23 Lip 2017
Choroba Pageta - czy da się ją wyleczyć?
Co to jest choroba Pageta kości?
Choroba Pageta to choroba kości o nieznanej przyczynie, która polega na zaburzeniu równowagi między prawidłowymi procesami tworzenia się i wchłaniania kości, co prowadzi do chaosu w budowie kości. Niektóre fragmenty kości są wówczas przerośnięte i nadmiernie pogrubiałe, inne natomiast zbyt słabo zbudowane. Kości stają się mało wytrzymałe i mają tendencję do łamania się.
Choć mechanizm powstawania choroby Pageta kości jest nieznany, podejrzewa się wpływ czynników genetycznych, ponieważ niemal połowa chorych ma w rodzinie wśród krewnych pierwszego stopnia kogoś chorującego na chorobę Pageta.
Choroba Pageta kości - jak często występuje choroba Pageta?
Choroba pojawia się najczęściej po 40. roku życia, nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet, a ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. Nie dysponujemy danymi na temat występowania choroby Pageta w Polsce, ale w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, gdzie jest ona najczęstsza, dotyczy kilku procent populacji (2,4-5,4%).
Choroba Pageta kości - jak objawia się choroba Pageta?
Zmiany chorobowe mogą być zlokalizowane w każdym miejscu układu kostnego, niemniej jednak występują one w różnych miejscach z różną częstością. Najczęściej lokalizują się one w obrębie (wg częstości występowania):
- kości miednicy,
- trzonów kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
- kości udowych,
- trzonów kręgów w odcinku piersiowym kręgosłupa,
- kości czaszki,
- kości piszczelowych.
Objawy choroby Pageta kości zależą od rozległości i lokalizacji zmian chorobowych. Najczęściej występujące objawy to:
ból – z powodu mikrozłamań lub wtórnych zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych i przeciążeniowych w stawach i tkankach miękkich okołostawowych
ocieplenie zajętej okolicy – z powodu zwiększonego przepływu krwi przez ognisko chorobowe
złamania – w obrębie kości długich (zwykle kości udowej, piszczelowej, ramiennej, promieniowej, łokciowej), które mogą być bezobjawowe
zniekształcenie kości – np. pogrubienie kości czaszki oraz szpotawość piszczeli
objawy ucisku nerwów czaszkowych, rdzenia kręgowego,
objawy zmniejszonego przepływu krwi przez mózg – w przypadku zajęcia kości czaszki dochodzi do rozwoju tzw. zespołu podkradania krwi przez tętnicę szyjną zewnętrzną, zaopatrującą ognisko chorobowe w obrębie kości czaszki, na niekorzyść ukrwienia mózgu przez tętnicę szyjną wewnętrzną. Typowymi objawami w takiej sytuacji są bóle głowy, zaburzenia widzenia, osłabienie słuchu, a sytuacja taka może w swojej skrajnej formie doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu.
W przypadku bardzo rozległych zmian o bogatym unaczynieniu mogą wystąpić objawy niewydolności krążenia, ze zwiększonym rzutem serca.
Choroba Pageta kości - co robić w przypadku wystąpienia objawów choroby Pageta?
Należy podkreślić, że charakterystyczne objawy choroby Pageta kości występują tylko u niektórych pacjentów, w ponad połowie przypadków choroba jest wykrywana przy okazji diagnostyki z innych przyczyn.
W razie wystąpienia niewyjaśnionych dolegliwości bólowych lub wymienionych powyżej objawów niecharakterystycznych należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może być też konieczna konsultacja ortopedyczna. Bardzo dobrym, cieszącym się wielkim uznaniem lekarzem ortopedą jest Dr n. med. Tomasz Jakutowicz przyjmujący w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. W razie objawowych złamań kości lub ciężkich objawów (zaburzenia widzenia, objawy udaru mózgu) należy pilnie zgłosić się na SOR.
Choroba Pageta kości - w jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby Pageta?
Lekarz podejrzewa chorobę Pageta w razie występowania u pacjenta wymienionych powyżej objawów. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie charakterystycznych objawów w badaniach rentgenowskich, a także zwiększonej aktywności enzymu fosfatazy alkalicznej (ALP) we krwi. W praktyce u ponad połowy chorych objawy nie występują, a rozpoznanie ustala się na podstawie wyników badań radiologicznych i oznaczeń stężenia fosfatazy alkalicznej wykonanych z innych przyczyn.
W celu różnicowania choroby Pageta z innymi chorobami mogącymi wywoływać podobne objawy lekarz może zlecić oznaczenie stężeń wapnia we krwi i moczu (są zazwyczaj zwiększone), a także inne specjalistyczne badania biochemiczne, scyntygrafię kości, a w rzadkich, wątpliwych przypadkach także biopsję kości, czyli pobranie małego wycinka kości do badania pod mikroskopem.
Choroba Pageta kości - jakie są metody leczenia choroby Pageta?
Choroba Pageta kości jest leczona poprzez stosowanie przede wszystkim tzw. leków antyresorpcyjne, czyli zmniejszających chaotyczną przebudowę kości, zwalniające tempo niekorzystnych zmian i łagodzące ból kostny; należą do nich aminobisfosfoniany i kalcytonina.
W razie bólu stosuje się leki przeciwbólowe, a w przypadku powikłań kostno-stawowych, czyli np. ograniczenia ruchomości w stawie albo uwięźnięcia nerwu, stosuje się leczenie operacyjne.
Choroba Pageta kości - czy możliwe jest całkowite wyleczenie choroby Pageta?
Choroba Pageta jest chorobą przewlekłą i jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe.
Choroba Pageta kości - co robić, aby uniknąć zachorowania na chorobę Pageta?
Ponieważ mechanizm powstawania choroby Pageta kości jest nieznany, nie ma obecnie metod zapobiegania zachorowaniu na chorobę Pageta.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy, ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.