Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź172017

17 Paź 2017

Dyskopatia - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego. Krążek jest strukturą budującą kręgosłup i umiejscowiony jest pomiędzy jego elementami kostnymi-kręgami a dokładniej pomiędzy trzonami kręgów. Zadaniem krążka jest umożliwienie i amortyzowanie ruchów kręgosłupa. Krążek międzykręgowy zbudowany jest z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego i składa się w ponad 90 procentach z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego. Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzą do uszkodzenia struktury krążka.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Przyczyny dyskopatii wynikają z trybu życia. Może być też uwarunkowana genetycznie. Oto niektóre przyczyny dyskopatii.
Nadmierne przeciążenie kręgosłupa:

  • podnoszenie lub przesuwanie ciężarów bez zachowania prawidłowej techniki,
  • długotrwałe i nie ergonomiczne obciążanie kręgosłupa, szczególnie z powtarzalną rotacją (skręcaniem) kręgosłupa,
  • otyłość,
  • zaburzenia w budowie kręgosłupa np. skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza.

Predyspozycje genetyczne

Pierścień włóknisty zbudowany jest z włókien kolagenowych, których budowa zależy od czynników genetycznych. U niektórych ludzi włókna kolagenu są mniej wytrzymałe i łatwo ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do dyskopatii.

Palenie tytoniu

Badania naukowe wykazały, że palacze częściej cierpią na dyskopatię.

Zbyt mała lub nieregularna aktywność fizyczna

Podobnie jak inne struktury w organizmie, nieużywany dysk ulega osłabieniu i staje się bardziej podatny na uszkodzenia.

Jak objawia się dyskopatia?

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, rzadziej piersiowy. Dyskopatia lędźwiowa objawia się najpierw bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, po czym ból zaczyna promieniować do kończyn dolnych. Pojawiają się parestezje i drętwienia oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Wszystkie te objawy dyskopatii nie tylko powodują nasz dyskomfort z powodu bólu, ale przede wszystkim ograniczają ruchomość odcinka lędźwiowego. Do innych objawów dyskopatii należą deficyty neurologiczne:

  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych,
  • osłabienie mięśni stopy i podudzia,
  • niedowłady nerwów kończyny dolnej.

Z powodu dyskopatii dochodzi również do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. W niektórych przypadkach odnotowano także zaburzenia potencji i libido.
Te objawy dyskopatii mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko, jak dzieje się w przypadku wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego i uciskania korzeni nerwowych.

Jak jest leczona dyskopatia?

Większość przypadków choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa leczy się nieoperacyjnie. Podstawowe znaczenie ma rehabilitacja, głównie fizykoterapia i kinezyterapia (ćwiczenie mięśni brzucha i przykręgosłupowych). Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy krążek uciska rdzeń kręgowy, rehabilitacja może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem zajmującym się schorzeniami kręgosłupa. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zmniejszające napięcie mięśni przykręgosłupowych, co łagodzi dolegliwości bólowe (leki miorelaksacyjne).
Do interwencji neurochirurgicznej kwalifikują się chorzy z objawami neurologicznymi: niedowładem lub porażeniem oraz z zaburzeniami zwieraczy. Względnym wskazaniem są silne, utrzymujące się mimo leczenia zachowawczegodolegliwości bólowe oraz zaburzenia czucia i parestezje kończyn bez niedowładów. Operacja wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego powinna być wykonywana u chorych, u których są wskazania do jej wykonania.

Dyskopatia – leczenie przez usunięcie krążka międzykręgowego

Klasycznie operacja polega na usunięciu krążka międzykręgowego (discektomia). Można ją wykonać na kilka sposobów. Najlepsze wyniki uzyskuje się przy przeprowadzeniu mikrodiscektomii – usunięcia krążka z niewielkiego cięcia z użyciem mikroskopu. W odróżnieniu do klasycznej discektomii bez użycia mikroskopu, pozwala to na minimalizację rany, doskonałą wizualizację i precyzję. Jest ona wykonywana w większości wiodących ośrodków neurochirurgicznych. Możliwe jest także endoskopowe usunięcie krążka międzykręgowego – operacja wygląda podobnie, przeprowadzana jest z małego cięcia z użyciem endoskopu.
Niekiedy, np. w przypadku zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa, niezbędne jest wstawienie sztucznej protezy dysku. Gdy zmiany są wielopoziomowe, czasem trzeba wykonać stabilizację kręgosłupa specjalnymi metalowymi płytkami.
W przypadkach mniej zaawansowanych, gdy interwencji dokonuje się z powodu przewlekłego bólu, a nie ma zaburzeń neurologicznych, możliwe są różne metody minimalnie inwazyjne. Na przykład u chorych, u których jeszcze nie doszło do przepukliny jadra miażdżystego, można wykonać przezskórną nukleoplastykę laserową lub termiczną. Jest to zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przeciwwskazaniem do zabiegu są objawy neurologiczne dyskopatii i zaburzenia krzepnięcia. Zabieg polega na wprowadzeniu do krążka międzykręgowego przezskórnie kaniuli (podając kontrast sprawdza się, czy nie przechodzi on do kanału kręgowego), a następnie za pomocą lasera wykonuje się ablację, która zmniejsza objętość krążka międzykręgowego, a tym samym jego ucisk na nerw.
Zabiegi małoinwazyjne wymagają dużej precyzji i wprawy wykonującego je neurochirurga.
Podsumowując, istnieje wiele metod leczenia dyskopatii, nie zawsze operacja jest konieczna. Najważniejsze to skonsultować się ze specjalistą zajmującym się tym zagadnieniem.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa, neurochirurga, ortopedy, rehabilitanta skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny