
27 Lut 2025
Nowoczesne metody leczenia raka szyjki macicy
Diagnozowanie raka szyjki macicy
Podstawowe badanie pozwalające szybko wykryć komórki rakowe w szyjce macicy to cytologia, na którą zgłosić się można m.in. do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Cytologia polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy, który następnie trafia do laboratorium – jeśli wyniki odbiegają od normy, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.
Dodatkowym badaniem, które zleca się przy podejrzeniu choroby nowotworowej, jest pobranie wycinka z tkanki. Wyniki analizy laboratoryjnej informują lekarza nie tylko o obecności komórek nowotworowych, ale również stopniu zaawansowania wykrytej choroby. Na podstawie badania wycinka specjalista może zadecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu pacjentki. W przypadku raka szyjki macicy wyróżnia się IV stopnie zaawansowania.
Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy?
Dobór metody terapeutycznej zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej zdiagnozowania przez lekarza. Niewielkie zmiany, które znajdują się w obrębie szyjki macicy, zwykle kwalifikują się do wycięcia. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium, możliwe będzie leczenie oszczędzające narząd rodny – to rozwiązanie stosuje się zwłaszcza u kobiet młodych, które planują zajść w ciążę.
Inną metodą leczenia oszczędzającego jest elektrokauteryzacja, czyli wypalanie tkanki przy użyciu elektrokoagulacji, oraz kriochirurgia, polegająca na niszczeniu tkanki poprzez jej wymrażanie. Dobre rezultaty daje także chirurgia laserowa i metoda LEEP (wycięcie z użyciem pętli elektrycznej). W stanach przednowotworowych popularnym zabiegiem jest konizacja szyjki macicy (wycięcie stożkowe tkanki znajdującej się wokół kanału szyjki macicy).
U pacjentek z zaawansowanym rakiem najczęściej konieczna jest histerektomia, wykonywana techniką chirurgii otwartej, laparoskopowo lub przy użyciu robota medycznego – zabieg ten oznacza wycięcie całej macicy razem z przydatkami i regionalnymi węzłami chłonnymi. Duże nadzieje w leczeniu raka szyjki macicy dają też nowoczesne leki jak pembrolizumab.
Źródło: https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-szyjki-macicy-leczenie
https://pulsmedycyny.pl/medycyna/onkologia/nowa-terapia-raka-szyjki-macicy-z-pozytywna-rekomendacja-aotmit/