Szkliwiak - trudny do leczenia nowotwór

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Szkliwiak - co to za nowotwór?

Szkliwiak jest trudnym do wykrycia nowotworem w obrębie żuchwy. Wyróżnia go brak jakiejkolwiek bolesności i wyjątkowo powolny rozwój. Komórki rakowe pochodzą z ameloblastów listewki zębowej. W przypadku tego nowotworu stwierdzana jest miejscowa złośliwość. Za najpowszechniejszą lokalizacje uznaje się okolicę zębów trzonowych znajdujących się w tylnej części żuchwy lub zdecydowanie rzadziej w szczęce. Choroba diagnozowana jest pomiędzy 20 a 50 rokiem życia.

Szkliwiak - jakie są rodzaje szkliwiaka?

Szkliwiak występuje w wielu odmianach, do których należy m.in. postać:

 • wielokomorowa - guz powoduje resorpcję korzeni zębów, z którymi się styka

 • jednokomorowa - występuje w 20 proc. przypadków. Ta postać najlepiej rokuje i rzadko daje wznowy

 • obwodowa - guz występuje poza kością w tkankach miękkich, najczęściej w dziąśle pokrywającym wyrostki zębodołowe

Szkliwiak jest najczęściej nowotworem łagodnym, zdarzają się jednak szkliwiaki złośliwe. Od szkliwiaka odróżnia go zdolność do dawania odległych przerzutów, które często lokalizują się w płucach.

Szkliwiak – jakie są przyczyny szkliwiaka?

Szkliwiak może występować w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się między 20. a 50. rokiem życia.

Szkliwiak u dzieci występuje rzadko (w przypadku małych pacjentów najczęściej mamy do czynienia z postacią jednokomorową, związaną z zatrzymanym zębem). Istnieje ryzyko transformacji złośliwej szkliwiaka w raka szkliwiakowatego.

Szkliwiak najczęściej powstaje ze znajdujących się w kości pozostałości listewki zębowej (struktury, z której wykształcają się zęby). Może także rozwinąć się z torbieli zębopochodnej lub tzw. rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodnego – w wyniku ich przemiany nowotworowej. Niektóre badania sugerują także związek szkliwiaka z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szkliwiak – jakie są objawy szkliwiaka?

Pomimo wieloletniego przebiegu i stałego wzrostu, szkliwiak rzadko wywołuje dolegliwości bólowe, dlatego najczęściej jest wykrywany przypadkowo na zdjęciach rentgenowskich.

Zdarza się też, że pacjenci sami zgłaszają się do lekarza zaniepokojenie objawami takimi jak:

 • asymetria twarzy,

 • złe gojenie rany po usunięciu zęba,

 • zmiany w zgryzie,

 • przesunięcia zębów,

 • obrzęk policzka, dziąseł lub podniebienia,

 • niedrożność nosa,

 • zaburzenia czucia w okolicy wargi dolnej i bródki.

 • brak przylegania protez.

Szkliwiak – jak przebiega diagnostyka szkliwiaka?

Podstawą do wykrycia szkliwiaka są badania obrazowe:

 • RTG – wykonanie zdjęcia zgryzowego,

 • tomografia komputerowa,

 • rezonans magnetyczny,

 • USG,

 • biopsja,

 • cienkoigłowa punkcja aspiracyjna.

Badania te dają możliwość poznania wielkości guza oraz stopnia zniszczeń w otaczających tkankach. Z uwagi na fakt iż szkliwiak może w badaniach przypominać również inne choroby ostateczne rozpoznanie stawiane jest dopiero po przeprowadzeniu badania histopatologicznego pobranego z guza wycinka lub po operacji jego usunięcia.

Szkliwiak - jak przebiega leczenie szkliwiaka?

Podstawową i zarazem najskuteczniejszą metodą stosowana w leczeniu szkliwiaka jest jego wycięcie w czasie operacji chirurgicznej. Niewielkich rozmiarów nowotwory nie stwarzają kłopotu i możliwe jest ich całościowe usunięcie. Jeśli rak ma większe rozmiary dokonywane jest tzw. wycięcie segmentowe lub częściowe usunięcie żuchwy. W niezwykle rzadko spotykanych przypadkach szkliwiaka dochodzi do zajęcia całej żuchwy co rodzi konieczność jej całościowego usunięcia.

Usunięty fragment kości żuchwy uzupełniany jest z zastosowaniem przeszczepu, który pobierany jest z talerza kości biodrowej pacjenta.

W leczeniu nowotworu jakim jest szkliwiak zastosowanie znajdują również zabieg takie jak: radioterapia oraz chemioterapia, jednak ich podstawowym celem jest najczęściej zmniejszenie rozmiarów guza, co z kolei umożliwi zabieg chirurgiczny. Wykorzystuje się je również jako formę leczenia uzupełniającego.

 

W celu umówienia się na konsultację u chemioterapeuty w Poradni Nowotworów Głowy i Szyi skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010