20 Wrz 2024
Czym się zajmuje ginekolog onkolog i kiedy się do niego zgłosić?
Kim jest ginekolog onkolog?
Ginekologia onkologiczna to część ginekologii – specjaliści z tej dziedziny diagnozują oraz leczą choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Choroby żeńskich narządów płciowych są dosyć częste i niestety, u wielu pacjentek do ich rozpoznania dochodzi dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy leczenie jest już mocno utrudnione, a rokowania są raczej kiepskie. Choroby diagnozowane przez ginekologów onkologów to m.in.:
- rak szyjki macicy
- rak endometrium
- mięśniaki macicy
- polipy trzonu macicy
- rak jajowodów
- rak jajników
- rak pochwy
Jeśli zmiany nowotworowe uda się wykryć szybko, do wyleczenia może wystarczyć farmakologia w połączeniu z radioterapią lub chemioterapią. Raki w zaawansowanym stadium zwykle wymagają leczenia chirurgicznego. Sposób leczenia ustalany jest indywidualnie, a diagnozę poprzedzają szczegółowe badania, przede wszystkim cytologia oraz USG transwaginalne. Na konsultację można się zgłosić do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Ginekolog onkolog prowadzi swoją pacjentkę przez cały proces diagnostyki i leczenia, ponadto zajmuje się profilaktyką i kontrolą stanu zdrowia już po zakończeniu terapii.
Kiedy warto się udać do ginekologa onkologa?
Na podstawowe badanie ginekologiczne kobiety powinny się zgłaszać co roku lub częściej, jeśli takie są zalecenia lekarza. Dzięki profilaktyce można szybko wykryć groźne zmiany i wdrożyć leczenie – rozpoznane na wczesnym etapie nowotwory narządów rodnych są w pełni uleczalne i nie wymagają stosowania bardzo inwazyjnych metod.
Do ginekologa onkologa należy się zgłosić przy takich objawach jak:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych i zaburzenia cyklu miesiączkowego
- intensywne, brzydko pachnące upławy
- ból w podbrzuszu i/lub okolicach krzyżowo-lędźwiowych
- ból podczas stosunku lub po jego zakończeniu
- zmiana wyglądu zewnętrznych narządów płciowych
- problemy z oddawaniem moczu
Szczególnie zaleca się wizytę kobietom z grupy ryzyka, które mogą mieć genetyczne predyspozycje do raka lub przechodziły zakażenie wirusem HPV.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99338,rak-sromu
https://www.medonet.pl/magazyny/ochron-sie-przed-rakiem-,ginekologia-onkologiczna,artykul,1696859.html