Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz262018

26 Wrz 2018

Co to jest skaza kwotoczna małopłytkowa?

Co to jest małopłytkowość?

Małopłytkowość (trombocytopenia) to skaza krwotoczna, która wynika ze spadku liczby płytek krwi poniżej normy, tj. poniżej 150-300·109/l (150-300 tys./mm3).
Płytki krwi (trombocyty, PLT) to rodzaj krwinek produkowanych w szpiku kostnym, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. W przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego, trombocyty łączą się ze sobą i z brzegami uszkodzonego naczynia, a tym samym hamują upływ krwi. W przypadku zmniejszenia ich ilości proces krzepnięcia krwi nie zachodzi prawidłowo, co zwiększa ryzyko krwotoków i krwawień. Spośród nich najgroźniejsze są te do ośrodkowego układu nerwowego, gdyż mogą zakończyć się śmiercią.

Jakie są przyczyny małopłytkowości?

Przyczyny małopłytkowości możemy podzielić na 3 główne grupy związane:

  • ze zmniejszeniem liczby megakariocytów w szpiku kostnym, a co za tym idzie – zmniejszeniem liczby uwalnianych płytek lub niewystarczającą produkcją płytek z przyczyn niezwiązanych z udziałem megakariocytów. Ten mechanizm dotyczy trombocytopenii „centralnych”,
  • z nadmiernym szybkim usuwaniem płytek z krążenia – małopłytkowości „obwodowe”. Może się tak dziać w sytuacji, gdy w organizmie występują przeciwciała przeciwko płytkom lub gdy zadziałają inne czynniki,
  • z nieprawidłowym rozdziałem płytek w organizmie.

Należy również dodać, że w przypadku różnych innych współwystępujących chorób mechanizmy te mogą się na siebie nakładać. W przypadku małopłytkowości rzekomej, która jest jedynie błędem laboratoryjnym, przyczyną są występujące u około 0,2% populacji osób zdrowych przeciwciała „naturalne”.

Jakie są objawy małopłytkowości?

W większości przypadków obniżony poziom płytek (małopłytkowość) daje subtelne objawy, które łatwo przeoczyć:

  • łatwo tworzące się siniaki na skórze oraz wybroczyny, często większe niż wskazywałoby na to wcześniejsze uderzenie,
  • drobne krwawienia pod skórą i pod błonami śluzowymi, przybierają postać plam na skórze, drobnych, czerwono-fioletowych plamek, przypominających wysypkę. Zazwyczaj pojawiają się na nogach, szczególnie na stopach,
  • nietypowo długie krwawienie po skaleczeniach i zranieniach,
  • częste krwawienia z dziąseł i nosa,
  • krew w kale i w moczu,
  • bardzo intensywne miesiączki,
  • silne krwawienia po zabiegach chirurgicznych i dentystycznych.

Mała ilość trombocytów we krwi rzadko grozi poważniejszymi konsekwencjami. Jednak schorzenia, którym często towarzyszy i których jest objawem mogą być znacznie poważniejsze, więc każde krwawienie, które nie chce ustać, przedłuża się pomimo prób tamowania, należy traktować jak ostry przypadek, zwłaszcza, gdy krwotoki są masywne.

Jak leczy się małopłytkowość?

Celem leczenia małopłytkowości jest przywrócenie pacjentowi poziomu trombocytów, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, czyli ok. 30–50 000/µl. Jeśli jest to konieczne, pacjentowi przetacza się koncentrat krwinek płytkowych. W tym celu stosuje się również leki sterydowe. Aby leczenie było skuteczne, należy również określić, co jest przyczyną małopłytkowości, ponieważ od tego zależy postępowanie terapeutyczne. O wykonywanych badaniach decyduje lekarz i także do niego należy późniejsza interpretacja uzyskanych wyników. Jeśli trombocytopenia jest efektem ubocznym stosowania leków, lekarz może zmienić ich dawkę lub zapisać inny specyfik. Jeżeli zmniejszenie liczby płytek krwi jest wtórnym objawem innej choroby, wówczas należy wdrożyć leczenie danego schorzenia. Można rozważyć suplementację kwasu foliowego i witaminy B12, które są bardzo ważnymi substancjami dla procesów krwiotworzenia. W przypadku niektórych schorzeń, małopłytkowość można wyleczyć poprzez usunięcie śledziony. Natomiast w przypadku wrodzonej małopłytkowości wyjściem może być przeszczep szpiku kostnego.
Małopłytkowość  (trombocytopenia) inaczej skaza krwotoczna małopłytkowa przez długi czas może nie dawać objawów. Jeśli wynik morfologii wykaże trombocytopenię, warto zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ może być ona objawem poważnej choroby. Szczególnie niebezpieczne są krwotoki do przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Lepiej nie czekać ze zgłoszeniem się do lekarza, gdy już zauważymy objawy.

Gdzie pójść do hematologa?

Jest wielu specjalistów hematologów. My polecamy Poradnię Hematologii Ogólnej i Onkologicznej w Warszawie w przychodni Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Hematolog, którego możemy polecić to lek. med. Anna Ejduk - bardzo dobry i doświadczony lekarz.

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny