Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Rak płuc - objawyJaką chorobą jest rak płuc?

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Również umieralność z powodu raka płuc jest największa pośród wszystkich nowotworów. W blisko 80% przy rozpoznaniu nowotwór jest na tyle zaawansowany, że nie da się go już całkowicie wyleczyć.

Jakie są obawy wczesnego raka płuc?

Objawy raka płuc często pojawiają się bardzo powoli, podczas gdy choroba podstępnie rozwija się w organizmie. Dolegliwości uważane za jego wczesne symptomy mogą się pojawić dopiero po paru miesiącach od zachorowania. Wykrywa się go przypadkowo, podczas rutynowych badań kontrolnych.
U wielu chorych dolegliwości są na tyle mało charakterystyczne, że nie zgłaszają się oni do lekarza, lekceważąc je.
Do najczęstszych objawów należą:

  • uporczywy kaszel lub zmiana jego rodzaju,
  • krwioplucie,
  • ból w klatce piersiowej,
  • nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych,
  • płatowe zapalenie płuc u osoby narażonej na zachorowanie (np. wieloletni palacze tytoniu).

Jakie są kliniczne objawy raka płuc?

Rak płuca, rosnąc, niszczy i nacieka okoliczne tkanki. Wystąpienie objawów z tym związanych zazwyczaj sygnalizuje, że nowotwór jest już nieoperacyjny.
Najczęściej występującymi dolegliwościami są:

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej świadczący o naciekaniu jej ścian,
  • duszność mogąca świadczyć o niedodmie płuca lub obecności wysięku w jamie opłucnej,
  • chrypka świadcząca o naciekaniu nerwu krtaniowego wstecznego,
  • utrudnienie połykania występujące przy naciekaniu przełyku,
  • zespół żyły głównej dolnej, zespół Hornera, porażenie splotu barkowego, czyli zespoły objawy spowodowane przez naciekanie i ucisk na nerwy i naczynia w przypadku guza szczytu płuca, tzw. guza Pancoasta.

Jak rozpoznać raka płuc, zanim wystąpią objawy?

Osoby z grupy wysokiego ryzyka (palacze i pracownicy narażeni na wdychanie toksycznych substancji) powinny zdawać sobie sprawę z obciążenia chorobą i korzystać z przesiewowych badań w kierunku raka płuc. Należy się im poddawać regularnie od 50 lub 55 roku życia. Wykonuje się je przy użyciu badania rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej.W większości przypadków guza można zauważyć na zdjęciu RTG. Inne wykonywane badania to tomografia klatki piersiowej i cytologia plwociny. Obecność komórek nowotworowych potwierdza biopsja lub bronchofiberoskopia z pobraniem wycinka oskrzeli. 
Szybkie podjęcie leczenia choroby nowotworowej zwiększa rokowania, dlatego tak ważne jest jej jak najwcześniejsze rozpoznanie. Nie należy czekać na pojawienie się objawów raka płuc – osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania przesiewowe a wprzypadku nieprawidłowych wyników udać się na konsultację do lekarza.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa w Poradnii Nowotworów Płuca i Torakochirurgii skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

lek. med. Katarzyna Zajda

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

lek. med. Elżbieta Wojciechowska-Lampka

Specjalizacja lekarza: 
Hematologia
Onkologia Kliniczna
Radioterapia
lek. med. Elżbieta Wojciechowska-Lampka

dr n. med. Maciej Głogowski

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Wiesław Lasota

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.