrykant. Jednak występowanie upławów po stosunku może być związane, np. z podrażnieniem ścian pochwy. Do podrażnienia może dochodzić wskutek używania wspomagaczy, lubrykantów nawilżających pochwę kobiety, które często wywołują reakcję alergiczną. Upławy występujące po stosunku zazwyczaj wskazują na stan zapalny rozwijający się w okolicy dróg rodnych, bez względu na odbywanie stosunku seksualnego. Najczęściej są to infekcje bakteryjne, grzybicze oraz pierwotniakowe. Kobieta może otrzymać infekcję od swojego partnera. Mężczyźni podczas seksu mogą przenosić różnego rodzaju drobnoustroje, np. pierwotniaki. Objawem tego rodzaju dolegliwości jest nieprzyjemna wydzielina z pochwy o przykrym zapachu, często nieprawidłowo zabarwiona.

Krwawienie po stosunku a cytologia

Każda kobieta bez względu na występujące krwawienia powinna systematycznie wykonywać badanie cytologiczne. W Polsce dla kobiet w wieku 25-59 lat dostępne są darmowe badania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej bądź AOS. Najlepiej jest badać się raz do roku, natomiast kobiety u których dwa poprzednie wyniki cytologii były prawidłowe - mogą kontrolować się co trzy lata. Badanie cytologiczne wykonywane regularnie pozwala wykryć nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy (stan przedrakowy). Wykrycie łagodnej dysplazji wymaga leczenia zachowawczego i częstej kontroli ginekologicznej. Przedinwazyjne stadium raka szyjki macicy jest uleczalne w 100%.

Jak leczy się krwawienie kontaktowe?

Aby określić przyczynę krwawienia, oprócz badania ginekologicznego, wykonuje się badanie cytologiczne oraz USG narządów płciowych. Jeśli lekarz stwierdzi, że zaistniała taka potrzeba, wykonywane są również badania mikrobiologiczne i wirusologiczne, kolposkopia, badanie histopatologiczne pobranych wycinków. Do badań diagnostycznych należą także: biocenoza pochwy, badanie w kierunku chlamydii, badanie w kierunku kiły oraz badanie w kierunku rzeżączki.

Gdzie się udać, jeśli występują nieprawidłowe krwawienia?

Każde nieprawidłowe krwawienie powinno być zgłoszone lekarzowi ginekologowi.
Bardzo doświadczony ginekolog dr n. med. Mariola Małecka konsultuje w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację z ginekologiem skontaktuj sie z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródła:
wylecz.to/ginekologia/co-oznacza-krwawienie-lub-plamienie-po-stosunku/
hellozdrowie.pl/o-czym-moze-swiadczy-krwawienie-po-stosunku-czy-jest-sie-czego-obawiac/
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zenskich-narzadow-plciowych,krwawienie-po-stosunku,artykul,1683496.html
poradnikzdrowie.pl/seks/problemy-z-seksem/krwawienie-po-stosunku-przyczyny-czy-krwawienie-po-seksie-jest-grozne-aa-ndgD-NLQr-EHUQ.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny