Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip192017

19 Lip 2017

Gruźlica kości - dowiedz się jak objawia i gdzie można leczyć

Gruźlica to choroba zakaźna, zwykle zajmująca płuca. W przypadku rozsiewu prątków drogą krwionośną może dojść do zajęcia innych narządów, w tym stosunkowo często kości i stawów. W tych wypadkach najbardziej uciążliwym objawem staje się ból kości. Szybkie wdrożenie leczenia umożliwia zapobieganie rozwojowi poważnych powikłań gruźlicy kości.
Gruźlica to jednostka chorobowa wywoływana przez prątki z rodziny Mycobacterium (rodzaj tuberculosis, bovis i inne). Najczęściej ognisko chorobowe lokalizuje się w płucach i węzłach chłonnych śródpiersia, jednak za pośrednictwem krwi może rozprzestrzeniać się do innych miejsc organizmu. Jedną z częstszych prezentacji pozapłucnych gruźlicy jest gruźlica kości i stawów. Zwykle choroba umiejscawia się w kręgosłupie i końcach kości długich, pojawić się może jednak wszędzie, również w kościach dłoni czy nadgarstka. Objawia się wstępnie jako uporczywy ból kości.

Jakie objawy daje gruźlica kości? Jak wygląda jej diagnoza?

Gruźlica kości początkowo może nie dawać żadnych objawów. Po jakimś czasie mogą się pojawić:

  • stany podgorączkowe
  • pot
  • uczucie osłabienia
  • blada skóra
  • niedokrwistość
  • utrata wagi
  • nocne bóle przy gośćcu stawowym
  • powiększone węzły chłonne
  • przykurcze.

Jeśli choroba atakuje kręgosłup - występują nerwobóle międzyżebrowe, rwa kulszowa oraz lumbago. W przypadku gruźlicy kości mogą wystąpić ropnie, bez widocznych oznak stanu zapalnego. Chorobą dotknięta jest zwykle jedna kość lub kręgosłup. Gruźlica stawowa może doprowadzić do powstania garbu.
Obecnie, gruźlica kości rzadko występuje u osób ogólnie zdrowych. Na gruźlicę chorują osoby cierpiące na obniżenie odporności, czyli chorzy na AIDS, alkoholicy, narkomani, osoby niedożywione i osoby przez dłuższy czas przyjmujące leki immunosupresyjne (np. po przeszczepach). Ryzyko gruźlicy zwiększa się także u osób przyjmujących kortykosterydy, chorujących na cukrzycę i pylicę. U takich osób można podejrzewać gruźlicę, jeśli pojawią się sugerujące ją objawy.
Rozpoznanie choroby stawia się po badaniach laboratoryjnych, radiologicznych i histopatologicznych. Najpewniejsze są badania mikroskopowe na obecność prątków gruźlicy oraz tzw. hodowla, czyli posiew na pożywkach mikrobiologicznych (ewentualne bakterie namnażają się, dzięki czemu można je zobaczyć pod mikroskopem). Próbki tkanki do badania to płyn mózgowo-rdzeniowy w przypadku gruźlicy dotykającej kręgosłupa lub szpiku kostnego, jeśli gruźlica kości jest podejrzewana w innych kościach. Bada się także, czy prątki nie zajęły także innych tkanek, przede wszystkim płuc, układu pokarmowego i nerek. Im wcześniej będzie rozpoznana, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Od roku 1944, kiedy wprowadzono pierwszy lek przeciwgruźliczy, gruźlica kości nie jest już chorobą śmiertelną, a leczenie jest bardzo skuteczne. Leczenie zachowawcze obejmuje podawanie leków przeciwprątkowych, leczenie ortopedyczne i ogólne. Czasami przeprowadza się leczenie operacyjne, wtedy stosuje się: podawanie leków przeciwprątkowych, wycięcie ogniska gruźlicy z kości, leczenie ortopedyczne oraz leczenie ogólne. Leczenie farmakologiczne to zwykle leki przeciwgruźlicze, szybko zmniejszające ilość prątków w organizmie oraz środki zapobiegające uodpornieniu się bakterii na te leki. Po wyleczeniu nadal stosuje się leki, tym razem zapobiegające nawrotom choroby, czyli niszczące pozostałe w organizmie bakterie, także te w stanie uśpionym. W przeważającej większości leczenie gruźlicy kości kończy się sukcesem. Nawroty są bardzo rzadkie.

Jak jest leczona gruźlica kości?

Gruźlicę kości rozpoznaje się po przeprowadzeniu badania histopatologicznego, badań laboratoryjnych i radiologicznych. Największą pewność dają badania mikroskopowe, które stwierdzają obecność prątków gruźlicy, i hodowla – posiew na mikrobiologicznych pożywkach, dzięki czemu bakterie mnożą się i można je zaobserwować pod mikroskopem. Próbki tkanki do badania pobiera się z płynu mózgowo-rdzeniowego, gdy gruźlica dotyka kręgosłupa, i ze szpiku kostnego, gdy gruźlica dotyka innych kości. Sprawdza się też, czy prątki dotknęły płuc, nerek i układu pokarmowego.
Leczenie gruźlicy kości jest skuteczne, nie jest ona nieuleczalna. Gdy przeprowadza się leczenie operacyjne, stosuje się leki przeciwprątkowe, wycina się ogniska gruźlicy z kości, a także prowadzi się leczenie ogólne i ortopedyczne. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, są to głównie leki przeciwgruźlicze, które zmniejszają ilość prątków w organizmie, i leki, które mają zapobiec uodpornieniu się bakterii na te leki. Po wyleczeniu podaje się leki, któremają zapobiec nawrotowi choroby, czyli takie, które zniszczą bakterie pozostałe w organizmie (nawet te w stanie uśpienia). W większości przypadków leczenie gruźlicy kości zakończone jest sukcesem, a nawroty choroby pojawiają się rzadko.
Leczeniem gruźlicy kości zajmuje się Dr n. med. Tomasz Jakutowicz w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy, ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny