Jak onkolog diagnozuje raka jelita grubego?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak jelita grubegoCzy rak jelita grubego może być wykryty we wczesnym stadium?

Raka jelita grubego można zdiagnozować już w bardzo wczesnym stadium. Zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu czy anemia na pewno nie zostaną przeoczone przez pacjenta. Podstawowym badaniem diagnostycznym w wypadku tego nowotworu jest badanie per rectum (badanie proktologiczne przez odbyt wykonywane palcem). Około 25% przypadków raka jelita grubego rozwija się w końcowej części odbytnicy i jest wyczuwalne palpacyjnie. W celu potwierdzenia krwawienia utajonego zleca się tak zwane badanie kału (test na krew utajoną). Test ten można zarówno wykonać w laboratorium, jak również samodzielnie kupując gotowy zestaw diagnostyczny w aptece. Dodatni wynik tego badania na krew może świadczyć nie tylko o nowotworze, ale i o innych chorobach jelita grubego. Należy pamiętać, że ujemny wynik testu nie wyklucza procesu chorobowego. W przypadku dodatnich badań wstępnych konieczna jest dalsza dokładniejsza diagnostyka.

Jakie wykonuje się badania diagnostyczne w raku jelita grubego?

  • test na krew utajoną możesz wykonać samodzielnie w domu (kupisz go w każdej aptece), a jego pozytywny wynik skonsultować z lekarzem

  • badanie palcem per rectum (przez odbytnicę) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych - lekarz palpacyjnie bada stan ścian jelita; badanie per rectum powinno być postępowaniem rutynowym podczas każdego badania ogólnolekarskiego u osób po 45. roku życia

  • kolonoskopia - lekarz za pomocą endoskopu może obejrzeć jelito grube na całej jego długości, może też pobrać próbkę tkanki do badania oraz usunąć widoczny gruczolak; po 50. roku życia możesz wykonać badanie którym jest kolonoskopia bez skierowania (wystarczy, że wypełnisz ankietę i z nią udasz się do odpowiedniej pracowni która ma kontrakt z NFZ)

  • wlew kontrastowypolega on na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych jelita grubego po dojelitowym podaniu (przez odbyt) płynnego kontrastu i powietrza (badanie to pozwala na obejrzenie całego jelita grubego)

  • znacznie rzadziej przeprowadza się anoskopię, czyli badanie odbytu i końca odbytnicy, oraz rektoskopię (badanie odbytnicy).

Gdzie pójść do dobrego onkologa proktologa?

Jest wiele ośrodków leczących raka jelita grubego. jednym z najlepszych jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub797581010

W artykule wykorzystane zostały materiały pochodzące z: poradnikzdrowia.pl, publicznecentrumonkologii.pl