Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty242018

24 Sty 2018

Choroba Blounta - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest Choroba Blounta?

Choroba Blounta znana jest także pod nazwą piszczel szpotawa. Jest to choroba z kręgu jałowych martwic kości. Charakteryzuje się szpotawym ustawieniem kości piszczelowej (kość piszczelowa razem z kością strzałkową wchodzi w skład podudzia).
Nazwa choroby pochodzi od nazwiska amerykańskiego ortopedy, dr. Waltera Putnama Blounta, który jako pierwszy opisał ją w 1937 roku.

Choroba Blounta – jakie są przyczyny?

Przyczyny choroby Blounta jest nieznana, a wyniki badań wykazują, że zmiany chorobowe zaczynają się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy, spowodowanej niedokrwieniem tętniczym. Przyczyny niedokrwienia mogą być różnorodne:

  • predyspozycje wrodzone,
  • przeciążenia,
  • mikrourazy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zatory,
  • inne.

Do zaburzeń ukrwienia dochodzi szczególnie łatwo u dzieci i młodzieży w związku z brakiem połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym. Szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pole martwicy, ale może pozostać po niej deformacja co może doprowadzić w konsekwencji do wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

Choroba Blounta – jakie są objawy?

W przypadku obecności choroby Blounta, dziecko może mieć następujące objawy:

  • zmęczenie,
  • trzon cielaka,
  • skrajność,
  • nieproporcjonalny stosunek długości kończyn dolnych i górnych dziecka (skrócenie nóg),
  • płaskie stopy,
  • mięśnie dolnej części nogi są z reguły skrócone i atroficzne.

Jak wygląda leczenie choroba Blounta?

Diagnostyka choroby Blounta polega na zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego przez lekarza, zbadaniu dziecka oraz wykonaniu zdjęcia RTG, w celu potwierdzenia zmian chorobowych.
Leczenie choroby Blounta opiera się głównie na noszeniu specjalnych ortez. We wczesnych postaciach, szczególnie u dzieci poniżej czwartego roku życia, ortopedzi proponują dziecku noszenie ortez korekcyjnych podczas chodzenia.
Jeżeli przez okres kilku miesięcy nie dojdzie do poprawy, należy rozważyć leczenie operacyjne, które w pozostałych przypadkach (a szczególnie u dzieci starszych) stanowi podstawę leczenia. Zabieg operacyjny w chorobie Blounta polega na tzw. osteotomii korekcyjnej kości piszczelowej. Wykonywane jest specjalne nacięcie kości piszczelowej, co pozwala uzyskać prawidłowe ustawienie kończyny.
Ponadto przez cały czas procesu chorobowego należy ograniczać przeciążanie chorej kończyny, a także – przy silnych dolegliwościach – stosować leczenie przeciwzapalne.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny