Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie262024

26 Sie 2024

Profesjonalne konsultacje onkologiczne – dlaczego warto zgłosić się do specjalisty?

Kim jest lekarz onkolog?

Onkolog specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i opiece nad pacjentami, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Z onkologiem pacjenci konsultują się również w sytuacjach, gdy rak spowodował różnego rodzaju powikłania wymagające interwencji medycznej. Nowotwory występują w różnych postaciach – te łagodne nie są większym zagrożeniem dla zdrowia i nie powodują przerzutów, natomiast nowotwory złośliwe, jeśli pozostają nieleczone, najczęściej prowadzą do śmierci chorego.

W leczeniu nowotworów kluczowy jest czas i często nawet miesiąc zwłoki w postawieniu diagnozy może mieć bardzo przykre konsekwencje, dlatego na konsultację onkologiczną warto umówić się jak najszybciej. Podczas rejestracji do lekarza należy się upewnić, czy wybrany specjalista zajmuje się danym rodzajem schorzenia, np. nowotworami piersi, żołądka albo skóry. Na wizytę można się zgłosić m.in. do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

W poradni onkologicznej można wykonać niezbędne badania, a ich wyniki konsultowane są z odpowiednim lekarzem. W trakcie leczenia pacjent otrzymuje nie tylko opiekę onkologa, ale również specjalisty w zakresie leczenia bólu, dietetyka, genetyka, psychoonkologa.

 

Na czym polega konsultacja onkologiczna?

Objawy nowotworów nie zawsze jasno wskazują na chorobę onkologiczną, przez co mogą być one bagatelizowane albo wiązane z innymi, mniej poważniejszymi schorzeniami. Dzięki konsultacji z lekarzem onkologiem można stwierdzić z jaką chorobą boryka się pacjent i co dalej należy zrobić. Jeśli diagnoza potwierdzi nowotwór, onkolog proponuje choremu indywidualnie dobrane metody leczenia, a w razie wątpliwości pacjent otrzymuje skierowanie na kolejne, bardziej szczegółowe badania.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty w poradni onkologicznej, to m.in. uporczywe bóle nieznanego pochodzenia, zmiany na skórze i błonach śluzowych, niezamierzona utrata ciała, powiększone węzły chłonne, niewyjaśnione krwawienia, np. z nosa lub dróg moczowych.

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/kiedy-udac-sie-do-onkologa-objawy/

https://portal.abczdrowie.pl/onkolog-kim-jest-kiedy-powinnismy-udac-sie-do-lekarza-pierwsza-wizyta

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny