Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj142025

14 Maj 2025

Chemiczne czynniki rakotwórcze

Streszczenie

Chemiczne czynniki rakotwórcze to substancje obecne w środowisku, których długotrwałe lub intensywne narażenie może prowadzić do rozwoju nowotworów poprzez uszkadzanie DNA i zaburzanie procesów naprawczych komórek. Do najważniejszych zaliczamy benzenu, formaldehydu, aflatoksyn, nitrozoamin, arsenu oraz policyklicznych węglowodorów aromatycznych (PAH). Mechanizmy karcynogenezy chemicznej obejmują zarówno bezpośrednie wiązanie z DNA (karcynogeny bezpośrednio działające), jak i przemiany metaboliczne prowadzące do powstania reaktywnych metabolitów (karcynogeny pośrednie). Wczesna diagnostyka wykorzystuje obrazowanie medyczne (USG, TK, MRI, PET), badania genetyczne i biochemiczne markery nowotworowe, a leczenie obejmuje chirurgię, chemioterapię, radioterapię, terapię celowaną oraz immunoterapię. W Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie oferujemy pełen zakres diagnostyki i terapii prowadzony przez doświadczonych onkologów, chemioterapeutów, radioterapeutów oraz radiologów – zapraszamy do konsultacji i badań profilaktycznych.

Czym są chemiczne czynniki rakotwórcze?

Chemiczne czynniki rakotwórcze (karcynogeny) to związki, które mogą inicjować lub promować rozwój nowotworów w organizmie człowieka. IARC klasyfikuje je na cztery grupy: 1 (rakotwórcze dla ludzi), 2A (prawdopodobnie rakotwórcze), 2B (możliwie rakotwórcze) i 3 (niewystarczające dane). Wieloletnie narażenie, nawet na niskie stężenia substancji, zwiększa ryzyko mutacji genowych, prowadząc do zaburzeń proliferacji i apoptozy komórek. Często latencja między ekspozycją a ujawnieniem się choroby wynosi od 10 do 40 lat, w zależności od typu nowotworu.

Najważniejsze chemiczne czynniki rakotwórcze

Benzena

Benzen jest zaliczany do grupy 1 IARC jako czynnik rakotwórczy dla ludzi, głównie wywołujący białaczki, w tym AM. Epidemiologiczne badania potwierdzają związek pomiędzy ekspozycją zawodową na benzen a ryzykiem AML, ALL, CLL i chłoniaków nieziarniczych. Mechanizm polega na metabolicznym przekształceniu benzenu do reaktywnych metabolitów (np. fenoli), które uszkadzają DNA prekursorów komórek krwiotwórczych.

Formaldehyd

Formaldehyd, klasyfikowany jako grupa 1 IARC, jest związany głównie z rakiem nosa, zatok i białaczką mieloidalną. Długotrwała inhalacja formaldehydu może prowadzić do powstawania adduktów DNA i zaburzeń naprawy genów. Najbardziej narażone są osoby pracujące w przemyśle meblarskim, pogrzebowym oraz laboratoriach korzystających z formaliny.

Aflatoksyny

Aflatoksyny, produkowane przez grzyby Aspergillus spp., zostały zaklasyfikowane do grupy 1 IARC ze względu na udokumentowany związek z rakiem wątrobowokomórkowym. Mechanizm obejmuje biotransformację AFB₁ do epoksydu, który tworzy addukt z guaniną w genie p53, prowadząc do specyficznej mutacji w kodonie 249. Częste spożycie skażonych orzechów arachidowych czy mleka z AFB₁ zwiększa ryzyko HCC, szczególnie u nosicieli HBV.

Nitrozoaminy

Nitrozoaminy to grupa związków klasyfikowanych głównie do 2A IARC jako prawdopodobnie rakotwórcze ze względu na dane eksperymentalne. Powstają w procesach peklowania mięsa (z dodatkiem azotynów) oraz jako zanieczyszczenia leków. Przykładowe nitrozoaminy (NDMA, NDEA) wykazują zdolność do indukcji raka wątroby i przewodu pokarmowego.

Arsen

Arsen nieorganiczny jest zaklasyfikowany do grupy 1 IARC i wiąże się z rakiem skóry, pęcherza i płuc. Działa poprzez generację stresu oksydacyjnego i modyfikację metylacji DNA, co prowadzi do zaburzeń ekspresji onkogenów i genów supresorowych. Największym źródłem narażenia są skażone wody gruntowe oraz środowisko przemysłowe.

Policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH)

PAH, takie jak benzo[a]piren, są klasyfikowane do grupy 1 IARC i występują w dymie tytoniowym, spalinach i procesach spalania węgla. Ich metabolity epoksydowe tworzą addukt z DNA, co inicjuje process karcynogenezy w płucach i skórze.

Mechanizmy działania chemicznych karcynogenów

  1. Karcynogeny bezpośrednie – posiadają grupy elektrofili reagujące bezpośrednio z DNA (np. akrylamid).

  2. Karcynogeny pośrednie – wymagają bioaktywacji przez enzymy (CYP450) do reaktywnych metabolitów (np. benzenu, PAH).

  3. Stres oksydacyjny i epigenetyka – niektóre substancje indukują ROS i zaburzają metylację DNA, wpływając na ekspresję genów.

Diagnostyka i profilaktyka

  • Badania przesiewowe: spirometria i niskodawkowe TK klatki piersiowej u palaczy, badania AFP u osób z wysokim ryzykiem HCC.

  • Biomarkery molekularne: mutacje TP53, badania NGS nowotworowych genów (ESCAT) w zaawansowanych stadiach.

  • Imaging: USG, TK, MRI, PET-CT – wykorzystanie sztucznej inteligencji do oceny heterogenności guza.

  • Ograniczenie narażenia: unikanie palenia, kontrola jakości powietrza, wody, żywności, stosowanie środków ochrony osobistej.

Metody leczenia dostępne w Onkolmed Lecznica Onkologiczna

  1. Chirurgia onkologiczna – resekcje guza wykonywane przez doświadczonych chirurgów onkologicznych.

  2. Chemioterapia – terapie cytotoksyczne oraz schematy oparte na wynikach badań klinicznych – prowadzone przez chemioterapeutów.

  3. Radioterapia – nowoczesne techniki IMRT, IGRT realizowane przez radioterapeutów.

  4. Terapie celowane i immunoterapia – dobór terapii na podstawie badań molekularnych (NGS) i markera PD-L1.

  5. Opieka paliatywna i rehabilitacja – kompleksowe wsparcie pacjenta prowadzone we współpracy z POZ i zespołem paliatywnym.

Specjaliści w Onkolmed Lecznica Onkologiczna

  • Onkolog kliniczny – koordynacja leczenia i opieki onkologicznej.

  • Chemioterapeuta – prowadzenie chemioterapii dostosowanej do typu nowotworu.

  • Radioterapeuta – planowanie i wykonywanie zabiegów radioterapii.

  • Radiolog – obrazowanie diagnostyczne i biopsje pod kontrolą USG.

  • Chirurg onkologiczny – operacje resekcyjne i interwencyjne.

  • Ginekolog onkolog – diagnostyka i leczenie nowotworów ginekologicznych.

  • Urolog onkolog – leczenie nowotworów układu moczowo-płciowego.

Zaproszenie na konsultacje

Jeśli obawiasz się narażenia na chemiczne czynniki rakotwórcze, masz pytania dotyczące profilaktyki lub potrzebujesz kompleksowej diagnostyki onkologicznej, zapraszamy na konsultację i badania do Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie. Nasi specjaliści pomogą Ci opracować indywidualny plan opieki, uwzględniający najnowsze wytyczne i wyniki badań klinicznych.

Źródła

  1. Agents Classified by the IARC Monographs, Volumes 1–138

  2. Known and Probable Human Carcinogens – American Cancer Society

  3. Benzene and Cancer Risk – American Cancer Society

  4. Benzene and haematological cancers – IARC

  5. Formaldehyde – IARC Monographs Vol. 88

  6. Formaldehyde causes myeloid leukemia and sinonasal cancers – NCI

  7. Aflatoxins – IARC Reports & NCI

  8. Mechanism of Aflatoxin B1 carcinogenicity – Wikipedia

  9. Imaging biomarker roadmap for cancer studies – PMC

  10. ESMO recommendations for biomarker testing – ESMO

  11. N-Nitrosamines carcinogenicity – NCBI Bookshelf & FDA

  12. Nitrosamine examples and classifications – Wikipedia

  13. Carcinogenic agents classification – Wikipedia

  14. Early breast cancer: ESMO CPG – Ann Oncol. 2024

  15. ESMO Scale for Clinical Actionability – ESMO OncologyPRO

Artykuł powstał w oparciu o najnowsze opracowania i monografie IARC, NCI, badania kliniczne oraz wytyczne ESMO. Wszystkie prawa zastrzeżone.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny