14 Cze 2022
Borelioza limfatyczna - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Jaką chorobą jest borelioza?
Choroba z Lyme, znana również jako borelioza, jest powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zakaża się tą chorobą!
Jaką chorobą jest borelioza limfatyczna?
Borelioza limfatyczna, chłoniak limfocytowy skóry, (BL, borrelial lymphoma) to rzadka, skórna postać boreliozy - odczyn limfatyczny po kleszczu ujawnia się u mniej niż 1 proc. chorych. Borelioza limfatyczna częściej występuje u dzieci niż u dorosłych.
Borelioza limfatyczna, chłoniak limfocytowy skóry (BL, borrelial lymphoma), to rzadka, skórna postać boreliozy - ujawnia się u mniej niż 1 proc. chorych.
Chłoniak limfocytowy skóry występuje we wczesnym stadium choroby, podobnie jak rumień wędrujący. Chłoniak limfocytowy skóry zaklasyfikowany jest do grupy rozrostów rzekomochłoniakowatych typu B.
Jakie są przyczyny boreliozy limfatycznej?
Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi.
Bakterie te mogą występować w kilku postaciach - jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty).
Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki.
Jakie są objawy boreliozy limfatycznej?
Objawy boreliozy limfatycznej to przede wszystkim guzek, który jest:
- pojedynczy (zwykle guzek jest jeden i dosyć niewielki, jednak bywa, że guzki ulegają rozsianiu i osiągają wielkość do kilku centymetrów. Dzieje
- się tak w przypadku niepodjęcia leczenia przeciwbakteryjnego),
- barwy czerwonej lub sinoczerwonej,
- dobrze odgraniczonego od otoczenia skóry,
- niebolesny,
- najczęstsza jego lokalizacja to: małżowiny uszne, moszna i brodawki sutkowe.
Guzkowi może towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Ujawnia się częściej u dzieci niż dorosłych. Nieleczony może utrzymywać się nawet prze z kilka lat, po czym ustąpić samoistnie.
Jak przebiega diagnostyka boreliozy limfatycznej?
Diagnostyka boreliozy limfatycznej wymaga wykazania obecności przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferi klasy IgM lub IgG we krwi.
Polecane jest wykonanie testu ELISA, a następnie – w przypadku osób z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi - oznaczenie przeciwciał techniką Western blot.
Konieczne jest także badanie histopatologiczne - niejednokrotnie w próbkach skóry, pobranych z obszaru zmiany, badania bezpośrednie wykazują obecność krętków.
Jak przebiega leczenie boreliozy limfatycznej?
Stosuje się 14-dniowe leczenie doustne za pomocą antybiotyków, takich jak doksycyklina (100 mg dwa razy na dobę), amoksycylina (500 mg trzy razy na dobę), cefuroksym-axetyl (500 mg dwa razy na dobę), fenoksymetylopenicylina lub azytromycyna.
Należy pamiętać, że to lekarz decyduje który lek i w jakiej dawce należy przyjmować.
Gdzie mogę przebadać się pod kątem boreliozy?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia w której przyjmują lekarze rodzinni i specjaliści leczący choroby nowotworowe. Można przyjść na wizytę do lekarza na konsultację i przy okazji zbadać się pod kątem zakażenia boreliozą.
W celu umówienia się na konsultację i badanie na boreliozę skontaktuj się z przychodnią Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.
Źródła:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/borelioza/borelioza-limfatyczna-przyczyny-objawy-leczenie-aa-s5ZR-eaSi-nSmD.html
kleszcze.info.pl/borelioza?cmp=44120f07-d823-4012-a899-c3a1ee060047&ttype=PS&gclid=CjwKCAjw46CVBhB1EiwAgy6M4tFK-KUVSgmyeexwsgRwmZs_vc3Ze-6HHvN-3iOyHi9NCUQg2Zsr5RoCprMQAvD_BwE