Jak wzmocnić kości i stawy?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Układ kostny

Jeśli wieczorami odczuwasz ból kości i stawów, bolą cię kolana podczas wchodzenia po schodach, bóle nasilają się nocami oraz w chłodne dni, oznacza to, że twoje kości i stawy są słabe oraz wymagają wzmocnienia. Pomoże ci w tym odpowiednia dieta, sport i suplementy duety oparte o colostrum (siarę).

Bóle kości i stawów to problem, który dotyczy około 20% populacji. Na szczęście nie jest on trudny do zwalczenia i można to zrobić w sposób całkowicie naturalny sposób, w którym odpowiednia dieta, sport i suplementy duety oparte o colostrum (siarę) odgrywają kluczową rolę.

Aby wzmocnić kości i stawy oraz zapobiec chorobom takim jak zapalenie stawów czy osteoporoza, należy zmienić codzienne nawyki, a także zastosować odpowiednią kurację leczniczą wskazaną przez lekarza.

Jak wapń i witamina D wpływają na kości i stawy?

Kości i stawy  nie lubią nadwagi ani otyłości. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla układu kostnego. Musisz zadbać o to, by twój BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała) nie przekraczał 25 (BMI obliczysz, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu). Co robić, by utrzymać prawidłowa wagę? Jadaj 5 razy dziennie niewielkie posiłki. Ogranicz tłuszcze zwierzęce i węglowodany, jadaj dużo warzyw, owoców, nabiału, ryb i produktów mało przetworzonych (pełnoziarniste pieczywo, kasze). Zredukuj do niezbędnego minimum sól, bo wypłukuje ona bezcenny wapń z organizmu. Pij 2 litry płynów dziennie (latem zwiększ tę dawkę nawet o połowę), najlepiej niegazowane wody mineralne, zieloną herbatę oraz świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Zielona herbata i soki zawierają sporo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki niszczące m.in. tkankę kości. Jeśli kupujesz gotowe soki owocowe, szukaj takich, które wzbogacane są w wapń –podstawowy budulec kości. Dorosły człowiek potrzebuje 1200–1500 mg wapnia dziennie. Jego głównym źródłem jest mleko (szklanka mleka ma ok. 300 mg wapnia) i jego przetwory. W codziennym menu powinny się znaleźć 1–2 kubki jogurtu (kefiru), szklanka mleka, solidny plaster białego sera i mniejszy żółtego. Wapń zawierają także niektóre warzywa (np. brokuły, fasola, kalarepa) i owoce (np. figi). Lato to przecież sezon świeżych warzyw i owoców, łatwo więc będzie stosować dietę sprzyjającą kościom.

Kościom niezbędną jest także witamina D, która zwiększa przyswajanie wapnia nawet do 80 proc.! Powstaje ona w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych. Wniosek stąd jeden – powinniśmy codziennie spędzać trochę czasu na słońcu. Nie musisz leżeć plackiem na plaży, wystarczy 15–20-minutowy spacer w parku. A jeszcze lepiej jakiś sport albo ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że promienie UV docierają do nas nawet, gdy niebo jest nieco zachmurzone. Wtedy także korzystaj ze spaceru. Witaminę D dostarczysz też organizmowi, wzbogacając dietę w produkty, które ją zawierają. Należą do nich nieodtłuszczone mleko i jego przetwory, ryby, jaja, wątróbka. Gdy wakacje spędzasz nad jeziorem lub morzem, masz nie tylko pod dostatkiem słońca – możesz przebierać w rybnej ofercie.

Jaki sport wzmocni kości i stawy?

Cała idea ćwiczeń przeciwosteoporozowych polega na wywieraniu nacisku na kości i stawy, które wskutek tego się wzmacniają. Idealne będą więc tutaj aktywności wymagające od nas natężenia, udźwignięcia, oparcia się presji. Ciężarem dla kości mogą być nie tylko sztangi i hantle ale także własna masa ciała oraz napór wywołany przez ścięgna w konsekwencji napinania mięśni.
Bieganie, skakanie przez skakankę, chodzenie po schodach, taniec, jazda na nartach – to wspaniałe przykłady ruchu, który wymaga dźwigania własnego ciała a przez to wzmacnia kości nóg, bioder oraz dolnej części kręgosłupa. Podnoszenie hantli, pompki, wiosłowanie, tenis to z kolei wskazane aktywności na poprawę kondycji kośćca rąk oraz górnej części kręgosłupa.

Jeśli masz już zdiagnozowaną osteoporozę i wyższe ryzyko złamania lub cierpisz na inne dolegliwości uniemożliwiające intensywny trening, wtedy możesz postawić na aktywność o niższym nacisku, która choć nie jest tak skuteczna i tak chroni kości. Do tej grupy zaliczamy chodzenie, pływanie, jazdę na rowerze, spokojniejszą wersję aerobiku.

Jakie suplementy stosować na wzmocnienie kości i stawów?

Na rynku jest wiele leków i suplementów diety wzmacniających kości i stawy. Wśród nich są te te oparte o colostrum (siarę). Siara zawiera w sobie wiele składników takich jak immunoglobuliny, laktoferynę, lizozym, laktoperoksydazę. Substancje te mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Działają także przeciwnowotworowo oraz przeciwpasożytniczo.

Colostrum jest bogate w witaminy. Należą do nich witaminy z grupy B, witamina A, witamina D, oraz witamina E. W colostrum znajdziemy także dobrze przyswajalne białko. Colostrum jest bogate w czynniki wzrostu.

Zestaw tych witamin zawartych w colostrum wpływa pozytywnie na kości i stawy.

W celu uzyskania więcej informacji na temat terapii wzmacniającej kości i stawy z wykorzystaniem suplementów diety zawierających colostrum skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna lub przyjdź na konsultację do onkologa, ortopedy.

 

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy, onkologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

dr n. med. Tomasz Jakutowicz

dr n. med. Tomasz Jakutowicz
Specjalizacja lekarza: 
Ortopedia
Ortopedia Dziecięca

dr n. med. Krzysztof Tambor

dr n. med. Krzysztof Tambor
Specjalizacja lekarza: 
Dietetyka

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.