Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze142018

14 Cze 2018

Czy torbiel Bakera występuje u dzieci?

Co to jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera najczęściej powstaje u kilkuletnich dzieci, określana jest, jako niefizjologicznie powiększona przestrzeń łącznotkankowa, która wypełniona jest płynem stawowym. Wyglądem przypomina guzek, który położony jest w dole podkolanowym, z tyłu stawu kolanowego. Posiada niewielkie rozmiary i często wyczuwalna jest palpacyjnie przez skórę. Umiejscawia się najczęściej między głową przyśrodkową mięśnia brzuchatego łydki, a mięśniem półbłoniastym. Powstanie cysty może wynikać z uszkodzenia torebki stawowej lub zapalenia jednej z kaletek maziowych. Staw kolanowy, który przenosi ogromne obciążenia każdego dnia, jest szczególnie narażony na występowanie urazów, przeciążeń i innych stanów patologicznych. W wyniku nadmiernej produkcji mazi stawowej dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz stawu, ograniczenia jego funkcji i ewakuacji płynu przez uszkodzoną torebkę stawową. Płyn gromadzi się w kaletkach podkolanowych lub tworzy przepukliny w torebce. Według różnych źródeł patologia może występować nawet u ponad połowy osób zgłaszających objawy. Szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenie uchroni chorego przed zaawansowanymi zmianami i pozwoli uniknąć leczenia operacyjnego.

Jak powstaje torbiel kolana u dzieci?

Jednoznaczne przyczyny powstawania cysty Bakera nie są do końca poznane. Można jednak wyróżnić wiele czynników, które przyczyniają się do jej pojawienia się. Torbiel Bakera w dole podkolanowym może wystąpić na skutek urazu lub przeciążenia stawu kolanowego. W grupie ryzyka są osoby aktywne fizycznie, osoby otyłe i z nadwagą. Wśród tych osób stawy kolanowe są zbyt mocno obciążane, co prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej, a w konsekwencji sprzyja powstaniu torbieli. Cysta Bakera częściej występuje u pacjentów, którzy borykają się z chorobami stawów, stanami zapalnymi stawu kolanowego oraz przepukliną kolanową. Warto jednak pamiętać, że nie każde zgrubienie pod kolanem to cysta Bakera. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy warto je skonsultować z doświadczonym osteopatą w naszym w gabinecie w centrum Warszawy. Zalecana jest wtedy bowiem dokładniejsza diagnostyka, która pozwoli wykluczyć inne choroby takie jak zakrzepowe zapalenie żył czy żylaki.

Jakie są objawy torbieli Bakera u dzieci?

Niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Jeśli torbiel jest mała to nawet podczas badania nie zawsze można ją wykryć. Torbiel można znaleźć przypadkowo gdy robi się badania w obrębie kolana takie jak MRI oczywiście z zupełnie innego powodu.
Generalnie im większa cysta tym bardziej prawdopodobne, że będzie powodowała objawy. Możemy zobaczyć lub wyczuć obrzęk za kolanem. Niekiedy można też zauważyć, że sam staw kolanowy jest opuchnięty. Niektórzy ludzie odczuwają ból w okolicy kolana. Wszystko to powoduje (głównie obrzęk i ból), że ciężko jest zgiąć kolano, zwłaszcza przy dużej cyście. Rzadziej można czuć przeskakiwania i blokowanie kolana.
Ból kolana może wynikać też z innych powodów takich jak np. zapalenie stawów, które wspomaga wytworzenie torbieli.

Jak zdiagnozować torbiel Bakera u dzieci?

Rozpoznanie torbieli podkolanowej nie jest trudne do rozpoznania. Zazwyczaj to pacjent wyczuwa u siebie zgrubienie pod kolanem, a diagnozę może potwierdzić lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem, objawów i badania fizykalnego. W razie wątpliwości ortopeda może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych jak np. USG, tomografię komputerową, MRI oraz artrografię. W zaawansowanym stadium rozwoju cysty pomocne w rozpoznaniu schorzenia mogą być także badania laboratoryjne.

Jak leczyć torbiel kolana u dzieci?

Leczenie torbieli Bakera zależy przede wszystkim od jej rozmiarów i nasilenia objawów. Stosunkowo łagodne objawy, które nie przeszkadzają nam w wykonywaniu codziennych czynności, nie wymagają leczenia operacyjnego. Wystarczy przez najbliższy czas ograniczyć wysiłek i zapewnić kolanu odciążenie. Wskazane jest również leżenie z chorym kolanem uniesionym do góry. Ponadto, należy wykonywać zabiegi fizykoterapii. Nawet w sytuacjach, gdyby leczenie operacyjne (artroskopia) okazało się niezbędne, leczenie zachowawcze również ma być stosowane. Zalecane jest wdrożenie leczenia zachowawczego przed leczeniem operacyjnym, dzięki czemu można usunąć albo przynajmniej zmniejszyć dolegliwości, jak również spowodować szybszy powrót do aktywności codziennych po interwencji chirurgicznej. Najpierw postępowanie może być skierowane na redukowanie źródła produkcji płynu, chociażby poprzez ograniczenie wysiłku fizycznego czy unikanie podnoszenia ciężarów. Dodatkowo można również zastosować następujące zabiegi:

  • masaż kostką lodu w celu pobudzenia krążenia krwi i limfy;
  • magnetoterapię – celem przyśpieszenia gojenia i regeneracji, jak również dla polepszenia przepływu płynów międzytkankowych i mobilizacji mikrokrążenia;
  • jonoforezę czy fonoforezę z użyciem leków przeciwzapalnych;
  • terapię punktów spustowych (przede wszystkim technik rozluźniających dla mięśnia brzuchatego łydki i półbłoniastego);
  • metodę Kinsiology taping, która polega na dynamicznym plastrowaniu; taka terapia ma działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie stawu.

 

W celu umówienia się na konsultację u  ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny