Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz182024

18 Wrz 2024

Diagnostyka i leczenie raka szyjki macicy – wybierz profesjonalne centrum onkologiczne

Co to jest rak szyjki Macicy?

Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, rozwijający się w szyjce macicy. Macica zbudowana jest z mięśniówki gładkiej i składa się z trzonu, który znajduje się wewnątrz miednicy kobiety i jest miejscem rozwoju ciąży, oraz szyjki macicy, która częściowo znajduje się w pochwie.

Rola szyjki macicy polega głównie na utrzymaniu wewnątrz macicy rozwijającej się ciąży poprzez ścisłe zamknięcie kanału szyjki. W trakcie porodu kanał szyjki ulega otwarciu i znacznemu rozszerzeniu. Poza okresem ciąży wąski kanał szyjki stanowi drogę dla plemników, zabezpiecza przed infekcjami, pomaga usunąć krew menstruacyjną, a skurcze szyjki odgrywają rolę w odczuwaniu przez kobietę orgazmu.

Najczęstszym miejscem rozwoju nowotworu jest tzw. strefa przejściowa/graniczna. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że znajduje się na niej miejsce zmiany między dwoma typami nabłonków: gruczołowym – wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki, oraz płaskim – pokrywającym część pochwową szyjki i pochwę. Z części pochwowej można wyszczególnić jeszcze tzw. tarczę. Położenie wyżej wspomnianej strefy jest zmienne i zależy od wieku i stężenia hormonów w organizmie. U młodych dziewczynek i po menopauzie położona jest wewnętrznie w kanale szyjki. W czasie aktywności hormonalnej znajduje się na tarczy części pochwowej szyjki, w okolicy jej ujścia zewnętrznego.

Tarcza może być pokryta nabłonkiem gruczołowym – mówi się wtedy o tzw. ektopii (potocznie nazywanej: nadżerką, ubytkiem nabłonka, erytroplakią). Należy zaznaczyć, że jest to proces fizjologiczny i nie wymaga leczenia, a określenie nadżerka jest niepoprawne i nie należy go stosować. U młodych kobiet w obrębie ektopii znajduje się strefa przejściowa, w której będą lokalizować się zmiany potencjalnie nowotworowe.

Częstotliwość występowania raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Szczyt zachorowań przypada na 50.–60. rok życia.

W Polsce rak szyjki macicy jest obecnie 7. (dane z 2018 r.) pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym kobiet (po raku piersi, płuc, jelita grubego, trzonu macicy, jajnika i tarczycy).

W raportach pochodzących również z 2018 r. prognozowano, że w 2020 r. zapadnie na niego około 2270 kobiet. Mimo zmniejszającej się stopniowo zachorowalności, zgony i późne rozpoznania nowotworu stanowią duży problem.

W 2018 r. z jego powodu zmarło ok. 1600 kobiet, co stawia Polskę w ogonie krajów rozwiniętych, jeśli chodzi o wyleczalność tej choroby. W krajach europejskich dzięki upowszechnianiu wiedzy na temat szczepień ochronnych, badań przesiewowych i stosowaniu barierowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych (np. męskich prezerwatyw) śmiertelność spadła nawet o 70%.

Jak wygląda diagnostyka raka szyjki macicy?

Chorobę rozpoznać można wyłącznie po przeprowadzeniu badań. Podstawą diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia, czyli wymaz pobierany z tarczy i kanału szyjki macicy, pozwalający określić czy w tych miejscach występują komórki przedrakowe. Po 30. roku życia zaleca się wykonywać cytologię wraz z genotypowaniem HPV. Uzyskanie niepokojącego wyniku cytologii musi zostać skonsultowane z lekarzem, który zleci wykonanie dodatkowych badań.

Najbardziej rzetelne i wiarygodne wyniki otrzymuje się po pobraniu wycinka z tkanki o podejrzanym wyglądzie. Odpowiednio przygotowana i zabezpieczona próbka trafia do laboratorium, gdzie jest poddawana dokładnej ocenie. Dzięki temu lekarz uzyskuje informacje czy w pobranym fragmencie obecne są komórki nowotworowe, a jeśli tak, to jaka jest faza zaawansowania choroby. Wynik ten warunkuje sposób dalszego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy?

Podstawową metodą leczenia wczesnego raka szyjki macicy jest postępowanie chirurgiczne. Gdy rak szyjki macicy zostanie wykryty we wczesnym stadium, możliwe jest leczenie poprzez miejscowe usunięcie zmian nowotworowych (z zachowaniem macicy). Taką metodę rozważa się w przypadku młodych kobiet, które chcą zachować płodność i mieć w przyszłości dzieci. Zwykle sprowadza się to do wykonania zabiegu konizacji, czyli wycięcia fragmentu szyjki macicy w kształcie stożka.

Kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, przeprowadza się histerektomię, czyli usunięcie macicy wraz z przydatkami oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. Zabieg ten może być przeprowadzony zarówno techniką chirurgii otwartej lub laparoskopowej, jak i za pomocą systemu chirurgii robotycznej. Jako leczenie pooperacyjne czasami stosuje się radioterapię i chemioterapię. W przypadku chorych z wyższym stopniem zaawansowania podstawową metodą leczenia jest radiochemioterapia, a tylko w określonych sytuacjach możliwe jest leczenie chirurgiczne. Chemioterapia oraz leczenie celowane mają zastosowanie w przypadku przerzutów odległych, oraz nieoperacyjnych wznów. Może być wówczas także wdrożone postępowanie objawowe, łagodzące uciążliwe symptomy towarzyszące nowotworowi.

Gdzie znajdę profesjonalne centrum onkologiczne?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to profesjonalne centrum onkologiczne. Zatrudnieni są tu najlepsi specjaliści onkolodzy. Działa tu też Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej, do której można przyjść na konsultacje do ginekologa i ginekologa onkologa. Można też na wizycie wykonać USG, cytologię (zwykłą i płynną) a także test na obecność wirusa HPV.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99295,rak-szyjki-macicy
https://www.medistore.com.pl/a/rak-szyjki-macicy-objawy-diagnostyka-i-profilaktyka
https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/objawy-raka-szyjki-macicy/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny