Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź242024

24 Paź 2024

Leczenie raka jelita grubego – od czego zacząć?

Czy można wyleczyć raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest chorobą wyjątkowo zabójczą, co na szczęście nie znaczy, że nie można go wyleczyć. Kluczowy będzie moment postawienia diagnozy – raka jelita grubego we wczesnym stadium udaje się pokonać zdecydowanej większości pacjentów. Jednak im bardziej choroba jest zaawansowana, tym mniej optymistyczne diagnozy. Przy II stadium odsetek 5-letniego okresu przeżycia wynosi ok. 5-80 proc., w III stadium jest to ok. 30-55 proc., a stadium IV to już zaledwie 5 proc.

Trzy główne metody leczenia tej choroby to radioterapia, chemioterapia oraz operacja. W zależności od stanu pacjenta mogą być one stosowane samodzielnie lub łącznie – wybór terapii zależy od wieku, stopnia zaawansowania i tempa rozwoju raka, umiejscowienia zmiany, chorób współtowarzyszących, wyników badań. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik coraz częściej udaje się leczyć raka jelita grubego tak, aby oszczędzić jelito, zwieracz albo pęcherz moczowy, i po zakończonej terapii pacjent nie odczuwa aż tak wielkiego spadku jakości życia i rzadziej boryka się powikłaniami.

 

Do kogo się zgłosić z podejrzeniem raka jelita grubego?

Rak jelita grubego przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego warto zgłaszać się na badania przesiewowe, szczególnie będąc pacjentem w grupie podwyższonego ryzyka – rak jelita grubego atakuje przede wszystkim osoby po 50 roku życia, palące papierosy, z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, jak również osoby z przypadkami tej choroby w rodzinie. Do najczęściej zgłaszanych objawów zalicza się krew w kale, nietypowy ból w podbrzuszu, częste i bolesne wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, brak apetytu, nagła utrata masy ciała, gorączka.

Ze swoimi wątpliwościami można się zgłosić do lekarza rodzinnego, ale najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u onkologa, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Do onkologa, zarówno prywatnie, jak i na NFZ, nie trzeba mieć skierowania.

 

Źródło: https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-jelita-grubego-leczenie

https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakjelitagr_lecz.php

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny