28 Lis 2017
Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
Jaką chorobą jest płaskostopie?
Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. To deformacja polegającą na obniżeniu lub całkowitym zaniku jej sklepienia – prawidłowo ukształtowana nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.
Płaskostopie – jakie są przyczyny i rodzaje płaskostopia?
Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia wymienia się:
- niewłaściwie dobrane obuwie, chodzenie w butach na wysokich obcasach,
- nadmierne obciążenia stopy, np. stojąca praca na twardym podłożu,
- nadwaga,
- osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością,
- wrodzona wiotkość więzadeł stopy.
Można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:
- płaskostopie podłużne, będące skutkiem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża,
- płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.
Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku. U maluchów do ok. 3-4. roku życia platfus jest niejako fizjologiczny, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie należy się martwić, gdyż znika samoistnie wraz rozwojem dziecka.
Po ukończeniu 5. roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy. Deformację pogłębiają dodatkowo wysiłek fizyczny i nadmierne obciążanie (np. nadwaga u dziecka). U młodzieży może występować tzw. płaskostopie pozorne – w wyniku dysproporcji pomiędzy wzrostem a obciążeniem.
Płaskostopie – jakie są objawy płaskostopia?
Nieleczone płaskostopie daje następujące objawy:
- bóle w okolicy podbicia - nie zawsze,
- rogowacenie podeszwowej części śródstopia,
- modzele i odciski w okolicy podeszwowej,
- rozmaite zmiany zwyrodnieniowe mogące prowadzić do deformacji stóp, takiej np. jak haluksy, czyli paluchy koślawe,
- może też stać się przyczyną nasilonego pocenia stóp, nawracających grzybic, nagniotków i odcisków oraz zaburzeń krążenia,
- pieczenie, wrażliwość w fazie odbicia,
- obrzęki, sucha i blada, mocno łuszcząca się skóra, tzw. pajączki i krwiaki,
- ciężki kołyszący chód, stopy szybko się męczą, ich sprawność jest obniżona. Osoby te stawiają stopy lekko na zewnątrz.
Płaskostopie - jak przebiega diagnoza i leczenie płaskostopia?
Jeśli dziecko nie ma objawów bólowych, zazwyczaj specjalista ortopeda dziecięcy zaleca obserwowanie stóp i sposobu chodzenia. Dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na to, że tak zwana gimnastyka korekcyjna jest skuteczna (na pewno nie zaszkodzi).
Niekiedy po obejrzeniu dziecka, lekarz zaleca stosowanie specjalnych wkładek do butów. Trzeba jedna pamiętać, że wkładek nie dopasujemy do każdego rodzaju obuwia – np. klasycznych sandałów, co nieco ogranicza ich skuteczność.
Poza tym wkładki zmniejszają rozmiar obuwia, dlatego gdy dziecko je nosi, niezbędny jest wybór większych butów. I bardzo istotna uwaga – najpierw dobieramy wkładki, a dopiero później obuwie, nie na odwrót. Jeśli płaskostopie u dziecka powoduje ból, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń chirurga. Zazwyczaj specjalista ortopeda dziecięcy poleca:
- czasowe ograniczenie aktywności – zwłaszcza stania i chodzenia,
- stosowanie specjalnych ortez, zazwyczaj wewnątrz buta, które ustawiają stopę w prawidłowym położeniu,
- leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- fizykoterpia – specjalne ćwiczenia stopy wykonywane pod okiem specjalisty, zwłaszcza koncentrujące się na rozciągnięciu ścięgna Achillesa,
- w nielicznych sytuacjach niezbędny jest zabieg chirurgiczny.
Zlekceważenie wad stóp może mieć negatywny wpływ na rozwój całego aparatu ruchu.
W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337
Szanowni Pacjenci,
Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.
Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie.
Szanujmy się wzajemnie.