28 Lis 2017
Wady kończyn dolnych u dzieci
Pierwsze lata życia dziecka, kiedy rozwija się i rośnie, są bardzo ważnym czasem w kształtowaniu prawidłowej postawy dziecka. Należy w tym czasie obserwować dziecko pod kontem zaburzeń osi kończyn. Mogą powstać one w kończynach dolnych.
Jakie są zaburzenia osi kończyn dolnych?
Kolana szpotawe (jak litera O)
Nogi dziecka nie powinny pośrodku być odchylone na boki. Jeśli tak się dzieje, a kolanka nie stykają się, natomiast stopy kierują się lekko w stronę zewnętrznych krawędzi, prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. szpotawymi kolanami. Jeśli nóżki są wygięte na zewnątrz niesymetrycznie lub taka budowa utrzymuje się w okolicach drugich urodzin dziecka, trzeba koniecznie udać się do ortopedy dziecięcego. Tak samo należy postąpić, gdy wygięcie jest na tyle duże, że uniemożliwia dziecku naukę chodzenia (około pierwszego roku życia) lub powoduje wyraźne utykanie.
Kolana koślawe (jak litera X)
Jest to sytuacja, gdy uda i stopy dziecka są wyraźnie odchylone na zewnątrz w stosunku do środka nóg. Taka budowa zazwyczaj samoistnie zanika do ok. 8 roku życia. Jeśli jednak odchylenie jest bardzo duże (w wieku 3-4 lat odległość stóp przy złączonych nogach przekracza 4-5cm), należy udać się do specjalisty fizjoterapeuty.
Pozorne płaskostopie
Do 4 roku życia płaskie stopy są zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli jednak po tym czasie wklęśnięcie w nich nie zacznie się pojawiać – mówimy o płaskostopiu, które wymaga ćwiczeń korekcyjnych. Wielu rodziców nie widzi specjalnego zagrożenia dla zdrowia dziecka w płaskostopiu i traktuje tę wadę raczej jako problem kosmetyczny, a nie zdrowotny.
Niesłusznie. Nieleczone płaskostopie może doprowadzić do trwałego obrzęku zarówno stóp, kostek, jak i kolan, stanów zapalnych, stanów zwyrodnieniowych stawów, zniekształceń i odcisków oraz przede wszystkim powodować dotkliwy ból.
Stopy końsko-szpotowe
Problemem rozwojowym nóg jest szpotawość stóp, czyli taki ich układ, który powoduje skierowanie stóp palcami do środka. Towarzyszy jej zazwyczaj „końskość”, co oznacza, że podeszwy są usytuowane bokiem do ziemi, a przodem do siebie. To sprawia, że z podłożem styka się jedynie zewnętrzna krawędź stóp. Taki układ nóżek jest poważną wadą wrodzoną i zazwyczaj wykrywany jest już przez neonatologów, badających dziecko tuż po narodzinach.
Gdzie na konsultację i leczenie wad kończyn dolnych?
Na konsultacje i leczenie wad kończyn dolnych warto przyjść do Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.