Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty022025

02 Sty 2025

O czym świadczy niski czynnik krzepnięcia krwi?

Czym są czynniki krzepnięcia?

Kiedy dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych, np. wskutek urazu, dochodzi do krwawienia. Organizm w takiej sytuacji uruchamia specjalne mechanizmy obronne, tak aby nie doszło do nadmiernej utraty krwi – zaczyna się wtedy proces krzepnięcia. Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, płytki krwi szybko tamują krwawienie, a zakrzepy nie tworzą się w zdrowych, nieuszkodzonych naczyniach.

Przebieg krzepnięcia krwi zależy od płytek krwi, ścian naczyń krwionośnych oraz czynników krzepnięcia – są to białka wytwarzane przez wątrobę. Jest wiele rodzajów tych białek i obecnie najczęściej wyróżnia się 12 czynników krzepnięcia, w tym m.in. fibrynogen będący głównym składnikiem skrzepu, protrombinę, jony wapnia, czynnik antyhemofilowy, tromboplastynę tkankową. Podczas badania krwi oznacza się aktywność poszczególnych czynników krzepnięcia.

 

Skąd się biorą zaburzenia krzepliwości krwi?

Nieprawidłowa ilość czynników krzepnięcia może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego wyniki badań zawsze należy skonsultować z hematologiem, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Po diagnozie od razu wdrażane jest stosowne leczenie – w zależności od stanu chorego podawana jest świeża krew lub preparaty z brakującymi składnikami krwi, a w przypadku nadkrzepliwości pacjent otrzymuje leki przeciwkrzepliwe w formie doustnej albo zastrzyków.

Najbardziej typowym objawem zaburzeń krzepliwości krwi są nadmierne krwawienia, a przyczyną tego stanu najczęściej są naczyniowe, osoczowe lub płytkowe skazy krwotoczne, choroba von Willebranda, niedobór czynnika VII. Podwyższony poziom czynników krzepnięcia zazwyczaj ma związek z urazem, ostrą chorobą albo zapaleniem, a u niektórych pacjentów wynika on z choroby dziedzicznej jak hemofilia. Może też dojść do zaburzeń przez niedobory witaminy K, która jest konieczna przy powstawaniu czynników krzepnięcia krwi. Z kolei zbyt niski ich poziom sugeruje choroby wątroby, mocznicy, nowotworu, chorób szpiku kostnego, zdarza się też, że osłabiona aktywność czynników krzepnięcia krwi to efekt zażywania leków.

 

Źródło: https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-nowotworach-krwi/zaburzenia-krzepniecia-krwi-przyczyny-objawy-leczenie

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-krazenia,zaburzenia-krzepniecia-krwi---przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1579904.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny