Jakie objawy towarzyszą zakażeniu chlamydią?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Chlamydia

Co to jest chlamydia?

Chlamydia są to gram-ujemne bakterie wewnątrzkomórkowe, co oznacza, że po wtargnięciu do organizmu człowieka przenikają do wnętrza komórek i tam się rozmnażają, a następnie rozprzestrzeniają się wraz z krwią. Znane są trzy gatunki bakterii, z których każdy wywołuje schorzenia o innych objawach. Najbardziej rozpowszechniona jest Chlamydia trachomatis, która przenosi się drogą płciową. Kolejna to Chlamydia pneumoniae, która szerzy się drogą kropelkową. Trzecią – Chlamydia psittaci, zarażamy się od ptaków.

Jakie gatunki chlamydii się wyróżnia?

Gatunek Chlamydia trachomatis obejmuje dwa biotypy: LGV trachoma. W obrębie tych dwóch biotypów, ze względu na różnice w budowie antygenowej, które stwierdzono na podstawie reakcji krzyżowych w odczynie mikroimmunofluorescencji wg Wang i Grayston, wyróżniono 15 serotypów. Szczepy należące do biotypu trachoma wywołują, zależnie od ich serotypu, różne rodzaje schorzeń. Serotypy A, B, Ba, C  wywołują jaglicę. Serotypy D-K  są przyczyną niegonokokowego zapalenia cewki moczowej i śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, a także wtrętowego zapalenia spojówek i zapalenia płuc u noworodków. Szczepy Chlamydia trachomatis należące do biotypu LGV obejmują serotypy L1, L2, L3 i wywołują ziarniniaka wenerycznego.

Bakterie Chlamydophila pneumoniae, należące do grupy bakterii atypowych. Są małymi drobnousytrojami pozbawionymi ściany komórkowej. Przyczyniają się do zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, które powodują ok. 20% wszystkich przypadków zapalenia płuc.

Bakterie te przenoszą się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się przebywając w dużych skupiskach ludzi

Chlamydia psittaci to głównie choroba ptaków, ale człowiek może się nią zarazić od niemal każdego gatunku ptaków. Ale znane są też zakażenia od osób chorujących. Te są szczególnie groźne dla człowieka, a sama choroba przebiega znacznie ciężej. Bakterie wnikają do organizmu przez drogi oddechowe, skąd są przenoszone przez krew do komórek śledziony, wątroby oraz pęcherzyków płucnych. Ścianki pęcherzyków płucnych i śródbłonek w tkance płucnej obumierają i ulegają zmianom martwiczym lub krwotocznym. Okres wylęgania to najczęściej 1-2 tygodnie.

Jakie są objawy chlamydii?

Objawy chlamydii są uzależnione od gatunku. Każdy gatunek daje różne objawy bo wiąże się z inną chorobą. Poniżej przedstawiamy objawy chlamydii w zależności od gatunku.

Chlamydia trachomatis

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia psittaci

zapalenie cewki moczowej,

zapalenie zatok,

gorączka z silnymi dreszczami,

jaglica,

zapalenie oskrzeli,

ból głowy,

zapalenie najądrzy,

zapalenie płuc,

suchy kaszel,

zapalenie spojówek u dorosłych,

kaszl,

bóle opłucnowe,

śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy,

chrypa,

wysięk w jamie opłucnowej,

ziarniniak weneryczny (ziarnica weneryczna pachwin).

ból gardła,

zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,

 

ból stawów,

duszność,

 

zapalenie stawów.

sinica,

 

 

bóle mięśni,

 

 

ból brzucha,

 

 

nudności,

 

 

biegunka,

 

 

powiększenie śleziony,

 

 

powiększenie wątroby,

 

 

anemia,

 

 

krwawienia z naczyć żylnych i tętniczych.

Jak przebiega diagnoza chlamydii?

Badania na chlamydię nie są tanie, ale niektóre z nich refunduje NFZ. Można je przeprowadzać z krwi, z wymazu pobranego z szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej.

Jeśli podejrzewasz, że objawy, które u siebie zauważyłaś, mogą świadczyć o zakażeniu chlamydią, warto jednak się przebadać.

Badania na chlamydię jakie można wykonać:

  • test z krwi, który bada poziom immunoglobulin IgM i IgG,

  • test z hodowli komórkowej ma skuteczność do 80 procentową, to znaczy, że może nie wykryć obecności bakterii choć one tam są (np. z powodu obumarcia komórek w transporcie),

  • testy polegające na oglądaniu utrwalonego na szkiełku preparatu pod mikroskopem lub w spektrofotometrze mają skuteczność 80 procentową,

  • testy enzymatyczne - można je wykonać w gabinecie ginekologa, ale ich czułość jest niewielka, a wynik mało wiarygodny,

  • badanie molekularne (badanie DNA, nazywane także badaniem PCR lub badaniem genetycznym) jest najbardziej wiarogodne.

Jak wygląda leczenie chlamydii?

Leczenie chlamydii jest uzależnione od tego jakim gatunkiem został zakażony organizm, jak dawno. W przypadku świerzych zachorowań jest możliwe leczenie antybiotykami, w przypadku starych, przebytych zachorowań leczy się jedynie ewentualne powikłania.

O sposobie leczenia decyduje lekarz rodzinny.

 

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.