17 Sty 2022
Rak pęcherzykowy tarczycy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Co to jest rak pęcherzykowy tarczycy?
Rak pęcherzykowy tarczycy (folliculare) to rak wywodzący się z komórek pęcherzykowych tarczycy. Charakteryzuje się tym, że rośnie powoli i daje dobre rokowania. Rak pęcherzykowy, jeśli zostanie rozpoznany odpowiednio wcześnie, może być całkowicie uleczalny.
Rak tarczycy jest guzem, który powstaje w gruczole tarczowym. Pojawia się wtedy, gdy organizm z jakiegoś powodu traci kontrolę nad własnymi komórkami, które nie obumierają, a mnożą się nadmiernie i bez potrzeby. Nowotwór złośliwy tarczycy stanowi dziewiąty najczęściej diagnozowany wśród kobiet nowotwór złośliwy, a rak pęcherzykowy stanowi 10-15 proc. wszystkich raków tarczycy, co oznacza, że występuje stosunkowo rzadko.
Rak pęcherzykowy tarczycyy jest często diagnozowany u osób w wieku 40-60 lat. Znacznie częściej, bo nawet trzykrotnie częściej niż mężczyźni, chorują na niego kobiety.
Jakie są przyczyny raka pęcherzykowego tarczycy?
Do rozwoju guza pęcherzykowego tarczycy dochodzi rzadko – stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Do rozwoju nowotworu może dojść u osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu pęcherzykowego tarczycy jest płeć żeńska – kobiety są kilkukrotnie bardziej narażone na rozwój raka tarczycy. Zaobserwowano korelację pomiędzy częstszym występowaniem raka pęcherzykowego tarczycy na terenach dotkniętych problemem niedoboru jodu.
Do rozwoju raka tarczycy może dojść w efekcie poddania się w dzieciństwie zabiegowi radioterapii szyi, np. podczas terapii chłoniaka. Także zawodowe narażenie na promieniowanie jonizujące może sprzyjać rozwojowi raka tarczycy. Warto wspomnieć jeszcze o zależności: Hashimoto a rak tarczycy. Osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto mogą być bardziej narażone na rozwój nowotworów tego narządu.
Jak objawia się rak pęcherzykowy tarczycy?
Nowotwory tarczycy przez długi czas mogą rozwijać się nie dając żadnych charakterystycznych dolegliwości. Wzrastający guz tarczycy przeważnie nie jest możliwy do odróżnienia od postaci łagodnej, a powiększona tarczyca często długo nie jest przez pacjentów zauważana. Jedyną możliwością, aby rozpoznać nowotwór na wczesnym etapie rozwoju jest wykonanie biopsji tarczycy.
Objawy raka pęcherzykowego tarczycy to:
- wzrastający guz (dostępny w badaniu palpacyjnym lub USG tarczycy),
- powiększone węzły chłonne szyi (objaw późny, kiedy guzy tarczycy dają przerzuty),
- chrypka (wskazuje na naciekanie nerwu krtaniowego wstecznego),
- ból i duszność (stanowią pierwszy sygnał nowotworu tarczycy w raku niezróżnicowanym).
W niektórych przypadkach rozwijający się rak pęcherzykowy tarczycy może nie dawać żadnych charakterystycznych dolegliwości, zwłaszcza jeśli zostanie zauważony na wczesnym etapie rozwoju i szybko podejmie się leczenie polegające na operacyjnym usunięciu guza tarczycy. Zwłaszcza, iż w przypadku raka pęcherzykowego badanie cytologiczne materiału uzyskanego z biopsji tarczycy nie pozwala na postawienie rozpoznania i dopiero pooperacyjna analiza histopatologiczna preparatu pozwala na potwierdzenie diagnozy.
Jak rozpoznaje się raka pęcherzykowego tarczycy?
Większość pęcherzykowego raka tarczycy odkrywa się po raz pierwszy w badaniu palpacyjnym podczas corocznego wysiłku fizycznego. Po wyczuciu guzka przeprowadzane są badania krwi w celu oceny poziomów hormonów tarczycy i sprawdzenia funkcji tarczycy. Można podać syntetyczny hormon tarczycy, aby znormalizować poziomy na podstawie badania krwi. Zostanie również zamówiony przegląd ultrasonograficzny tarczycy w celu sprawdzenia spójności guzka. Na podstawie zdjęć ultrasonograficznych i wyników badań krwi lekarz zadecyduje, czy konieczna jest biopsja i czy konieczna jest obecność endokrynologa.
Biopsja cienkoigłowa (FNB) i biopsja gruboziarnista (CNB) to dwa rodzaje biopsji używanych do diagnozowania raka pęcherzykowego tarczycy. Dokładność FNB i CNB w wykrywaniu raka jest minimalna, ale jest to jedyne dostępne narzędzie diagnostyczne oprócz operacji. Jeśli zostanie wykryty rak, operacja zostanie przeprowadzona bardziej niż prawdopodobne. Gdy rak nie zostanie wykryty, ale jest wysoce podejrzewany, można zamówić kolejną biopsję lub wykonać operację, aby uzyskać lepszy widok.
Jak leczy się raka pęcherzykowego tarczycy?
Za podstawowe leczenie raka pęcherzykowego tarczycy uważa się wykonanie zabiegu całkowitego wycięcia gruczołu wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. W przypadku przerzutów drogą naczyń limfatycznych może istnieć konieczność poszerzenia operacji.
Po zabiegu pacjentów poddaje się leczeniu uzupełniającemu (jeśli w badaniu histopatologicznym potwierdzono doszczętność usunięcia guza na tarczycy) lub leczeniu radykalnemu (jeśli występują przerzuty odległe).
Terapia polega na podawaniu jodu promieniotwórczego celem wyeliminowania przetrwałych komórek nowotworu tarczycy.
W przypadku guzów rozpoznanych późno leczenie operacyjne może się okazać niemożliwe do przeprowadzenia. Stosuje się wtedy radioaktywny jod celem zmniejszenia masy zmiany, spowolnienia jej wzrostu oraz zminimalizowania nasilenia niektórych dolegliwości.
Gdzie pójść na konsultację do chirurga operującego tarczycę?
Okolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia prywatna, do której można przyjść na konsultację do różnych lekarzy specjalistów, specjalizujących się w większości w onkologii. Wśród zespołu jest też lekarz od tarczycy, czyli endokrynolog i chirurg, którzy kwalifikują osoby mające problemy z tarczycą do jej operacji w sytuacji kiedy występuje wskazanie.
W celu umówienia się na konsultację do chirurga endokrynologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod mr tel: +48222902337
Źródła
zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Nowotwory/Rak-pecherzykowy-tarczycy-objawy-metody-leczenia-rokowania
wylecz.to/hormony/rak-pecherzykowy-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie-guza-tarczycy/
netinbag.com/pl/health/what-is-follicular-thyroid-cancer.html
hellozdrowie.pl/rak-pecherzykowy-tarczycy-przyczyny-objawy-badania-i-leczenie/#przyczyny-raka-pecherzykowego