Gruczolakowłókniak - przyczyny, leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Gruczolakowłukniak piersiGruczolakowłókniak - co to jest gruczolakowłukniak?

Gruczolakowłókniak to guzek który może być twardy lub elastyczny, zazwyczaj jest jednak bezbolesny. Czasami osiąga tak duże rozmiary, że jest widoczny gołym okiem lub powoduje ból piersi. Wtedy wykonuje się zabieg usunięcia guza chirurgicznie. Guz ten może się powiększać także w czasie ciąży i karmienia piersią.
U kobiet gruczolakowłókniaki występują dość często. Co czwarta kobieta ma więcej niż jeden guzek, ale po przekwitaniu guzy te ulegają regresji i zwapnieniu.
Charakterystyczne dla gruczolakowłókniaka są możliwości jego przesuwania pod palcami i  nieregularny kształt. Guzek ten może być twardy lub elastyczny, zazwyczaj jest jednak bezbolesny. Zdarza się, że wraz z upływem czasu gruczolakowłókniak się powiększa.

Gruczolakowłókniak - jakie są rodzaje gruczolakowłukniaka?

Rozróżnia się następujące rodzaje gruczolakowłókniaka:

  • gruczolakowłókniak prosty – składający się tylko z tkanki gruczołowej i włóknistej, jest niegroźny,
  • gruczolakowłókniak złożony – oprócz tkanek gruczołowej i włóknistej, obejmuje także inne zmiany tkanki piersi, jego obecność zwiększa ryzyko pojawienia się raka piersi,
  • gruczolakowłókniak olbrzymi – guz mający powyżej 5 cm średnicy,
  • gruczolakowłókniak młodzieńczy – pojawiający się u nastolatek.

Gruczolakowłókniak – jakie są przyczyny gruczolakowłukniaka?

Przyczyny powstawania gruczolakowłókniaka piersi nie zostały ostatecznie określone. Uważa się, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia tej zmiany u osób, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi. Przypadki gruczolakowłókniaków piersi odnotowywane są częściej w populacjach o wyższym statusie socjoekonomicznym oraz u osób rasy czarnej.

Gruczolakowłókniak – jak przebiega diagnostyka i leczenie gruczolakowłukniaka?

Mimo że gruczolakowłókniaki nie zagrażają zdrowiu, w każdym przypadku wymagają wnikliwej diagnostyki. Lekarz ginekolog, onkolog zaleci prawdopodobnie nie tylko standardowe badania USG albo / i mammografię, ale i biopsję cienko- lub gruboigłową. Wszystko to ma na celu potwierdzenie diagnozy i wykluczenie zmiany złośliwej, która może przypominać włókniaka. Dalsze postępowanie medyczne jest uzależnione od wielu czynników. W niektórych przypadkach, przede wszystkim u bardzo młodych kobiet, zaleca się obserwację zmiany i kontrolne badania co 3-6 miesięcy. Niektórzy lekarze ginekolodzy i onkolodzy są jednak zdania, że wszystkie gruczolakowłókniaki należy usuwać przede wszystkim ze względu na możliwość dalszego wzrostu zmiany i zniekształcenia piersi. Guzki wycina się również wtedy, gdy są duże (wyjściowo ponad 4 cm średnicy), szybko rosną albo gdy lekarz mimo wszystko podejrzewa nowotwór złośliwy. Wskazaniem do zabiegu jest również obciążający wywiad rodzinny (jeśli w rodzinie kobiety częste są przypadki raka, szczególnie piersi i jajnika), dolegliwości bólowe piersi spowodowane włókniakiem czy życzenie pacjentki, która chce po prostu pozbyć się guzka. Niestety, warto pamiętać, że u niektórych osób włókniaki mają tendencję do nawracania w tej samej lub drugiej piersi. W takim przypadku całą procedurę, w tym również diagnostykę, należy powtórzyć.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa w Poradnii Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.