Jak sobie poradzić z bólem nowotworowym?

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

bol nowotworowy

Ból towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest nam potrzebny. Często jest pierwszym sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, że zaatakowała nas choroba. Istnieje jednak ból, który nie polepszy sytuacji chorego, jest nam do niczego nie potrzebny - to ból nowotworowy, a przysparzając mu dodatkowych cierpień, jeszcze pogorszy jego stan. Taki ból nabiera cech choroby samej w sobie, istnieje obok nowotworu, praktycznie bez względu na to co się z tym nowotworem dzieje.

Skąd się bierze ból nowotworowy?

Ból nowotworowy najczęściej zaczyna się tak jak każdy inny. W wyniku uszkodzenia tkanek otaczających guz nowotworowy podrażnione zostają znajdujące się w pobliżu receptory bólowe (sam guz nie boli). Biegnące od nich włókna nerwowe przekazują odpowiednią informację do mózgu. Ból nowotworowy nie jest łatwy do opanowania, ale można z nim skutecznie walczyć. Źródłem bólu nowotworowego jest nie tylko sam guz, który uciska na nerwy, powoduje odczyny zapalne, gorsze ukrwienie tkanek. Jego przyczyną są również diagnostyka i samo leczenie: operacje, napromienianie, chemioterapia. Jest też konsekwencją wyniszczenia organizmu, odleżyn czy zaparć.

Szacuje się, że:

  • na bóle nowotworowe cierpi 75 proc. pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową;

  • w Polsce żyje około 200 tys. osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych;

  • nawet 33 proc. pacjentów z rakiem twierdzi, że niekiedy odczuwany ból jest tak silny, że chcą umrzeć;

  • 38 proc. chorych na raka uważa, że opiekujący się nimi lekarz leczy chorobę nowotworową, a nie ból, którego doświadczają;

  • 26 proc. chorych z rakiem ma wrażenie, że ich lekarz nie wie, w jaki sposób kontrolować ból.

Jak leczyć ból nowotworowy?

Najlepszą metodą jest wyleczenie chorego z nowotworu ale samo wycięcie guza nie jest oczywiście równoznaczne z pełnym wyleczeniem. I choć z reguły, zabieg taki osłabia ból odczuwany przez chorego, to często zdarza się, że guza nie ma, a ból pozostał.

Jakie są inne metody walki z bólem nowotworowym?

Lekarze coraz więcej wiedzą o bólu nowotworowym, dlatego też zmienił się schemat jego leczenia. Leki dobiera się dla każdego pacjenta  indywidualnie. Podaje się je regularnie, by ich stężenie we krwi było stałe. Przyjmuje się je więc nie w chwili pojawienia się bólu, tylko tak jak antybiotyk w określonych odstępach czasu. Jeśli przestają działać, wymienia się na silniejsze, zwiększając dawki leku. Łączy się też preparaty o różnych mechanizmach działania i dodaje leki adiuwantowe (uzupełniające), które mają duży udział w terapii. Dodatkowo podaje się środki uśmierzające bóle przebijające. W miarę możliwości wybiera się preparaty długo działające. Stosuje się też zabiegi uwalniające od cierpienia. Uśmierzenie bólu wspomaga proces leczenia i poprawia komfort życia pacjenta.

W Poradni Leczenia Bólu lekarz ustali zarówno przyczynę powstania bólu, jak i mechanizm jego utrzymywania się oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia bólu.

Gdzie się zgłosić z bólem nowotworowym?

Cenionym specjalistą w leczeniu bólu nowotworowego, jest lek. med. Beata Stypuła-Ciuba, która przyjmuje w Poradni Leczenia Bólu w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

 

W celu umówienia się na konsultację z onkologiem skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

lek. med. Beata Stypuła - Ciuba

lek. med. Beata Stypuła - Ciuba
Specjalizacja lekarza: 
Leczenie Bólu
Medycyna Paliatywna