Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar252025

25 Mar 2025

Jak poradnia chirurgii onkologicznej wspiera leczenie czerniaka?

Jakie są przyczyny czerniaka?

Czerniak to nowotwór złośliwy, który ma swoje źródło w melanocytach, czyli komórkach wytwarzających melaninę. Barwnik ten powoduje, że skóra po kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym ciemnieje, i właśnie nadmierna ekspozycja na słońce zalicza się do głównych przyczyn rozwoju czerniaka. Oprócz tego ryzyko wystąpienia czerniaka podnoszą określone uwarunkowania genetyczne, duża liczba znamion na skórze, jasna karnacja.

Czerniak kojarzony jest przede wszystkim ze skórą, bo faktycznie najczęściej atakuje ten narząd. U niektórych pacjentów czerniak pojawia się jednak w innych miejscach: na paznokciach, gałce ocznej, błonie śluzowej ust i nosa. Czerniak jest tak groźny, ponieważ bardzo szybko rośnie, ale szybko rozpoznany okazuje się uleczalny u prawie wszystkich pacjentów.

 

Czy czerniaka leczy się chirurgicznie?

Nie każda zmiana na skórze to rak, ale pieprzyki mogą z czasem przekształcić się w czerniaka, dlatego tak ważna jest regularna obserwacja własnego ciała. Podejrzenie powinny wzbudzić znamiona o asymetrycznym kształcie, z nierównymi albo rozmytymi granicami, wielobarwne, mające średnicę większą niż 6mm. Niepokojące są też owrzodzenia, które nie chcą się goić, sączące się rany, dziwne i stale powiększające się zgrubienia na skórze, ból, pieczenie i świąd w obrębie zmiany. Na obejrzenie znamion trtzeba się udać do chirurga onkologa w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, gdzie specjalista przy użyciu dermatoskopu oceni czy zmiana na skórze jest groźna.

W leczeniu czerniaka stosuje się immunoterapię, radioterapię, chemioterapię, elektrochemioterapię, terapię celowaną (inhibitory BRAF albo inhibitory MEK). Najskuteczniejsza pozostaje jednak metoda chirurgiczna, czyli po prostu wycięcie ogniska nowotworu wraz z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek – wielu pacjentów obawia się takiego rozwiązania, ale póki co daje ono najlepsze rezultaty, aczkolwiek leczenie chirurgiczne bywa często wspomagane leczeniem uzupełniającym, które chroni przed nawrotami. Konsultacjami w zakresie leczenia czerniaka zajmuje się m.in. Poradnia Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

 

Źródło: https://journals.viamedica.pl/nowotwory_journal_of_oncology/article/download/52087/38820

https://ruj.uj.edu.pl/bitstreams/72ba6e51-ae86-476a-9fc5-164ae946519d/download

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny