Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie242017

24 Sie 2017

Czerwienica prawdziwa - objawy i leczenie

Co to jest czerwienica prawdziwa?

Czerwienica prawdziwa to schorzenie zaliczane do grupy chorób mieloproliferacyjnych, czyli takich, gdzie szpik kostny wytwarza nieprawidłowe ilości jednego ze składników krwi. W przypadku czerwienicy prawdziwej stwierdza się nadmierną liczbę wszystkich podstawowych elementów (erytrocytów, granulocytów, płytek krwi) z przewagą czerwonych krwinek. Czerwienica nie jest białaczką ale może się w nią przerodzić u niektórych pacjentów.

Czerwienica prawdziwa – jakie są przyczyny czerwienicy prawdziwej?

Czerwienica prawdziwa jest chorobą, której przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania jednego ze szlaków metabolicznych, które są powiązane z układem czerwonokrwinkowym. Obserwuje się wówczas wzrost poziomu wskaźników morfologicznych erytrocytów w szczególności: podwyższony hematokryt, zwiększenie masy i objętości tych komórek. Skutkuje to zwiększeniem gęstości i lepkości krwi oraz większą objętością krwi w ustroju co może prowadzić do powstawania zakrzepów. Ponadto, ilość krwinek białych i trombocytów również jest większa. Czerwienica prawdziwa jest zaliczana do chorób nowotworowych ale też może powodować inne takie jak na przykład białaczka. Czerwienica prawdziwa należy do chorób niezwykle rzadkich a częstość jej występowania szacuje się na 3 zachorowania na 100 000 osób w ciągu roku.

Czerwienica prawdziwa – jakie są objawy i powikłania czerwienicy prawdziwa?

Czerwienica prawdziwa jest chorobą, która na ogół nie daje na początku specyficznych objawów. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie skóry. Kiedy ilość czerwonych krwinek osiągnie bardzo dużą liczbę to obserwuje się niebieskawe jej zabarwienie. Ponadto w czerwienicy prawdziwej obserwuje się szereg innych objawów wśród których można wymienić:

  • świąd skóry całego ciała,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • szumy uszne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • krwawienia z nosa.

Nierozpoznana w odpowiednim momencie czerwienica prawdziwa może prowadzić do poważnych konsekwencji wynikających ze zwiększonej lepkości krwi, która nie może swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne. Zablokowaniu mogą ulec zarówno małe jak i duże naczynia.
Do najczęstszych powikłań czerwienicy prawdziwej zalicza się: zakrzepicę żyływrotnej, zakrzepicę żył głębokich, zawał mięśnia sercowego, ataki niedokrwienne w obrębie naczyń mózgowych, udar oraz zatorowość płucną.

Czerwienica prawdziwa – jak przebiega leczenieczerwienicy prawdziwej?

Czerwienicę prawdziwą rozpoznaje się po wykonaniu badań krwi, potwierdzających podwyższone stężenie hemoglobiny oraz wyższą liczbę płytek krwi oraz leukocytów. Na początkowym etapie leczenia wystarczają regularnie wykonywane przez lekarza w odstępie kilku dni upusty krwi. Stopniowo zmniejsza się ich częstotliwość i zabiegi przeprowadza się już jedynie co kilka miesięcy (z czasem nawet co 3-4 miesiące). Pomaga również stosowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego lub leków cytoregulujących, których podawany rodzaj uzależniony jest od wyniku morfologii, wieku chorego, kondycji oraz współwystępujących schorzeń.

Czerwienica prawdziwa – gdzie do hematologa?

Jest wielu specjalistów hematologów. My polecamy Poradnię Hematologii Ogólnej i Onkologicznej w Warszawie w przychodni Onkolmed Lecznica Onkologiczna.  Hematolog, którego możemy polecić to lek. med. Anna Ejduk - bardzo dobry i doświadczony lekarz oraz chemioterapeuta lek. med Monika Świerkowska.

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny