Kiedy zrobić USG miednicy mniejszej?

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

USG miednicy mniejszej

Jakie są wskazania do wykonania USG miednicy mniejszej?

Wskazaniem do wykonania USG miednicy są zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza i brzucha, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nietrzymanie moczu oraz zmiany w okolicach macicy, jajników lub błony śluzowej. USG miednicy wykonuje się również w diagnostyce niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży. Czasami dzięki badaniu diagnozuje się nieprawidłowości w budowie narządów rodnych oraz lokalizuje się wewnętrzne formy środków antykoncepcyjnych. W położnictwie USG miednicy wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży na wczesnym etapie, a później dzięki USG monitoruje się rozwój płodu.

Jak się przygotować do USG miednicy mniejszej?

USG miednicy mniejszej nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjenci proszeni są tylko o zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonanych badań takich, jak: USG, TK, RM. Dokumentację należy uzupełnić o karty informacyjne ze szpitala.

Do badania należy mieć wypełniony pęcherz – w tym celu na dwie godziny przed samym badaniem trzeba wypić 1,5 litra wody niegazowanej.

Jak przeprowadza się USG miednicy mniejszej u kobiet?

USG miednicy mniejszej u kobiet przeprowadzają takimi sposobami jak transvaginalne i transabdominalne. W pierwszym wypadku pacjentce należy w całości rozebrać się, zaczynając od pasa i niżej, i położyć się na kanapie, ugiąwszy obie nogi w kolanach. Po tym lekarz wprowadza do pochwy dziewczyny czy kobiety specjalny sond przezpochwowy, średnica którego składa około 3 centymetrów.

Przed użyciem na to urządzenie obowiązkowo zakładają jednorazową prezerwatywę dla przezpochwowego USG, żeby dotrzymać się koniecznych środków higieny, a potem nanoszą niewielką ilość specjalnej żeli, przeznaczonej na poprawę przewodzenia fali dźwiękowej.

Transabdominalna ultrasonografia przeprowadza się przez zewnętrzną powierzchnię brzucha, toż pacjentce nie trzeba rozbierać się w całości. Jej dość wygodnie rozmieścić się na kanapie i odsłonić dolną część brzucha, potem diagnosta przyłoży do tej części ciała specjalny czujnik z naniesioną na jego żele.

W obu tych wypadkach lekarz akuratnie przemieszcza sondę czy czujnik w potrzebnym kierunku, z lekka naciskając na brzuch czy wewnętrzną powierzchnię pochwy. Przy czym wszystkie otrzymane dane doktor zobaczy na ekranie, a na podstawie tego obrazu oceni wynik, wyciągnie konieczne wnioski i ustali diagnozę.

USG miednicy mniejszej, które przeprowadza się transabdominalnym czujnikiem jest absolutnie bezbolesny. Znikome dyskomfortowe odczucia mogą powstawać tylko wtedy, kiedy pacjentka ma chorobę zapalną w ostrej formie. Przy wprowadzeniu sondy do pochwy większość dziewczyn również nie odczuwa silnego bólu czy dyskomfortu, ale jednak niektóre pacjentki zauważają, że im było bardzo nieprzyjemne takie doświadczenie.

 

W celu umówienia się na badanie USG miednicy mniejszej skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna