Kiedy powstają płaskie plecy u dziecka i jakie dają objawy?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

 Co to są plecy płaskie u dzieci?

Plecy płaskie

Plecy płaskie u dzieci to wada postawy w płaszczyźnie strzałkowej, której cechą charakterystyczną jest spłycenie lub zniesienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz zmniejszenie pochylenia do przodu miednicy. U osób dotkniętych ta wadą obserwuje się także spłaszczenie klatki piersiowej, opadanie i wysunięcie barków ku przodowi. Pojemność i ruchomość klatki piersiowej zazwyczaj jest zmniejszona, a ruchomość kręgosłupa prawidłowa.

Zmniejszenie naturalnych krzywizn jest procesem bardzo niekorzystnym, gdyż ogranicza funkcje amortyzacyjną kręgosłupa. Brak odpowiedniej amortyzacji wpływa na przeciążenia poszczególnych elementów kręgosłupa, szybsze ich zużycie i w konsekwencji powstanie zmian zwyrodnieniowych. U dzieci w wieku przedszkolnym plecy płaskie są zjawiskiem naturalnym, gdyż krzywizny nie są w pełni ukształtowane (sprawia to wrażenie pleców płaskich). W kolejnych fazach rozwoju powinny się zwiększać. Jeśli do tego nie dochodzi, mamy do czynienia z wystąpieniem wady. W tym przypadku wymagana jest korekcja.

Plecy płaskie są wada postawy predysponującą do powstawania bocznych skrzywień kręgosłupa (skolioz), w szczególności u osób ze słabo rozwiniętym gorsetem mięśniowym. Wada występuje w dwóch krańcowo różnych typach budowy ciała: u ludzi wątłych, ze słabo rozwiniętą muskulaturą o typie budowy astenicznej oraz u osób silnie umięśnionych i intensywnie ćwiczących.

Plecy płaskie – jakie są przyczyny płaskich pleców?

Plecy płaskie występują u dzieci silnie umięśnionych, wcześnie i intensywnie ćwiczących wzmacnianie grzbietu głównie w pozycjach elongacji i hiperkorekcji; w tym ostatnim przypadku może to być nawet efekt niewłaściwie prowadzonej gimnastyki korekcyjnej. Jako podstawową przyczynę wymienia się również siedzący tryb życia, charakterystyczny nie tylko w szkole, lecz także w czasie wypoczynku

Plecy płaskie – jakie są objawy pleców płaskich?

Objawami płaskich pleców są:

 • zmniejszenie kąta przodopochylenia miednicy

 • zmniejszenie wszystkich krzywizn kręgosłupa

 • nienaturalne wyprostowanie sylwetki

 • głowa umieszczona bezpośrednio nad tułowiem

 • pozorne wydłużenie szyi

 • barki obniżone

 • łopatki odstające( skrzydłowate)

 • horyzontalne ustawienie żeber

 • przeprost w stawach kolanowych

 • spłaszczenie klatki piersiowej

 • kręgosłup traci walory amortyzacyjne ( częste bóle głowy, zawroty głowy)

 • lordoza w odcinku lędźwiowym ulega spłaszczeniu.

Plecy płaskie – jak przebiega diagnostyka i leczenie pleców płaskich?

Badanie i leczenie opiera się nie tylko na korekcji kręgosłupa piersiowego ale również na wnikliwej analizie kości krzyżowej oraz połączenia lędźwiowo-krzyżowego. Niezbędnym badaniem jest badanie RTG zarówno górnego jak i dolnego odcinka kręgosłupa w A-P w pozycji stojącej.

Zmniejszenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa powoduje w pierwszej kolejności zmniejszenie znoszenia obciążeń kręgosłupa i wystąpienie objawów bólowych oraz wzmożonej reakcji zwyrodnieniowej. Kręgosłup płaski ma wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa – powoduje również spłaszczenie tego odcinka. Dlatego leczenie kręgosłupa szyjnego należy łączyć z leczeniem całego kręgosłupa, w tym miednicy.

Leczenie opiera się na wykorzystaniu technik manualnych oraz mobilizacji układu nerwowego a także ćwiczeń.

Płaskie plecy – gdzie jest dobry ortopeda?

Szukając bardzo dobrego ortopedy dziecięcego warto przyjść do Poradni Ortopedii Dziecięcej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

 

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010